Polskie gry strategiczne. Przegląd tytułów z lat 1996 – 2020

Przyzwyczajeni do głośnych tytułów zagranicznych twórców, często nie zdajemy sobie sprawy, że Polacy również stworzyli sporą liczbę udanych gier. Pod lupę bierzemy gry strategiczne, które powstały nad Wisłą.

War Room (2020)

Gra została opracowana przez studio Binge Gaming OU i jest tytułem zupełnie nowym, ponieważ wydana została w listopadzie 2020 roku. Akcja rozgrywa się w Afganistanie, a gracz wciela się w rolę dowódcy amerykańskiego wojska. W inspirowanej prawdziwymi wydarzeniami fabule, staramy się zabezpieczyć fikcyjny region po atakach terrorystycznych w 2001 roku.

War Room umożliwia rozgrywkę tylko w trybie single player, a gracz za zadanie ma koordynowanie działań wojskowych, tak aby spełnić misję, a także zadbać o bezpieczeństwo żołnierzy oraz ich morale. Mapa oddaje charakterystykę afgańskiego krajobrazu, a ładna oprawa graficzna uzupełnia całość, nadając grze odpowiedni klimat.

War Room obecnie dostępne jest na PC, a grę można kupić na platformie Steam.

Frostpunk (2018)

Stworzony przez 11 bit studios Frostpunk jest strategią, którą uzupełniają elementy survivalu. Gracz ląduje w prawdziwie mroźnej rzeczywistości, w której planetę opanowała epoka lodowcowa. Chcąc przedłużyć istnienie ludzkości, ci, którzy ocaleli, tworzą wioskę, a następnie rozbudowują ją do rangi wielkiego miasta, które śmiało można nazwać ostatnim bastionem.

Głównym zadaniem gracza jest zarządzanie miastem i społecznością tak, by utrzymać ich przy życiu, a także rozwijać poprzez odkrywanie nowych technologii oraz eksplorację lodowego świata. Należy także dbać o morale mieszkańców, by nie zgasła w nich nadzieja na lepsze jutro, mimo wielu kontrowersyjnych decyzji, jakie trzeba będzie podjąć w trakcie rozgrywki.

Obecnie gra dostępna jest na PC, PS4 oraz Xbox One. W 2020 roku Frostpunk doczekał się także całkiem dobrze ocenianych rozszerzeń: Na krawędzi i Ostatnia jesień. Pierwsze opowiada o wydarzeniach z przyszłości, względem oryginału, a drugie – pokazuje historię sprzed epoki lodowcowej. Dla fanów – must have.

Ancestors Legacy (2018)

Gra powstała w gliwickim studio Destructive Creations. Fabuła została osadzona w średniowieczu, nawiązując do prawdziwych wydarzeń historycznych. Gracz kieruje kilkuosobowym oddziałem, który ma za zadanie pokonać wroga w bitwie, odciąć go od zasobów oraz przejąć jego wioskę. Wygraną zapewnić może odpowiednia taktyka czy prawidłowy dobór żołnierzy do określonych zadań.

Oprócz kampanii rozgrywkę można również prowadzić w trybie multiplayer, grając z przeciwnikami przez internet. Tytuł wyróżnia szczegółowo dopracowana grafika, dzięki czemu gra charakteryzuje się dużym realizmem.

Gra dostępna jest na PC, a od 2019 roku także na konsole PS4 oraz Xbox One. Dostępny jest również dodatek: Saladins Conquest, który wprowadza do gry nową fabułę, rozgrywającą się na Bliskim Wschodzie.

Phantome Doctrin (2018)

Fabuła jest osadzona w alternatywnych latach 80. ubiegłego wieku, gdzie zimna wojna przybrała nieco inny bieg wydarzeń od tego, który znamy z lekcji historii. Studio Creative Forge Games, które stoi za tym tytułem, stawia gracza na czele tajnej organizacji, która ma walczyć z wielkim spiskiem.

Poprzez wywołanie mniejszych i większych konfliktów na świecie, wspomniany spisek ma pomóc w przejęciu kontroli nad światem pewnej grupie. Gracz pokonuje wroga na wiele różnych sposobów – od przeprowadzania zaplanowanych ataków zbrojnych, po podrabianie dokumentów przez grupę, którą kieruje. Grę uzupełniają prawdziwe, historyczne postacie, które poznać można z nieco bliższej i jednocześnie innej strony, niż ta, którą opisują podręczniki do historii.

Gra dostępna jest na PC, PS4 oraz Xbox One, a od 2019 roku także na Nintendo Switch.

Hard West (2015)

Hard West jest strategią turową, stworzoną przez warszawskie studio Creative Forge Games, która przenosi gracza do świata westernu z elementami fantastyki. Pełen bezprawia i zjawisk paranormalnych Dziki Zachódwypełniony jest skarbami i tajemnicami, które odkrywa się podczas realizowania różnych scenariuszy.

Na drodze gracz spotka wielu przeciwników, których pokonać będzie musiał w turach. Zabić może nawet jedna kula, a jeśli bohater przeżyje, najprawdopodobniej wyleczy go szaman z magiczną miksturą. Twórcy przymykają oko na realizm, a dzięki temu połączenie westernu i fantastyki świetnie sprawdza się w grze.

Hard West, chociaż wydane zostało na PC w 2015 roku, na konsolę Switch trafił dopiero cztery lata później, a na PS4 i Xbox One w 2020 roku.

Thea: The Awakening (2015)

Programiści ze studia MuHA Games wykazali się niezwykłą kreatywnością, tworząc strategię turową, która posiada elementy survivalu, a także karcianki czy paragrafówki. Niezwykle ciekawy jest świat, do którego zabiera gracza Thea: The Awakening. Są to postapokaliptyczne realia z dużą dawką fantasy, gdzie gracz wybiera jedno z kilku słowiańskich bóstw, którym pokieruje w rozgrywce.

Głównym elementem gry jest eksploracja mapy, gdzie przemierzając magiczne krainy, gracz stawia czoła złym mocom czy potworom. Wszystko to uzupełnione jest elementami gry paragrafowej i karcianej, gdzie spotkania mają obszerny opis tekstowy, a sytuacje sporne rozwiązuje się czymś na wzór gry karcianej.

Thea: The Awakening w 2015 roku wydana została na PC, w 2017 roku na Xbox One i PS4, by w końcu w 2019 roku trafić też do użytkowników Nintendo Switch. Rok temu pojawiła się również kontynuacja: Thea 2: The Shattering, jednak odbiór nie był już tak pozytywny, jak w przypadku „jedynki”..

This War of Mine (2014)

Wydana w 2014 roku przez 11 bit studios gra jest do dziś jedną z topowych polskich strategii. Gracz ląduje w centrum konfliktu zbrojnego, gdzie kierując kilkuosobową grupą mieszkańców miasta walczy o przetrwanie.

Kryjówkę w poszukiwaniu pożywienia, lekarstw czy przedmiotów opuścić można tylko w nocy. Za dnia będzie się to równało ze śmiercią. Balansując pomiędzy życiem i śmiercią, sterowana przez gracza grupa oczekuje na nadejście pomocy. Gra utrzymana jest w klimacie ciągłej niepewności o życie, do czego nawiązuje dość pesymistyczna oprawa graficzna, świetnie wpisująca się w klimat okupacji.

Gra trafiła najpierw na PC, a następnie na systemy mobilne. W 2016 roku została nieco rozszerzona, a także wydana na PS4 oraz Xbox One. W 2018 roku została dodana również do biblioteki Nintendo Switch.

Anomaly: Warzone Earth (2011)

Anomaly: Warzone Earth to produkcja, za którą odpowiada wspomniane wcześniej 11bit studios. Tytuł nawiązuje do anomalii, jakie tworzą się na planecie, przez co ludzkość atakują i niszczą nieznane maszyny bojowe. Gracz wciela się w dowódcę grupy uderzeniowej, której celem jest zbadanie powstałych anomalii, a także zniszczenie wroga, który zdążył już na dobre rozgościć się na Ziemii.

Grę uznaje się za odwrócony Tower Defense, ponieważ będąc dowódcą grupy szturmowej, atakuje się wroga, a nie broni przed nim. Zmagania w Anomaly dopełnia ładna oprawa graficzna, która mimo prawie 10 lat od wydania gry ciągle prezentuje się dobrze.

Anomaly: Warzone Earth pamięta jeszcze czasy Xbox 360 i PS3. Powstała również druga część, będąca kontynuacją historii, a także wersja Defenders, gdzie wracamy do korzeni gatunku – Tower Defense. Ponadto dostępny jest także dodatek Korea, co zgodnie z tytułem, przenosi akcje wydarzeń do Wschodniej Azji.

Earth 2140 (1998)

Stworzona w 1998 roku przez TopWare Programy gra Earth 2140 przenosi gracza do bardzo odległej przyszłości, gdzie Ziemią rządzą dwie wielkie, walczące ze sobą siły. Gracz do wykonania ma kilkadziesiąt różnorodnych misji, które toczą się na wodzie, w powietrzu i na lądzie. W pokonaniu wroga pomóc mają pomóc roboty, opancerzone pojazdy czy nowe technologie.

Grając w Earth 2140 przenieść można się jednocześnie do przeszłości i przyszłości. Jest to nostalgiczne zaczerpnięcie czasów, kiedy na komputerach królował Windows 98, z jednoczesną wizją świata, który czekają liczne wojny, konflikty i kataklizmy. Jak wypada to po ponad 20 latach od wyprodukowania gry? Oceńmy sami…

Instalkę gry do dziś znaleźć można w sieci. W późniejszych latach doczekała się kontynuacji, a na szczególną uwagę zasługują The Moon Project (2000) czy Lost Souls (2002).

Polanie (1996)

A to już przykład, który jednocześnie może być dobrym zobrazowaniem angielskiego czasu Past Perfect: jesteśmy w 2020 roku, a przenosimy się do 1996 roku, w którym gra Polanie opowiada o czasach, kiedy nikt nie słyszał o takim państwie jak Polska. Prawdziwa zaprzeszłość. A nie bez powodu wspominam tą grę, ponieważ rozprowadzana w tamtych czasach, na dyskietkach, była porównywana do Warcrafta.

Jest to typowa strategia czasu rzeczywistego, gdzie zaczynając od zera, stopniowo poznajemy nowe zakątki mapy, pokonujemy przeciwników, ulepszamy umiejętności żołnierzy i rozbudowujemy państwo. Wszystko to w oprawie graficznej sprzed ponad 20 lat i fabule opartej na czasach wczesnego średniowiecza na terenach dzisiejszej Polski.

Gra doczekała się jeszcze kontynuacji w 2003 roku ze zdecydowanie unowocześnioną grafiką. Kolejne wersje również miały się pojawić, ale nigdy nie doszło to do skutku.

Polanie
źródło: gry.interia.pl

Jakie jeszcze polskie gry strategiczne Waszym zdaniem zasługują na uwagę? Macie jakąś ulubioną?

Przeczytajcie również tekst Łukasza Wrzalika o historii gier RTS.