Qualcomm prezentuje trzy procesory. Czego spodziewać się po nowych Snapdragonach?

Snapdragony 635, 730 i 730G zostały przedstawione 9 kwietnia. Zastosowane w nich rozwiązania mają przełożyć się na jeszcze wyższą wydajność oraz – dzięki udoskonalonemu wsparciu dla sztucznej inteligencji – dostarczać lepszych wrażeń z codziennego używania smartfona i fotografowania nim. Jak wygląda specyfikacja tych procesorów, do jakich trafią one urządzeń i kiedy można spodziewać się ich premiery?

Snapdragon 665

Snapdragon 665 to następca modelu 660, w który wyposażono m.in. Xiaomi Mi8 Lite oraz Samsunga Galaxy A9, czyli smartfony wciąż oferujące wydajność na poziomie wyższym niż zadowalający. Nowy procesor – podobnie jak poprzednik – posiada 8 rdzeni. Ich maksymalne taktowanie wynosi jednak 2 GHz przy 2,2 GHz Snapdragona 660.  Został za to wykonany w procesie technologicznym 11 nm (660 w 14 nm). Przynajmniej w teorii powinien więc cechować się mniejszym zużyciem energii. No i współpracuje z bardziej zaawansowanym układem GPU, bo z Adreno 610.

Największym atutem Snapdragona 665 ma być poprawione wsparcie dla sztucznej inteligencji. Zgodnie z zapewnieniami producenta nowa jednostka to dwukrotnie szybsze działanie funkcji AI w porównaniu do 660. Odpowiedzialne będą za to Qualcomm® AI Engine 3. generacji i procesor sygnałowy Hexagon 686, które przyniosą m.in. zwiększenie dokładności zabezpieczenia 3D Face Unlock oraz poszerzą gamę możliwości aparatu fotograficznego, dodając poprawione wykrywanie obiektów, rozpoznawanie scen oraz inteligentne kadrowanie.

Niebagatelną rolę odegra także procesor sygnałowy Qualcomm Spectra™ 165 zapewniający wsparcie dla układów trzech kamer o maksymalnej rozdzielczości 48 MP.

Snapdragon 730 i  730G

Następcy procesorów Snapdragon 710 (m. in. Meizu X16 i Nokia 8.1) i 712 to pierwsze SoC od Qualcomma wykonane w technologii 8nm. Oba posiadają osiem rdzeni o maksymalnym taktowaniu do 2,2 GHz i współpracują z GPU Adreno 618. Oba wyposażono też w modemy X15LTE, które są gotowe na standard wi-fi 6.

W Snapdragonach 730 i 730G znalazło się również miejsce dla Qualcomm AI Engine 4. generacji. Niesie to za sobą szereg udoskonaleń ogólnych oraz fotograficznych. Z tych pierwszych warto na pewno wymienić wsparcie dla asystenta głosowego, które usprawnia rozpoznawanie głosu użytkownika oraz fraz kluczowych. Z tych drugich najbardziej interesującymi wydają się być nakładanie efektu bokeh w nagraniach do 60 kl./s oraz rejestrowanie wideo w rozdzielczości 4K z obsługą HDR-u, do tego w trybie portretowym. Za oba odpowiada procesor sygnałowy Spectra 350.

Snapdragon 730G jest przypadkiem szczególnie interesującym dla wszystkich graczy. Procesor współpracuje z podkręconym GPU, co przekłada się na wyższą o ok. 15% wydajność w grach względem 730 (25% względem 710). Wykorzystuje też technologię Jank Reducer, która ogranicza stuttering nawet o 90% przy obrazie wyświetlanym w 30 kl./s. Ciekawostką są z kolei Anti-Cheating Extensions, które – zgodnie z zapewnieniami twórców – mają zapewniać równą i uczciwą rywalizację w multiplayerze.

Kiedy i w jakich urządzeniach można spodziewać się nowych Snapdragonów?

Qualcomm zapowiada, że nowe procesory wprowadzi na rynek w połowie bieżącego roku. Tylko do jakich urządzeń? Maggie Tillman z pocket-lint.com przypuszcza, że Snapdragon 635 zagości w modelach średniopółkowych (potwierdzają to również inne portale). Z kolei 730 i 730G trafią najprawdopodobniej do smartfonów z wyższej półki średniej i do niektórych z półki wysokiej.

Prezentacja nowych Snapdragonów to zapowiedź przejmowania przez średniej klasy smartfony wielu funkcji znanych dotychczas tylko z flagowców. Jak sądzicie, co oznacza to dla rynku smartfonów? Jakie innowacje – oprócz tych konstrukcyjnych, jak składane ekrany i wysuwane aparaty – przyniosą kolejne generacje topowych modeli?

Źródła: pocket-lint.com, qualcomm.com