Czym jest technologia 5G i czy jest bezpieczna? Fakty i mity dotyczące nowej generacji sieci

Rozwój nowej generacji sieci telekomunikacyjnej zwanej technologią 5G jest niezaprzeczalnym faktem. Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji, w Polsce ma zostać wdrożona na zasadach komercyjnych już w tym roku, przynajmniej w każdym większym mieście. Ten standard ma zapewnić między innymi większą prędkość transmisji danych, od 10 GB/s, czy zminimalizować opóźnienia do milisekund. Skąd więc w społeczeństwie paniczny strach przed nową technologią? Przedstawiamy fakty i mity dotyczące sieci 5G.

Fakt – co to właściwie jest ta technologia 5G?

Technologia 5G to kolejna generacja sieci telekomunikacyjnych zaprojektowana w celu obsługi zwiększonej transmisji danych, zapewniająca wyższą wydajność ale też niezawodność połączenia. Umożliwiająca rozwój takich dziedzin nowych technologii jak Internet Rzeczy (IoT), Smart Home, rzeczywistość rozszerzona AR czy wirtualna (VR).

Dla wszystkich, którym nie przyszło doświadczyć czasów bez internetu mobilnego, wdrożenie nowego standardu sieci telekomunikacyjnych raczej nie jest niczym zaskakującym. Jest to oczywiste, że prężnie rozwijająca się technologia, nie tylko przecież w wersji rozrywkowej, ale i przemysłowej, medycznej (dalej wymieniam każdą gałąź gospodarki), wiąże się z rewolucją sieci, na której bazuje swoje działanie. Najprościej rzecz ujmując, technologia 5G ma być więc kolejnym krokiem, po 4G/LTE, w lepszym zdalnym komunikowaniu się na linii człowiek–człowiek, człowiek–urządzenie i urządzenie–urządzenie.

sieć 5G

W zasadzie jeżeli pamiętacie czasy, kiedy wysyłanie SMS-ów było przełomem, to również nie powinniście się dziwić dalszemu postępowi techniki. Kiedy to coraz więcej urządzeń i technologii funkcjonuje dzięki łączności z siecią, to wręcz naturalnym wydaje się być wzmocnienie jej działania. Wyobraźcie sobie na przykład operację przeprowadzaną w wideo konsultacji online ze specjalistą, który znajduje się po drugiej stronie globu. Wszelkie zakłócenia w komunikacji z nim mogłyby zaważyć na zdrowiu pacjenta. A to i tak ledwie promil stosowanych współcześnie rozwiązań w dobie robotyzacji rzeczywistości. Technologia 5G ma zatem zwiększyć wydajność standardu przesyłania danych, aby unikać takich sytuacji i otwierać nowe możliwości dla inteligentnych systemów, infrastruktury i wynalazków.

Fakt – jakie zmiany technologiczne przyniesie piąta generacja sieci

Piąta generacja sieci telekomunikacyjnej w praktyce i w skrócie zapewni szybszy dostęp do internetu. Dokładnie w parametrach technicznych ma charakteryzować się wyższą przepływnością sięgającą 20 GB/s w przypadku przesyłania danych do urządzenia oraz 10 GB/s w momencie przesyłaniu danych do sieci. Ponadto poziom latencji, czyli opóźnień w połączeniach i jego nawiązywaniu, ma zostać zredukowany do zaledwie kilku milisekund, a stabilność samego połączenia ma być utrzymywana z prędkością do 500km/h. Z kolei możliwa jednoczesna obsługa urządzeń bazujących na technologii mobilnej ma wzrosnąć do liczby 1000 000 w obrębie tylko 1km2.

Oczywiście, żeby móc wdrożyć nową technologię niezbędne będzie zastosowanie nowych nadajników i anten, które pozwolą z czasem na wykorzystywanie fal radiowych między innymi w paśmie od 700 MHz do nawet 26 GHz. Oprócz tego sieć będzie obsługiwać także pasma częstotliwości z poprzednich generacji i przebudowywać istniejące anteny. Zmianie nie ulegnie sposób transmisji radiowej. Konstrukcyjnie nadajniki obsługujące 5G mają być za to znacznie mniejsze i znajdować się na przykład w latarniach czy przystankach. Oznacza to, że moc sygnałów będzie zyskiwana za pomocą gęstości rozmieszczenia, a nie rozmiaru samego urządzenia, przez co wytwarzana energia elektryczna będzie mniejsza w przeliczeniu na jeden egzemplarz. 

procesor z modemem 5G

Fakt – zalety zastosowania 5G

Zastosowanie kolejnego standardu transmisji danych wiąże się z wieloma pozytywnymi aspektami i nowymi możliwościami w kwestii automatyzacji codziennego życia, czy też rynku pracy, co może przyczynić się także do powstawania nowych gałęzi przemysłu i gospodarki. Pojawienie się sieci 5G według specjalistów ma również w efekcie przynieść oszczędności finansowe oraz zminimalizować emisję szkodliwych związków. Wniosek – takie rozwiązanie przyniesie poprawę zarówno na polu ekonomicznym, jak i ekologicznym.

Bez rozwoju nie możemy mówić o postępie. Jeżeli zatem chcemy w przyszłości doświadczyć na przykład bezpiecznej jazdy samochodem autonomicznym lub korzystać z funkcjonalności „internetu rzeczy”, a przede wszystkim dalej wygodnie i swobodnie korzystać z sieci streamingu, musimy zaakceptować ten fakt. Wbrew wyobrażeniom o nieskończoności internetu, to przepustowość aktualnej sieci nie jest w końcu nieograniczona.

efekty ar

Mit – odbiór nowej technologii przez społeczeństwo

Historia uczy, że pojawianie się nowych wynalazków czy przełomowych teorii zawsze szło w parze z lękiem ludzkości przed nieznanym, sceptycyzmem, brakiem zaufania oraz też negacją i niejednokrotnie – niestety – zbiorową paranoją czy histerią. To naturalne, że duże zmiany wiążą się z równie sporym nakładem emocjonalnym i to fakt udowodniony naukowo przez lekarzy psychiatrów, neurobiologów, psychologów, terapeutów i innych specjalistów, dlatego nie należy się tego wstydzić.

Często też nasze mózgi w ochronie przed negatywnymi wizjami tworzą tak zwane mechanizmy obronne, które chronią przed przyjęciem racjonalnego rozwiązania. W taki właśnie sposób powstają różnego rodzaju legendy, w które paradoksalnie łatwiej uwierzyć niż przyjąć prostą rzeczywistość. Wiara w nie urasta czasami jednak do tego stopnia, że przekłada się na społecznie szkodliwe zachowania.

Logicznie z tą prawidłowością wokół technologii 5G też narosło wiele mitów głoszących, że emitowanie przez nią promieniowanie elektromagnetyczne wpływa wyjątkowo szkodliwie na zdrowie i organizm człowieka. Same zdroworozsądkowe obawy spowodowane niewiedzą są zrozumiałe. Jednak doszukiwanie się ukrytych przekazów dotyczących domniemanego spisku władzy na banknotach, a co za tym idzie niszczenie nadajników sieci 5G, które już funkcjonują w wielu przecież rozwiniętych krajach, jest zwyczajnie przekroczeniem racjonalnej granicy i zdrowych reakcji. Niestety, nowe technologie nie mają aż tak rozwiniętej mocy szerzenia zła na świecie.

fake news

Mit – wpływ pola elektromagnetycznego na człowieka

Wpływ fal elektromagnetycznych na organizm człowieka jest badany przez naukowców od dziesiątek (sic) lat. Nie udowodniono w nich jak dotąd, aby sieć 5G miała szkodliwszy wpływ na nasze zdrowie niż fale radiowe, na których opierała się dotychczas nasza komunikacja czy działanie różnego rodzaju urządzeń elektronicznych. Czy to znaczy zatem, że skoro kuchenka mikrofalowa służy do podgrzewania, to nasz mózg w kontakcie z telefonem wybuchnie? No nie. Dla uspokojenia dodam jeszcze, że nowa technologia otrzyma program SI2PEM, który umożliwi badanie poziomu pola elektromagnetycznego i tym samym rozmieszczanie nadajników w bezpiecznej od siebie odległości.

Co więcej, jak dotąd żadnemu naukowcowi, nawet Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem nie udało się dowieść, jakoby oddziaływanie pól elektromagnetyczny wysokiej częstotliwości przyczyniało się do rozwoju nowotworów. Przynajmniej nie bardziej niż ekstrakt z aloesu, a mój kontakt z branżą beauty podpowiada mi, że chętnie z niego korzystacie. Podobnie, nie stwierdzono prawdziwości takiego zjawiska jak „elektrowrażliwość” i związanych z nim dolegliwości. Badacze uznali wszelkie występujące objawy przy fizycznym kontakcie z technologią za psychosomatyczne, czyli związane z psychiką.

Mit? – bezpieczeństwo i prywatność w sieci 5G

Powszechność i rozwój sieci G5 rodzi też słuszne pytania o bezpieczeństwo i prywatność naszych danych. W końcu coraz większa liczba urządzeń będzie miała do nich bezpośredni dostęp, co zwiększa ryzyko cyberataków nie tylko na jednostki, ale i całe instytucje. Ta kwestia jest do rozstrzygnięcia jednak z poziomu infrastruktury całej sieci i leży po stronie operatorów. To więc od nich w dużej mierze zależy nasze cyfrowe bezpieczeństwo. Szef Urzędu Komunikacji Elektronicznej zapewnia uspokajająco, że ten aspekt jest priorytetowy w projektowaniu gospodarki 5G oraz w tworzeniu ustawy dla operatorów telekomunikacyjnych. 

fake news troll

Nie pozostaje nam nic innego, jak czekać na dalszy rozwój technologii 5G w Polsce, którego start planowany jest jeszcze na ten rok.

Źródło: Świat Lekarza, GOV