Premiera Huawei Mate 40 Series. Dosięgnęliśmy przyszłości?

Konferencja, której przyświecało hasło – Dosięgnij przyszłości – zakończona! Huawei zaprezentowało swoje nowe, flagowe smartfony z serii Mate 40. Zobacz, jak prezentują się modele Huawei Mate 40, Huawei Mate 40 Pro i Mate 40 Pro+. Aparaty i wyświetlacz OLED robią wrażenie! Równie dobrze zapowiada się Kirin 9000 i szybkie ładowanie 66 W.

Design Huawei Mate 40 Series

Krągłości – to słowo, które mogłoby się przewijać podczas opisu niemal każdego elementu budowy flagowców z serii Mate 40. Po pierwsze przednie panele mają zgrabnie zaokrąglone krawędzie, dokładnie pod kątem 88°. Po drugie, w modelu Huawei Mate 40, Mate 40 Pro i Pro+ obiektywy zamknięte są w wyspie przypominającej obręcz. W jej obrębie równolegle rozmieszczone są obiektywy – 4 lub 5, w zależności od modelu. Natomiast w środku umieszczono napis podkreślający współpracę z firmą Leica.

huawei mate 40 series design

Wyświetlacz OLED

Niemal cały przedni panel modeli Mate 40 Pro i Pro+ pokrywa ekran OLED, o rozdzielczości 2772 x 1344 px. Przekątna w obu modelach wynosi 6,76”. Częstotliwość odświeżania obrazu to natomiast 90 Hz. Jak wskazał sam Richard Yu, CEO Huawei CBG, jest to idealny balans między płynnością działania wyświetlacza a oszczędnością energii.

W kontekście frontu nowych modeli Huawei Mate warto wspomnieć także o wbudowanym w ekran czytniku linii papilarnych oraz umieszczonym w lewym, górnym rogu podwójnym otworze na przedni obiektyw i czujnik 3D.

ekran huawei mate 40 pro i pro+

Podstawowy model, czyli Huawei Mate 40 ma natomiast mniejszy ekran o przekątnej 6,5″ i rozdzielczości 2376 x 1080 px. Delikatniejszy jest także stopień zaokrąglenia ekranu, wynosi on tutaj 68°. 

Szybki i niezawodny Kirin 9000

Smartfony z serii Huawei Mate 40 napędza potężny procesor Kirin 9000. Został on wykonany w procesie 5 nm, a maksymalna częstotliwość taktowania to aż 3,13 GHz. Ta mocna jednostka to nie tylko świetna wydajność, ale także dużo lepsze zarządzanie energią. Pochwalono się również 24-rdzeniowym procesorem graficznym Mali-G78 i liczbą 15,3 miliardów tranzystorów. W nowych flagowcach Huawei Mate 40 nie zabraknie oczywiście również wsparcia dla 5G.

procesor w huawei mate 40 pro

Bateria i ładowanie Huawei Mate 40 Series

Akumulator najnowszych flagowców Huawei ma pojemność 4400 mAh. Mimo że nie jest to najwyższa na rynku wartość, mocno podkreślano, że żywotność baterii Mate 40 Series jest dużo lepsza niż konkurencyjnych o większej wielkości.

Smartfony Huawei Mate 40 Pro i Mate 40 Pro+ obsługują funkcję szybkiego ładowania Huawei SuperCharg o mocy aż 66W. Dużą wartością może się pochwalić także ładowanie bezprzewodowe 50W.

Imponujące fotograficzne możliwości

Oczywiście najważniejszym punktem dzisiejszej premiery były aparaty nowych flagowców. Smartfony Huawei królują bowiem jako najlepsze fotograficzne urządzenia mobilne. Nowe, ulepszone obiektywy powstały we współpracy z firmą Leica, a opracowany system zyskał nazwę Ultra Vision Cine Camera.

aparaty huawei mate 40 pro

W smartfonach z serii Mate 40 poprawiono przede wszystkim możliwości aparatu ultraszerokokątnego, co podpowiadał już film zapowiadający dzisiejsze wydarzenie. Dual Ultra Wide Camera umożliwia fotografowanie, a nawet filmowanie w  4K, obejmujące bardzo szerokie pole. Ponadto podjęto się korekcji zniekształceń, które dotąd były typową wadą obiektywów szerokokątnych. Zdjęcia wykonane Huawei Mate 40, Mate 40 Pro i Mate 40 Pro+ nie będą już nienaturalnie zdeformowane na krawędziach. Co ważne, możliwości te oferuje zarówno tylny, jak i przedni aparat. To oznacza, że teraz selfie z całą paczką znajomych czy na tle panoramy nie będzie najmniejszym problemem.

Wskazując atuty aparatów w smartfonach Huawei serii Mate 40, podkreślano także świetną stabilizację obrazu, głębie kolorów i jasność kadru. A w kwestii wideo w dużej mierze promowano tryb slow-motion 240 fps, filmowanie w 4K HDR, Steady Shot oraz technologię Low Light Video.

aparaty huawei mate 40 i mate 40 pro

Obiektywy Huawei Mate 40 Pro to dokładnie:

  • obiektyw główny, szerokokątny 50 Mpix, f/1.9
  • obiektyw ultraszerokokątny 20 Mpix, f/1.8
  • teleobiektyw 12 Mpix, f/3.4, OIS
  • przedni obiektyw 13 Mpix, f/2.4.

Ponadto teleobiektyw umożliwia 50-krotny zoom cyfrowy, 10-krotny zoom hybrydowy oraz 5-krotny optyczny.

Portal DxO Mark, zajmujący się między innymi testowaniem aparatów w smartfonach, zdążył już ogłosić Huawei Mate 40 Pro obecnym królem mobilnej fotografii.

Tak natomiast prezentują się obiektywy w Huawei Mate 40 Pro+:

aparaty mate 40 pro plus

Dużo więcej możliwości z serią Mate 40

Oprócz potężnego procesora, genialnych aparatów i szybkiego ładowania seria Huawei Mate 40 zyskała także wiele funkcji ułatwiających codzienną obsługę. Na przodzie znalazł się czujnik 3D, który obsługuje Face Unlock oraz umożliwia sterowanie gestem. Teraz telefon można obsługiwać za pomocą prostych ruchów ręką, przesuwając dłonią po pionowej i poziomej linii oraz zatrzymując ją na wprost czujnika. Ponadto, by wybudzić smartfon wystarczy spojrzenie na ekran.

funkcje huawei mate 40 series

Podczas konferencji przedstawiono także nowe narzędzia, takie jak Petal Maps – aplikację do obsługi map czy Petal Search służący do wyszukiwania aplikacji. Podkreślono również obecność rozwiązań gwarantujących ochronę prywatności i bezpieczeństwo danych.

Smartfony serii Mate 40 są także odporne na pył i wodę. Dla modelu Mate 40 jest to wartość IP53, zaś Mate 40 Pro i Mate 40 Pro+ uzyskały IP68.

Już niebawem ruszy przedsprzedaż Huawei Mate 40 Pro. Wtedy też znana będzie cena świetnie zapowiadającego się flagowca.