Procesory AMD trafią do Chromebooków. Ryzen i Athlon napędzą Chrome OS jeszcze w tym roku

Chromebooki, czyli laptopy z systemem Chrome OS, mają szansę wypłynąć na szerokie wody, a to dzięki nowym CPU od AMD. Chiński producent zaprezentował jednostki z linii Ryzen oraz Athlon dedykowane wyłącznie konstrukcjom z Chrome OS. Dzięki nim Chromebooki dostaną solidne przyspieszenie.

Chromebooki spod znaku AMD

Chromebooki to specyficzne, acz ciekawe urządzenia. W Polsce (jeszcze) mało popularne, jednak na świecie wykrawają dla siebie coraz większy kawałek rynkowego tortu. I trudno się dziwić. Są tanie i świetnie sprawdzają się w roli Laptopa-Do-Internetu. Pisałem o tym w recenzji Acer Chromebook CB314.

Minusem, który odstrasza potencjalnych nabywców, jest wydajność. Cóż, rzeczywiście nie jest najwyższa, niemniej ma się to lada moment zmienić.

AMD Ryzen dla Chromebooka

Koncern AMD zaprezentował światu procesory mobilne, stworzone wyłącznie dla Chromebooków. Do ich wymagań oraz ich specyficznego środowiska pracy. 5 premierowych CPU pochodzi z rodziny Ryzen i Athlon. Co ważne, do prac nad nowymi procesorami AMD zaprosiło Google, co zaowocowało lepszą optymalizacją pracy.

Co oferuje nowy Ryzen, a co Athlon?

CPU z obydwu serii bazują na architekturze Zen/Zen+ oraz Vega. Powstają ponadto w litografii 14- bądź 12 nanometrów.

Istotne zmiany dotyczą obsługi interfejsów bezprzewodowych, głównie Wi-Fi generacji 6 oraz Bluetooth 5.0. Przyszłych właścicieli ucieszy z kolei fakt długiej pracy na baterii, ponoć jeszcze dłuższy, niż teraz. A teraz Chromebook CB314 wytrzymuje do 12 godzin na jednym ładowaniu.

AMD Athlon Chromebook
Źródło: AMD
procesory AMD dla Chromebooka
Źródło: AMD
AMD Athlon dla Chromebooka
Źródło: AMD

Co ciekawe, zadania biurowe (czyli umówmy się, podstawowe) nie będą wyłączną domeną Chromebooków. Modele z CPU Athlon Silver trafią do Urządzeń-Do-Internetu. Athlon Gold napędzać będzie sprzęt ze średniej półki, natomiast laptopy z procesorami Ryzen umożliwią pracę z edycją zdjęć i grafiką 3D. Zapowiadany wzrost ma wynosić odpowiednio 104%, 152% oraz 251%. Szykuje się solidny boost.

Kiedy Chromebooki z AMD trafią do sprzedaży?

Otóż wydarzy się to w bardzo nieodległej przyszłości, już w IV kwartale tego roku. Zatem w ciągu najbliższych 3 miesięcy. Czy Chromebooki z nowymi procesorami pojawią się wtedy również nad Wisłą? Staram się ustalić tę kwestię, bo nie ukrywam, że ostrze sobie zęby na jeden z premierowych modeli. A gdy go tylko dostanę, niezwłocznie napiszę recenzję.

Źródło: AMD