Czy warto jechać na IEM? Relacja z Intel Extreme Masters 2022

IEM w 2022 roku był znacznie chudszy niż w poprzednich latach. Nie było Expo, za to były obostrzenia. Pomimo tego znaleźli się fani, którzy zgromadzili się w Spodku by oglądać zmagania swoich ulubionych drużyn. Czy IEM może być jeszcze tym samym, czym był kilka lat temu?

Organizacja eventu

Organizacyjnie IEM wypadł całkiem dobrze. Nie brakowało służb porządkowych, gotowych do pomocy medyków, czy osób z koszulkami ask me anything, które podpowiadały gdzie co się znajduje i jak tam trafić. Problem mogły napotkać jednak osoby pojawiające się już w czwartek. Odniosłem wrażenie, że ochrona została zatrudniona na zasadzie jakoś to będzie i zupełnie nie wiedziała gdzie kierować pierwszych uczestników.

Tutaj wejść Pan nie może, tędy nie wolno, proszę iść tam, to nie tutaj, to gdzie indziej słyszałem przez cały pierwszy dzień (zwłaszcza przy pierwszym wejściu). Ochrona zdezorientowana, nie wiedząca gdzie pokierować po odbiór identyfikatora, opaski, a nawet którym wejściem wpuścić do środka uczestnika, bardzo negatywnie wpłynęła na pierwsze wrażenie.

W kolejnych dniach było już znacznie lepiej. Ochrona niejako uczyła się na swoich błędach i coraz trafniej kierowała ruchem uczestników, a tych było z dnia na dzień coraz więcej. W niedzielę było (niemal) zatrzęsienie fanów e-sportu i organizatorzy dobrze wiedzieli, że osób chcących zobaczyć finały będzie więcej. Zwiększono liczbę ochrony oraz podwyższono standard bezpieczeństwa – przeszukiwano uczestników oraz bagaże, które ze sobą mieli.

iem puchar

Czym jest IEM bez Expo?

Jest tym samym, czym jest IEM z wystawami, tylko skupia się na e-sporcie w najczystszej postaci. Wielu stałych bywalców IEM-u zrezygnowało z uczestnictwa w tym roku z powodu okrojonego programu. Jednak samo sedno pozostało bez zmian, a finał CS:GO był jednym z najbardziej emocjonujących spotkań ostatnich lat.

Intel Extreme Masters 2022 skupiał się tylko na rozgrywkach gamingowych i pomimo pewnego uczucia pustki, najważniejszym aspektem eventu są emocje płynące z rywalizacji graczy – a te sięgały zenitu. Brak Expo można więc przełknąć ciesząc się StarCraftem II i CS:GO.

Jeżeli za rok nie będzie Expo, to czy warto na IEM jechać? Jasne, że tak. Expo to tylko część zabawy, rdzeń pozostaje niezmienny. Z Expo może być tylko lepiej, ale jeżeli należycie do fanów e-sportu, a CS:GO zwłaszcza, to IEM jest obowiązkowym punktem w Waszym kalendarzu. Przeżywanie emocji w Spodku wraz z innymi kibicami to niezapomniane doświadczenie.

IEM 2022 – nie tylko finał mistrzostw

Intel Extreme Masters to nie tylko finał i zgarnięcie pucharu. To kilka dni bojów, potu, łez smutku i radości. Wybierając się na IEM warto rozważyć wyjazd trzydniowy, by móc obserwować zmagania najlepszych graczy już od piątku. Ponadto poza rozgrywkami na pewno nie zje Was nuda. Organizatorzy zawsze dbają o odskocznie od trwających zmagań.

Nawet bez Expo uczestnicy mogli zatrzymać się na kilku obecnych stoiskach, podejść na plac foodtracków, czy zatrzymać się na chwilę w strefie chilloutu. Poza główną halą spodka zawsze znalazł się ktoś, z kim można było wymienić się spostrzeżeniami dotyczącymi e-sportu, wspólnie zjeść burgerka, czy po prostu siąść na pufie i chwilę odpocząć. Wydarzenia e-sportowe, a w szczególności IEM, mają to do siebie, że skupiają w jednym miejscu osoby chcące czynnie brać udział w życiu branży gamingowej i interesuje ich wszystkiego co jest z tym związane. Dlatego atmosfera na tych mistrzostwach zawsze jest pozytywna i pełna energii.

chill IEM 2022

Niezapomniane przeżycia – IEM 2022 przejdzie do historii

Finał IEM 2022 to jeden z najbardziej emocjonujących finałów w historii eventu. Ponad 50 rund w jednym pojedynku między FaZe Clanem, a G2 trwało ponad godzinę. Koniec końców FaZe Clan wygrał 3:0 zgarniając puchar, ale gra była bardzo wyrównana. W zasadzie każde starcie było wygrywane przez zespół Karrigana o włos. W drużynie G2 nie zabrakło umiejętności ani determinacji. Zabrakło im szczęścia. Na poziomie, na którym toczył się ten pojedynek, trudno mówić o lepszych i gorszych. Tutaj o wygranej niejednokrotnie decydowało szczęście.

broky został MVP finałowego meczu

Na arenie StarCraftowej w finale zmierzyli się ze sobą Serral i Reynor. To pierwszy taki finał, w którym żaden uczestnik nie był Azjatą. Serral – jeden z najlepszych graczy StarCrafta II w historii; Reynor – Zwycięzca IEM 2021. Ten pojedynek był bardzo wyrównany. Obaj gracze szli łeb w łeb mając po trzy punkty w the best of 7. Ostatni punkt zgarnął jednak Serral, zostając mistrzem IEM 2022.

Psst! Rób najlepsze zdjęcia w każdych warunkach


IEM 2023 – z Expo czy bez, warto tam być

IEM 2023 musiałby się nie odbyć, żeby nie było warto jechać w tym czasie do katowickiego Spodka. Pozytywna energia, zastrzyk adrenaliny, nowe znajomości i możliwość wzięcia udziału w takim e-sportowym evencie to tylko początek listy powodów, dla których warto na IEM jechać.

To był dobry IEM i nie zapomnę go nigdy, parafrazując klasyka można podsumować tegoroczny Intel Masters Extreme. Frekwencja nie dopisała ze względu na obostrzenia i brak Expo, ale najzagorzalsi fani e-sportu znaleźli się w Spodku i kibicowali swoim drużynom. To dlatego warto odwiedzić spodek za rok. Nie tylko dla darmowej wystawy, innych fajnych atrakcji i mile spędzonego czasu. Przede wszystkim IEM to e-sportowe zmagania na światowym poziomie, które dostarczają niesamowitych wrażeń i zrzeszają fajnych ludzi. Do zobaczenia na IEM 2023!

puchar iem2022 prezydent katowic