„Hat alles, macht alles”. Poznajcie bliżej radia internetowe Hama

Osłony na kable, niszczarki, etui, przejściówki… Asortyment firmy Hama, która niebawem będzie obchodziła stulecie swojego istnienia, nie jest wcale taki mały. Wśród różnych urządzeń znajdują się także radia internetowe. I to właśnie o nich chcemy Wam trochę opowiedzieć. Poznajcie bliżej radia internetowe Hama, które możecie znaleźć w sklepie x-kom.

Na początek – co warto wiedzieć o firmie Hama?

Jakkolwiek nazwa może budzić skojarzenia z Azją, to jednak korzeni firmy Hama (w zasadzie to Hama GmbH & Co KG) szukamy w Niemczech. Powstała ona w 1923 roku w Dreźnie, a jej założycielem był mający wówczas 18 lat Martin Hanke. Stąd też wzięła się nazwa firmy, która początkowo brzmiała Hamaphot KG. Specjalizacją były dla niej akcesoria fotograficzne. Nic dziwnego, bo fotografem był sam Hanke.

Hamaphot Drezno
Hamaphot w Dreźnie, źródło: Hama

Początkową działalność firmy zakłóciła II wojna światowa. W wyniku bombardowań Drezna zakłady zostały zniszczone. Odbudowano je w Monheim w Bawarii w 1945 roku. Tam firma rozpoczęła produkcję własnego sprzętu. W kolejnych latach i dekadach pojawiło się pierwsze zsynchronizowane urządzenie do proszku błyskowego, aparat Hexi, pierwsza automatyczna sklejarka do filmów, urządzenie do oprawiania slajdów HamaFix czy urządzenie do montażu video Videocut 200.

Videocut 200, źródło: Hamawiki, CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons

Obecna nazwa, czyli Hama, pojawiła się w 1993 roku. Wówczas także poszerzyła się oferta, do której doszły akcesoria telefoniczne i komputerowe. Jeśli chodzi o te pierwsze, to w 1995 roku Hama wprowadziła swój uchwyt na telefon komórkowy – MobilSafe. Urządzenia wprowadzone w XXI wieku to na przykład samochodowa ładowarka USB Piccolino czy blokada połączeń wychodzących The CallBlocker.

W nawiązaniu do nazwy firmy powstało też hasło Hat alles, macht alles – czyli Ma wszystko, robi wszystko. W tym „wszystkim” zawarte są właśnie wspomniane radia. Przyjrzyjmy im się.

Poznajcie radia internetowe Hama

Hama DIR355BT Biały

Radio z głośnikami o mocy (RMS) 5 W, które obsługuje łączność internetową, a także fale FM, DAB i DAB+. Połączenie Wi-Fi daje dostęp do olbrzymiej ilości stacji radiowych i podcastów. W pamięci możemy zaprogramować  30 stacji. Można także strumieniować muzykę czy podcasty z innych źródeł za pomocą Bluetooth. A jeśli posiadamy konto Spotify Premium, możemy słuchać utworów ze Spotify Connect z poziomu Hama DIR355BT.

Hama DIR355BT
Źrodło: Hama

Można tutaj także ustawić alarm, a nawet dwa, czy włączyć funkcję sen (wyłącza urządzenie po pewnym czasie). Sterujemy za pomocą przycisków albo aplikacji UNDOK (dostępna na Androida i iOS). Radio może stać na stoliku czy półce, ale można je także podwiesić. Dostępne jest również w czarnym kolorze.

Hama DIT2105SBTX Czarny

W tym modelu mamy nieco więcej możliwości. Oprócz połączenia przez Wi-Fi czy Bluetooth jest też odtwarzanie plików z podpiętego pendrive’a lub innego nośnika pamięci flash z USB-A. Za pomocą tego portu możemy ładować smartfon, tablet czy inne kompatybilne urządzenie. Tu też zapiszemy 30 stacji, ustawimy alarmy, połączymy się ze Spotify, ale również z Amazon Music. A prócz aplikacji UNDOK i przycisków na radiu, można sterować nim także przy pomocy dołączonego pilota.

Hama radio z kolumnami
Źródło: Hama

Z drugiej strony samo radio Hama DIT2105SBTX nie posiada własnych głośników. Musimy je połączyć z wzmacniaczem oraz głośnikami. Opcji połączeń jest sporo (wyjście liniowe i cyfrowe optyczne, wejście AUX i audio 3,5 mm), jest też funkcja multiroomu oraz opcja podpięcia anteny zewnętrznej przez gniazdo F. Radio jest też w kolorze srebrnym.

Hama DIR3300SBT Białe

Ostatnie przedstawiane tu radio internetowe Hama przypomina bardziej klasyczny radioobiornik. Gabarytowo jest pośrednie pomiędzy dwoma poprzednimi modelami (2295 g), również ma dwa warianty kolorystyczne (biały i czarny). Moc głośników koncentrycznych to dwa razy po 10 W (RMS). Zapiszemy 20 stacji, mamy połączenie ze Spotify, przesyłanie muzyki przez Bluetooth lub z nośnika pamięci flash przez port USB-A. Skoro o nim mowa, również i to radio posiada funkcję ładowania kompatybilnych urządzeń.

radio Hama DIR3300SBT kot kanapa
Źródło: Hama

Ustawimy tu również alarmy czy wyłączanie po określonym czasie. Sterowanie – aplikacją lub ręcznie, guzikami, ewentualnie kompatybilnym pilotem (niedostępny w zestawie). Jest też gniazdo F dla anteny zewnętrznej.

Artykuł sponsorowany

Źródła: Wikipedia, Hama