Czym jest procesor OEM i co wraz z nim kupujesz?

Podzespoły komputerowe, takie jak procesor, mogą otrzymać oznaczenie OEM. Tylko co to w ogóle znaczy? Czy jest się czego obawiać? Odpowiadam – absolutnie nie. Warto jednak wybierać świadomie, dlatego pozwól, że wyjaśnię w czym rzecz, abyś mógł się nią cieszyć przy okazji zaoszczędzając trochę pieniędzy.

Procesor OEM, czyli jaki?

Oznaczenie OEM przy procesorach pojawiło się nie bez przyczyny i występuje w kontraście do tego samego podzespołu w wersji BOX. Aczkolwiek najważniejszym pozostaje to, że zarówno w wersji OEM, jak i BOX otrzymujesz ten sam interesujący Cię produkt. W pierwszym przypadku tylko skromniejszy zestawowo, bo bez dodatkowych gadżetów, przez co i tańszy.

Dowiedz się więcej o OEM, także w przypadku Windowsa:

procesor na grafice koncepcyjnej

Procesor BOX a OEM z chłodzeniem i bez

Być może natknąłeś się na oferty w Internecie, których procesory wyróżniały się oznaczeniami BOX czy OEM. Rzeczywiście takie nazewnictwo nie wzięło się znikąd i występują wśród nich jakieś różnice. Korzyścią w przypadku innych wersji niż BOX jest wyraźnie niższa cena za – w istocie – ten sam procesor, tylko zapakowany inaczej i bez pewnych dodatków.

  • Procesor w wersji BOX – czyli inaczej wersja pudełkowa, skierowana wprost do klienta potrzebującego jednej sztuki. Jest to wersja, w której znajdziesz ładnie zapakowany procesor w zestawie z układem chłodzenia. W środku znajduje się certyfikat pochodzenia oraz instrukcja obsługi.
  • Procesor w wersji OEM – jest to tak samo nowy egzemplarz procesora, który został przepakowany do dedykowanego opakowania, a sam procesor osadzony w tzw. SafeCase wydrukowanego w drukarce 3D, dla potrzeb bezpiecznego transportu i przechowywania procesora. Ponadto wersje OEM rozróżniamy na te z chłodzeniem i bez. Stosowny zapis znajdziesz nie tylko w nazwie produktu, ale również w opisie, jak i specyfikacji.


A zatem co wybrać, procesor OEM czy BOX?

Jeśli decydujesz się na jakiś egzemplarz takiego podzespołu, wiesz co robisz i nie zależy Ci na bibelotach – na procesorze OEM zaoszczędzisz pieniądze, które później możesz wydać na inne, potrzebne rzeczy. Choćby na wydajniejsze od fabrycznego chłodzenie, co i tak robi większość kupujących procesory.

Jak schłodzić procesor komputera

To samo dotyczy dowolnego przedmiotu z oznaczeniem OEM. W końcu pudełko lada moment odłożysz w cień, instrukcja może się nie przydać, a ewidentnie niższa cena jest niezwykle kusząca. Zwłaszcza że od decyzji OEM czy BOX życie nie zależy i wciąż otrzymasz ten sam produkt, który zresztą interesował Cię najbardziej i od samego początku.

Natomiast z procesorem BOX, gdyby wymagał koniecznej naprawy, możesz zgłosić się bezpośrednio do jego producenta. W obu przypadkach jednak możesz liczyć na pełną 36 miesięczną gwarancję.