Dama w opałach w końcu stała się niezależna? Przegląd recenzji gry Princess Peach: Showtime!

Długo wyczekiwana nowa gra z księżniczką Peach w roli głównej zadebiutowała na Nintendo Switch 22 marca 2024 roku. Princess Peach: Showtime! to pierwszy od 19 lat tytuł skupiający się wyłącznie na przygodach władczyni Mushroom Kingdom. Jak produkcja wypadła w oczach recenzentów? Zapraszamy na przegląd recenzji i opinii na temat gry Princess Peach: Showtime!

Princess Peach: Showtime! – oceny i odbiór gry na Metacritic

Na portalu Metacritic, agregującym recenzje z całego świata, Princess Peach: Showtime! uzyskała jak na razie mieszane oceny. Średnia not od recenzentów wynosi 74/100, co przekłada się na określenie „Mixed or Average”. Nieco lepiej gra prezentuje się w oczach graczy – tutaj średni wynik to 7.8, czyli „Generally Favorable”.

Widać zatem, że o ile recenzenci podeszli do nowej przygody Peach z pewną rezerwą, gracze przyjęli ją dość ciepło. Nie jest to może poziom największych hitów Nintendo, ale solidna ocena sugerująca, że produkcja przypadła do gustu większości odbiorców.

Princess Peach: Showtime! – za co gra jest chwalona w recenzjach najczęściej?

Najczęściej chwalonym elementem jest zdecydowanie kreatywny design poziomów oraz zróżnicowane umiejętności Peach.

Matthew Pollesel z Gaming-age.com podkreśla, że „każda z 10 ról Peach oferuje unikalne zdolności i zupełnie nowy styl rozgrywki”, a Carrie Lambertsen ze Screenrant.com wtóruje, twierdząc, iż: „temat spektaklu teatralnego stanowi idealne tło do zaprezentowania różnego rodzaju mechanik”.

Generalnie elementy, za które recenzenci chwalą Princess Peach: Showtime! najczęściej, to:

 • 10 różnych „kostiumów” dla Peach, z których każdy daje jej unikalne zdolności. Pozwala to urozmaicić rozgrywkę i sprawia, że kolejne etapy czymś zaskakują.
 • Poziomy inspirowane różnymi gatunkami gier – mamy tu m.in. elementy skradanek, brawlerów, a nawet rytmiczne minigry. Dzięki temu każdy może znaleźć coś dla siebie.
 • Teatralna oprawa wizualna nadaje całości niepowtarzalnego klimatu. Lokacje wyglądają jak ręcznie robione dekoracje sceniczne, przeciwnicy poruszają się jak kukiełki na sznurkach. To dodaje grze wyjątkowego uroku.
 • Walki z bossami są pomysłowe i angażujące, a do tego dobrze wykorzystują możliwości poszczególnych wcieleń Peach.
Princess Peach: Showtime!

Za co obrywa Princess Peach: Showtime! w recenzjach?

Już po ocenie na Metacritic można zauważyć, że gra ma sporo słabości.

Logan Plant w swojej recenzji na IGN zaznacza, że powtarzanie poziomów w celu zebrania znajdziek potrafi być „irytująco czasochłonne” ze względu na niemożność pominięcia cutscenek z dialogami. Steve Watts z Gamespot wprost nazywa backtracking w grze „męczącym”.

Narzekania pojawiają się też na niektóre mniej udane kostiumy Peach, szczególnie strój detektywa. Plant określa te etapy jako „zdecydowanie najsłabszy punkt gry” ze względu na powolne tempo i uproszczone zagadki, natomiat Watts zauważa, że „składają się niemal w całości z chodzenia w kółko i przesłuchiwania podejrzanych”.

Tak prezentuje się pełna lista zarzutów najczęściej pojawiających się w recenzjach Princess Peach: Showtime!:

 • Wolne tempo rozgrywki, szczególnie irytujące przy powtarzaniu poziomów. Cutscenki i dialogi, urocze za pierwszym razem, przy kolejnych podejściach stają się nużące.
 • Niektóre z kostiumów Peach (np. Detective Peach) oferują mało interesującą rozgrywkę i wyraźnie odstają jakością od pozostałych.
 • Część recenzentów wskazuje na bardzo niski poziom trudności jako wadę. Gra jest miejscami aż nazbyt prosta, nie stanowiąc wyzwania dla doświadczonych graczy.
 • Problemy techniczne, jak niestabilna liczba klatek na sekundę czy długie ekrany ładowania, obniżają komfort zabawy na niektórych etapach.
Princess Peach: Showtime!

Rozgrywka – zróżnicowana, ale nie dla każdego

Kwestia rozgrywki w Princess Peach: Showtime! okazuje się dość kontrowersyjna wśród recenzentów. Chociaż większość chwali różnorodność dostępnych aktywności, niektórzy uważają, że nie wszystkie pomysły zostały dobrze zrealizowane.

Recenzenci zgadzają się też co do niskiego poziomu trudności gry. W recenzji GameSpot przeczytamy na przykład, że „Showtime jest przyjazne nowicjuszom niemal do przesady, z hojnymi checkpointami i banalnie prostym systemem walki”. Logan Plant z IGN dodaje, że „weterani mogą czuć się znudzeni, chyba że lubią wyzwania związane ze zbieractwem i zwiedzaniem”.

Najczęściej pojawiające się opinie na temat gameplayu w Princess Peach: Showtime!:

 • Etapy z Peach szermierzem, kowbojem czy kung-fu master to klasyczne zręcznościowe platformówki wzbogacone o nowe ruchy. Sprawdzają się dobrze i dają sporo frajdy.
 • Gorzej wypadają te bardziej eksperymentalne urozmaicenia, jak minigry cukiernicze czy detektywistyczne zagadki. Ich formuła jest mocno uproszczona i szybko się nudzi.
 • Recenzenci zauważają, że gra jest wyraźnie skierowana do młodszych lub mniej wprawionych graczy. Poziom trudności jest niski, checkpointy hojne, a główna kampania dość krótka.
 • Dla weteranów wyzwanie mają stanowić ukryte znajdźki oraz dodatkowe zadania pojawiające się po przejściu gry. Nie każdemu przypadnie to do gustu, tym bardziej, że backtracking w poszukiwaniu znajdziek potrafi być męczący.

Oprawa audiowizualna Princess Peach: Showtime! – urocza, ale niedopracowana

Oprawa artystyczna zbiera sporo pochwał za kreatywność i spójność stylu. Jemma Casson z PureNintendo.com zachwyca się, że „każda scenografia ma pasujący do niej podkład muzyczny”, a Carrie Lambertsen ze ScreenRant docenia „niesamowitą animację i reżyserię przerywników filmowych”.

Jednocześnie wiele recenzji wspomina o problemach technicznych psujących odbiór. Giovanni Colantonio z DigitalTrends zauważa, że „tekstury bywają nieostre i kanciaste, przypominając o podeszłym wieku Switcha”, a Ash Parrish z The Verge dodaje, iż :ładowanie poziomów trwa na tym etapie cyklu konsolowego niewybaczalnie długo”.

Najczęściej przewijające się opinie recenzentów:

 • Ponieważ wszystko wygląda jak zrobione z kartonu i drewna, tekstury bywają rozmyte i kanciaste. Widać, że Switch już nie daje rady i nieubłaganie zbliża się do końca swojego żywota.
 • Animacje postaci pozostawiają nieco do życzenia, nie dorównując płynnością innym grom Nintendo.
 • Niektóre lokacje prezentują się gorzej od innych – bardziej jak typowe levele z Mario niż przemyślane scenografie.
 • Muzyka jest oceniana jako przyjemna i klimatyczna, ale nie mająca wielkich szans, by przetrwać w pamięci graczy. Odnotowano też problemy ze skompresonowanym dźwiękiem niektórych efektów.
Princess Peach Showtime!

Długość gry i zawartość – mogłoby być lepiej

Opinie na temat długości Princess Peach: Showtime! są podzielone. Casson chwali „ogromną ilość zawartości, zwłaszcza jak na tak przyjemną i lekką grę”, ale Parrish kontruje, że „brakuje tu trochę dodatkowych trybów i wyzwań znanych z innych tytułów Nintendo”.

Pojedyncze przejście gry zajmuje około 6-8 godzin, co Plant określa jako „rozsądny wynik jak na lekką platformówkę familijną”. Jednocześnie zaznacza, że „gracze oczekujący obszernej zawartości na miarę Super Mario Wonder mogą poczuć się zawiedzeni”.

Najczęściej przewijające się w recenzjach opinie na temat długości gry i jej zawartości prezentują się następująco:

 • Główna kampania fabularna zajmuje ok. 6-8h. Większość recenzentów uważa to za przyzwoity wynik jak na lekką platformówkę dla dzieci, choć zdarzają się opinie, że to zdecydowanie za krótko, biorąc pod uwagę, że Princess Peach: Showtime!, jak przystało na tytuł ekskluzywny od Nintendo, nie kosztuje mało. I raczej nie stanieje.
 • Gra zachęca do przechodzenia poziomów ponownie w celu zebrania wszystkich znajdziek i odznaczeń. Nie każdemu przypadnie to do gustu. Niektórzy mogą wręcz poczuć się sfrustrowani tym, jak twórcy sztucznie wydłużają czas rozgrywki.
 • Brakuje tu trochę dodatkowych trybów i wyzwań znanych z innych tytułów Nintendo jak Luigi’s Mansion 3.
 • Gracze oczekujący obszernej zawartości pokroju Super Mario Bros. Wonder mogą czuć niedosyt. Showtime nie jest tak rozbudowane i dopracowane.
Peach

Dla jakiego odbiorcy jest to gra?

Większość recenzentów zgadza się, że Princess Peach: Showtime! to tytuł skierowany głównie dla młodszych graczy. Watts podkreśla, że „prosta rozgrywka i urocza estetyka sprawdzą się świetnie dla dzieci stawiających pierwsze kroki w platformówkach”, a Casson w swojej recenzji pisze, iż „starsi gracze też mogą mieć sporo frajdy, jeśli tylko przymkną oko na techniczne niedociągnięcia”.

Kilka tekstów zwraca też uwagę na targetowanie gry do dziewczynek poprzez skupienie na kostiumach i wystrojach. Parrish zauważa, że „daje to wrażenie, jakby Nintendo nie do końca wierzyło, że solowa gra z Peach może przyciągnąć szerszą publikę”.

Princess Peach: Showtime! a poprzednie gry z Peach w roli głównej

Recenzje zgodnie uznają Showtime za krok w dobrą stronę po fatalnie przyjętym Super Princess Peach z 2005 roku. Lambertsen podkreśla, że „Peach nie jest tu już stereotypową księżniczką w opałach, ale aktywną i zdecydowaną bohaterką”, a Parrish dodaje, iż „gra daje jej różnorodne zdolności, zamiast skupiać się na stereotypowo kobiecych mocach jak 17 lat temu”.

Jednocześnie wielu krytyków uważa, że Nintendo wciąż nie do końca wierzy w potencjał solowych przygód Peach. Plant ocenia, że „mimo wszystko nie jest to wyczyn na miarę najlepszych gier z Luigim czy Toadem”.

Princess Peach: Showtime! a spin-offy serii Mario

Na tle innych spin-offów Mario, Princess Peach: Showtime! wypada jako solidna, choć nie przełomowa pozycja. Watts opisuje ją jako „bardziej ambitną niż Luigi’s Mansion, ale wciąż nierównającą się hitom pokroju Super Mario Bros. Wonder”. Plant z kolei zwraca uwagę, że „technicznie i graficznie gra odstaje nieco od tego, do czego przyzwyczaiło nas Nintendo na Switchu”.

Większość recenzentów zgadza się jednak, że Showtime to krok w dobrym kierunku, jeśli chodzi o rozwijanie postaci Peach. Casson ma nadzieję, że „Nintendo pójdzie za ciosem i w przyszłości da księżniczce jeszcze lepszą grę”, a Colantonio nazywa ten tytuł „solidną bazą, na której można zbudować obiecującą przyszłość dla bohaterki”.

Podsumowanie – czy warto zagrać w Princess Peach: Showtime!

Princess Peach: Showtime! to gra wzbudzająca mieszane uczucia, co dobrze oddaje tekst Jordana Olomana z The Guardian. Krytyk określa ją jako „urokliwą i zabawną, ale niepozbawioną istotnych wad”. Dodaje jednak, że „jeśli jest się fanem Peach lub szuka gry dla młodszego gracza, warto dać jej szansę”.

Podobnego zdania jest większość recenzentów. Choć zgadzają się co do technicznych niedociągnięć i niskiego poziomu trudności, chwalą kreatywność twórców i krok w stronę niezależności dla Księżniczki. Jak podsumowuje Plant, „jeśli Nintendo pójdzie za ciosem i da Peach jeszcze lepszą grę za jakiś czas, nowa ikona gamingu może właśnie rodzić się na naszych oczach”.