Relacja z Intel Overclocking Masters 2023. Czy rekord Core i9-14900K został pobity?

W ostatni piątek października pojechaliśmy na Intel Overclocking Masters 2023, aby sprawdzić, czy niedawno ustawiony rekord świata zostanie pobity. Przy wsparciu mistrza świata – Michała „Extreme Addict” Vobożlilia każdy na to liczył.

Intel Overclocking Masters 2023 – zawody w klimacie integracji

Od 2019 Intel organizuje zawody dla polskich dziennikarzy i kanałów technologicznych, na których to podkręcany jest najmocniejszy procesor z serii Core-i9. Kilka dni przed zawodami do sieci trafiła informacja o nowym rekordzie świata dla procesora Core i9-14900K – 9043,92 MHz, który ustanowiła ekipa ASUS. Atmosfera już była podgrzana, a smaczku dodawał fakt, że do podkręcania używaliśmy tej samej serii płyty głównej co ekipa, która ustanowiła rekord świata.

Przebieg Intel Overclicking Master 2023

Do rywalizacji przystąpiło 5 drużyn:

  • OC Raptors (Przemysław Banasiak, Michał Mielnik, Beniamim Jurasa)
  • Sandał Power (Piotr Szymański, Krzysztof Wilamowski, Wojciech Spychała)
  • Szwadron VRM (Dominik Kujawski, Michał Tekieli, Mateusz Majcherczyk)
  • To się nie będzie trzymać (Paweł Maziarz, Wojciech Spychała, Paweł Pilarczyk)
  • Piąte miejsce (Jakub Malec, Mariusz Kolmer, Tomasz Cugowski)

Każda z drużyn miała za zadanie uzyskać jak najwyższy wynik w Cinebenchu R20 na rdzeniach P-Core oraz ustawić jak najwyższe taktowanie w CPU-Z. Platforma testowa dla każdej z drużyn była taka sama:

Sprawdź pełną ofertę podzespołów komputerowych w x-komie

intel oc masters 2023 podzespoły do podkręcania

Przy tak ekstremalnym podkręcaniu nie mogliśmy użyć klasycznego chłodzenia, czy też AIO, więc do chłodzenia wykorzystaliśmy specjalnie skonstruowany kontener i ciekły azot. Przy temperaturze -198° C, musieliśmy odpowiednio zaizolować płytę tak, by skraplająca się woda nie doprowadziła do zwarcia. I tak oto rozpoczęła się 3-godzinna walka…

Poza główną atrakcją, czyli zawodach, do dyspozycji mieliśmy kilka stanowisk z komputerami PC w różnych konfiguracjach. W dniu zawodów premierę miała polska gra Ghostrunner 2, więc był to świetny moment na przetestowanie jej. Mogliśmy również sprawdzić wydajność w Assassin’s Creed Mirage oraz Street Fighter 6.

Intel Overclocking Masters 2023 – zwycięzcy

Można powiedzieć, że zawody przebiegły w klimacie skoków narciarskich – druga seria została odwołana. Jak się okazało, drużyny miały problemy ze stabilnością platform, dlatego konkurencja z CPU-Z nie odbyła się. Wyniki z Cinebench wyglądały następująco:

  1. Szwadron VRM – 12066
  2. Piąte Miejsce – 11926
  3. Sandał Power – 11608
  4. To się nie będzie trzymać – 11381
  5. OC Raptors – 10600

Mistrz nie odpuszcza

Michał również spróbował podkręcić swój procesor Intel Core i9-14900K. Udało się osiągnąć taktowanie 8,3 GHz.

Intel Overclocking Masters to zabawa dla entuzjastów z różnych redakcji oraz internetowych twórców. Wydarzenie polegało głównie na integracji, nie był to profesjonalne zawody, chociaż i w takich zdarzają się problemy ze sprzętem.

Sprawdź procesy Intel Core i9 w x-komie

Autorem zdjęć w tekście jest organizator wydarzenia – Intel.