Gry komputerowe dozwolone od 18 lat. Najlepsze gry dla dorosłych

Gry komputerowe dzielą się na wiele kategorii wiekowych oznaczonych jako PEGI. Są jednak produkcje, w które mogą zagrać tylko osoby dorosłe. Dzieje się tak głównie przez brutalność scen lub elementy erotyczne, które raczej nie są przeznaczone dla oczu i psychiki młodszych odbiorców. Przyjrzyjmy się zatem jakie są najlepsze gry dozwolone od 18 lat.

PEGI, czyli klasyfikacja wiekowa gier wideo

Jeszcze kilka lat temu dorośli stanowili niewielki procent graczy. Z roku na rok dzieci są coraz starsze, najpierw wchodzą w etap dojrzewania, a po nim do ukończenia 18 roku życia brakuje już niewiele. Tak więc ci, którzy niegdyś zaczynali swoją przygodę z grami jako dzieci, są już pełnoletni i z pewnością duża ich część dalej gra w gry.

Wiele gier komputerowych zawiera drastyczne sceny takie jak przemoc, rozczłonkowane ciała czy nawet nagość i elementy erotyczne. Pewnie zgodzicie się ze mną, że powyższe nie powinny być przeznaczone dla najmłodszych użytkowników komputera, bo mogą niekorzystnie wpłynąć na ich zachowania, a nawet zostawić ślad w ich psychice. Dlatego też w Europie powstał system zwany PEGI (Pan European Game Information), w wolnym tłumaczeniu jest to ogólnoeuropejski system klasyfikacji gier.

PEGI 18 w Polsce

Producent w momencie produkcji gry, może wypełnić odpowiedni kwestionariusz, a następnie otrzymać od doradców z ISFE (interactive Software Federation of Europe) odpowiedni certyfikat, który zawiera ocenę. Jest ona dzielona na dwie części, w pierwszej zostaje podany minimalny wiek (3, 7, 12, 16 lub 18 lat), jaki powinien osiągnąć gracz, który zagra w daną grę. Natomiast w drugiej produkt zostaje oznaczony maksymalnie ośmioma kategoriami, którymi są kolejno przemoc, wulgarny język, strach, hazard, seks, używki i dyskryminacja.

W Polsce zakaz sprzedaży gier od 18 roku życia osobom młodszym nie istnieje

Warto zaznaczyć, że wysyłanie zgłoszenia do PEGI nie jest obowiązkowe w naszym kraju i nie powoduje żadnych zakazów prawnych. W związku z tym sprzedawca może sprzedać nastoletniemu klientowi grę z oznaczeniem 18+. System ten obowiązuje jednak w kilkudziesięciu innych krajach należących do Unii Europejskiej. W ramach ciekawostki mogę dodać, że Niemcy są jedynym krajem, w którym nie jest powszechnie stosowane oznaczenie PEGI, z racji tego, że istnieje tam inny certyfikat zwany USK.

PEGI 18. Popularne gry przeznaczone tylko dla pełnoletnich

Jak pewnie wielu z Was dobrze wie, gry to nie jedynie zabawa dla dzieci, ale także świetna forma spędzania czasu przez dorosłych. Rozbudowane produkcje mogą wciągnąć nas w swoją fabułę, mechanikę rozgrywki, a także świat. Oczywiście większość tytułów dla pełnoletnich jest nieco bardziej rozbudowana i skomplikowana niż dla młodszych użytkowników. Różnorodność dostępnych na rynku tytułów, sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Gry 18+ występują w gatunkach takich jak chociażby strategie, platformówki i przygodówki, jednak lwia część to strzelanki, hack’n’slashe i horrory.

Gry dla dorosłych

Cyberpunk 2077

Cyberpunk to gra wielu sprzecznych opinii. Niektórzy się nią zachwycają, inni natomiast są rozczarowani. Pierwszy zwiastun ukazał się ponad 8 lat temu i od tego momentu hype rósł z miesiąca na miesiąc. Twórcą tytułu jest polskie studio CD Projekt RED odpowiadające m.in. za serię Wiedźmin. Jednak CP77 z tzw. „Wieśkiem” nie ma za dużo wspólnego. Łączy ich
jedynie gatunek RPG (ang. role playing game). Najnowsze dzieło Redów osadzone
jest w uniwersum Cyberpunka i stanowi adaptację gry fabularnej stworzonej przez
Mike’a Pondsmitha.

Czas akcji jak nietrudno się domyślić to 2077 roku, a lwią część czasu spędzamy w mieście snów znanym jako Night City. Mieście, które nigdy nie śpi. Główny bohater, w którego się wcielamy, ma pseudonim V. Możemy dowolnie wybrać jego płeć, personalizować wygląd, a także zdecydować, w jakim towarzystwie chcemy się obracać. Tłem dla całej fabuły są nieustające zamieszki, wojny gangów i wyraźny podział na gorszy i lepszy sort. Pomimo nawiązania do uniwersum Cyberpunka wydaje się, że projektowanie gry dla twórców było czystą piaskownicą. Odbiegli oni od fantastyki naukowej i przedstawili własną wizję świata, w którym na każdym kroku mamy styczność z zaawansowaną technologią.

Klasyfikacja PEGI: 18+, przemoc, wulgaryzmy, seks

Assassin’s Creed: Valhalla

W Assassin’s Creed: Valhalla wcielamy się w postać wikinga imieniem Eivor. Po raz pierwszy w serii stworzonej pod kierownictwem Ubisoft Montreal będziemy mogli wybrać płeć pomiędzy męską a żeńską. Gra przeniesie nas do Anglii czasów IX wieku naszej ery. Jako najeźdźcy będziemy napadać rodzimych mieszkańców tych ziem, zdobywać wpływy i rozwijać naszą osadę. Jak informują twórcy, niemal każda decyzja, jaką podejmujemy, będzie miała wpływ na dalsze losy naszego bohatera, jak i jego towarzyszy.

Ogrom taktyk, które możemy wybrać, daje nam szereg zróżnicowanych rozwiązań Możemy przyjąć strategię bezwzględnego najeźdźcy i podporządkować sobie angielskie królestwa lub postawić na dyplomację i zawrzeć korzystne sojusze polityczne. –Deweloperzy stworzyli także zupełnie nowy system walki, będzie on o wiele bardziej brutalny niż te, które mogliśmy ujrzeć w poprzednich odsłonach. Odcięcie kończyn lub głowy, to tylko jedne z wielu sposobów, w które będziemy mogli zakańczać pojedynki. Oczywiście do dyspozycji otrzymamy również kultowe ukryte ostrze. Najazdy, ataki z drakkarów, szturmy na twierdze Anglosasów, a w DLC nawet podbój Paryża – czy to nie brzmi dobrze?

Klasyfikacja PEGI: 18+, przemoc, wulgaryzmy, płatności, mikrotransakcje

The Elder Scrolls: Skyrim

The Elder Scrolls V: Skyrim lada moment będzie świętować swoje 10 urodziny, jednak czy to oznacza, że produkcja zestarzała się tak bardzo, że w chwili obecnej jest niegrywalna? Oczywiście, ze nie! Jest wręcz przeciwnie, bowiem Skyrim to w dalszym ciągu świetna gra, a jej potencjał został wykorzystany na przeróżnych platformach. Ponadto produkcja ma tak wielu fanów, że na przestrzeni lat powstało do niej wiele rozbudowanych modów, które znacznie urozmaicają rozgrywkę. Do gry możemy dodać nie tylko nowe bronie, ale także postacie czy całe wątki fabularne i miasta. Jednak na czym polega fenomen rozgrywki?

Otóż gracz wciela się w Dovahkiina zwanego także Smoczym Dzieciem. Został on namaszczonym przez bogów pogromcom smoków, którego zadaniem jest ochrona Skyrim przed potężnym Alduinem. Akcja gry toczy się 200 lat po wydarzeniach z Obliviona. Rozgrywkę zaczynamy od stworzenia własnej postaci, gdzie mamy do wyboru 10 różnych ras, a każda z nich będzie miała inne zdolności specjalne. Później postać możemy rozwijać według własnego uznania. Będzie ona używać magii, łuków lub broni białej. System walki jest dynamiczny i wymaga taktycznego podejścia. Ciekawym elementem gry jest wirtualny świat, który jest ogromnych rozmiarów. Do dyspozycji gracza pozostają liczne jaskinie, podziemia, wioski i 5 dużych miast.

Klasyfikacja PEGI: 18+, przemoc

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Czy jest na pokładzie ktoś, kto nigdy nie słyszał o słynnych przygodach Geralta z Rivii? Głównego bohatera gier z serii Wiedźmin? Powstały one na bazie powieści fantastycznych stworzonych przez Andrzeja Sapkowskiego, jednak warto zaznaczyć, że nie są one adaptacją i twórcy ze studia CD Projekt Red nadali im własny kierunek. Wiedźmin 3: Dziki Gon to najnowsza pełnowymiarowa gra warszawskiego studia. Sama historia opiera się na poszukiwaniach Ciri, przybranej córki Geralta, jednak wątek główny rozchodzi się na wiele wciągających misji pobocznych.

Podczas rozgrywki nie obejdzie się bez nawiązania do słowiańskich wierzeń, dlatego też jesteśmy uczestnikami odprawiania obrzędu Dziadów, które są wręcz odzwierciedleniem cyklu dramatów romantycznych Adama Mickiewicza. Jako gracze przemierzamy prastare ruiny, tętniące życiem miasta i wioski, a także jaskinie. Nie zabrakło także walki z bossami, niektóre z nich są wręcz urocze, a inne natomiast przerażające, jak chociażby Leszy. Mechanika gry opiera się na używaniu dwóch mieczy (srebrnego i stalowego), kuszy, mikstur, a także kilku potężnych znaków. Oczywiście nie mogło zabraknąć drzewka rozwoju, które dzieli się na umiejętności alchemiczne, magiczne i szermiercze.

Klasyfikacja PEGI: 18+, przemoc, wulgaryzmy

The Medium

The Medium to kolejna gra stworzona przez polskie studio, tym razem zlokalizowane w Krakowie. Zdobyła ona spore uznanie w świecie, a to m.in. zasługa Tomasza Bagińskiego (producenta serialowego Wiedźmina od Netflixa, a także twórcy zwiastunów do gier takich jak Cyberpunk 2077). Stworzył on niezwykle wciągający aktorski zwiastun nadchodzącego psychologicznego horroru, na którym Kraków rozsypuje się w pył. The Medium to 3-osobowa mroczna przygodówka, która łączy ze sobą dwie rzeczywistości. Gracze będą przemierzać jednocześnie świat realny i duchowy.  Oprócz oprawy graficznej o odpowiedni klimat dba ścieżka dźwiękowa skomponowana przez Arkadiusza Reikowskiego oraz Akirę Yamaokę.

Tytułowym medium jest główna bohaterka imieniem Marianne, która musi wykorzystać swoje nadprzyrodzone zdolności i pośredniczyć pomiędzy dwoma wymiarami. Doświadcza ona przerażających wizji, w których ginie niewinne dziecko. Postanawia więc rozwiązać tę tajemnicę i udać się do opuszczonego hotelu Niwa, który niegdyś był zarządzany przez komunistów. Jeśli lubicie eksplorować lokacje, rozwiązywać zagadki, a także mierzyć się z różnymi niebezpieczeństwami, to ten horror będzie świetnym wyborem, aby wczuć się wieczorem w mroczny klimat. Warto zaznaczyć, że grafika inspirowana jest surrealistycznymi dziełami słynnego polskiego malarza – Zdzisława Beksińskiego.

Klasyfikacja PEGI: 18+, przemoc, wulgaryzmy

Red Dead Redemption 2

Teraz opowiem trochę o najnowszym, choć powstałym w 2018 roku dziele od studia Rockstar Games. Red Dead Redemption 2 przenosi nas do chylącemu się ku upadkowi Dzikiemu Zachodowi. Produkcja zaskoczyła przede wszystkim drobiazgowością symulacji realnego świata, a także niebanalnym i pełnym zwrotów akcji trybem fabularnym. Gracz wciela się w Arthura Morgana, należącego do gangu Dutcha van der Lindego. Nasza przygoda zaczyna się w momencie kiedy to nie udaje się zaplanowany napad w mieście Blackwater. Przestępcy ścigani przez stróży prawa i łowców nagród muszą uciekać w mroźne góry i konsekwentnie walczyć o przetrwanie.

Podczas rozgrywki przemierzamy ogromny, otwarty świat, który składa się na malownicze doliny rzek, górzyste tereny czy rozległe prerie. W każdym miejscu na mapie spotykają nas zaskakujące wydarzenia, które mogą pociągnąć oddzielne wątki poboczne. Wszystkie miasta żyją według określonego harmonogramu. Rano wszystkie sklepy są otwarte, natomiast wieczorem wszyscy mieszkańcy spotykają się w gospodzie. Arthur oprócz zwiedzania świata musi także zadbać o swoich pobratymców, zapewnić im pożywienie czy rozbudować obóz. Niejednokrotnie zdarzy mu się też rozwiązywać konflikty, które będą wymuszały moralne lub lojalnościowe wybory. A to wszystko ma wpływ na dalszy rozwój rozgrywki.

Klasyfikacja PEGI: 18+, przemoc, wulgaryzmy, hazard, mikrotransakcje

Chivalry 2

Uwielbiasz władać mieczem lub toporem? A może wolisz walkę na dalekie dystanse przy pomocy kuszy lub łuku? W Chivalry 2 zrobisz każdą z tych rzeczy. Ten średniowieczny „FPS” wyciska co najlepsze z krwawych starć na arenach i polach bitwy. Są hektolitry krwi, są odcięte kończyny, a nawet podpalenia i przygniatanie kamieniami ciskanymi zza murów. Rozgrywka koncentruje się na potyczkach do 64 graczy podzielonych na dwie drużyny. Starcia są niezwykle widowiskowe, możemy wykonywać różne rodzaje ataków, kopać i blokować ciosy oponentów.

Twórcy przeznaczyli dla graczy kilka klas postaci i spore ilości oręża, od piki, przez tarcze, po dwuręczne miecze i topory. Jeśli chcemy wziąć w ręce kurę i rzucić nią w przeciwnika, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby to uczynić. Do katapulty możemy wskoczyć sami, a kolega z drużyny może nas wystrzelić bezpośrednio na mury przeciwnika. Tak wiem, brzmi to jak opis filmu rodem z Hollywood, ale tak zakręcona jest ta gra. Gra jest jeszcze w fazie rozwoju, a w przyszłości mają pojawić się nowe mapy, tryby gry, a także możliwość dosiadania i walki na koniach, co będzie ewenementem w tego typu grach (pomijając Bannerlorda). Zatem jeśli chcesz poczuć się jak prawdziwy rycerz i oblegać potężne twierdze, czy palić wioski, to sięgnij po Chivalry 2, nie pożałujesz.

Klasyfikacja PEGI: 18+, przemoc

Deathloop

Trafiasz na tajemniczą wyspę kryjącą się pod nazwą Blackreef, gdzie grasuje dwóch skrytobójców prowadzących ze sobą ciągłą walkę – Colt i Julianna. Musisz wcielić się w tego pierwszego i przerwać pętle czasu. Julianna skutecznie będzie Ci w tym pomagać… co chwilę Cię zabijając. Aby osiągnąć swój cel, musisz wyeliminować 8 kluczowych postaci. Co ciekawe, rozgrywka jest prowadzona w stylu arkane, sam wybierasz, czy chcesz jak najczęściej unikać walki, a może wskakiwać w sam środek akcji. Do dyspozycji masz szeroki wachlarz broni oraz kilka nadprzyrodzonych mocy. Jak sami twórcy mówią o tej produkcji, będziesz musiał szukać rozwiązań i obierać nowe strategie. Jeśli Twoja metoda nie będzie skuteczna, to zginiesz. I tak do skutku, aż Twój sposób się sprawdzi.

Co ciekawe gra oprócz trybu jednoosobowego wprowadza możliwość zabawy sieciowej. Podczas niej postać Julianny Blake jest kierowana przez jednego graczy i tak rozpoczyna się niewdzięczna „współpraca” bohaterów. Oczywiście zarówno Colt, jak i July, mają osobne unikatowe umiejętności, które mogą się przydać podczas rozgrywki. Stylistyka gry jest nietypowa, mocno nasycona kolorami i wyrazistymi kształtami. Można ją przyrównać nieco do BioShocka Infinite. Lokacje także są niebanalne, skute lodem podziemne bunkry, wybrzeża wyspy czy miasta.

Klasyfikacja PEGI: 18+, przemoc, wulgaryzmy

Grand Theft Auto V

To kolejna gra studia Rockstar Games w tym zestawieniu, jednak nie mogło jej zabraknąć. W końcu Grand Theft Auto V jest jedną z najpopularniejszych i najdłużej wspieranych gier wszechczasu, a amerykański producent zbił na niej fortunę. W trybie fabularnym wcielamy się w trzech gangsterów Michaela, Trevora i Franklina. Całość dzieje się, a jakże, w dobrze znanym z San Andreas mieście Los Santos. Oczywiście to nie jedyna miejscowość, ale ta największa, w którym się dzieje większość akcji. Gra jest jeszcze bardziej kontrowersyjna od swoich poprzednich odsłon, co dla wielu osób oznacza świetną wiadomość.

Michael i Trevor znają się już z przeszłości, jednak ich los się rozdzielił kiedy zostali złapani podczas nieudanego napadu na bank. Franklin jest natomiast zwykłym chłopakiem z getta, który szybko chciałby się wybić. Każda z postaci posiada unikatową zdolność specjalną, a także cechy charakteru, a gracz może się pomiędzy nimi przełączać w dowolnym momencie. Do dyspozycji graczy, twórcy oddali ogromny arsenał broni, pojazdów, samolotów, a nawet łódź podwodną. Jeszcze więcej zabawy jest w trybie multiplayer, gdzie wspólnie ze znajomymi możesz brać udział w napadach, gromadzić zapasy w bunkrze czy prowadzić otwartą wojnę z innymi graczami – wybór należy do Ciebie.

Klasyfikacja PEGI: 18+, przemoc, wulgaryzmy, mikrotransakcje

Mafia 2

Oldschoolowe samochody, kapelusze i muzyka Franka Sinatry cichutko przygrywająca w tle. To jest właśnie kwintesencja Mafii 2, gry, która skradła serca graczy na całym świecie. Akcja rozgrywa się w latach 40. i 50. Jako gracze wcielamy się w drobnego bandziora Vittorio Scalettiego, który po powrocie z frontu II Wojny Światowej nie może odnaleźć się w rodzinnym Empire Bay. Początkowo podejmuje on pracę w dokach tak jak niegdyś jego ojciec. Szybko jednak spotyka dawnego przyjaciela Joe Barbaro, który to pracuje dla wpływowej mafijnej rodziny.  Aby zdobyć szacunek, Vito musi parać się najgorszymi występkami, takimi jak kradzieże samochodów czy mordowanie członków wrogich gangów.

Szybko jednak jego potencjał zostaje zauważony, a on sam zdobywa wpływy, szacunek i pieniądze. Tak oto możemy wozić się szybkimi (jak na ówczesne czasy) samochodami oraz ubierać się w najdroższych sklepach. Oprócz liniowego wątku fabularnego do dyspozycji mamy także wiele misji pobocznych, które dodają atrakcyjności rozgrywce. Bierzemy udział w wyścigach, uciekamy policji, a czasem śledzimy wyznaczone cele. Oprócz używania broni palnej protagonista czasem musi bronić się pięściami, a to także wygląda efektownie. Warto dodać, że Mafia II jest bezpośrednią kontynuacją Mafia: The City of Lost Heaven. Jeśli więc nie graliście w tę część, serdecznie Wam ją polecam.

Klasyfikacja PEGI: 18+, przemoc, wulgaryzmy, narkotyki

BioShock Infinite

BioShock to jedna z najstarszych gier studia Irrational Games. Najnowsza odsłona to dobrze przyjęty przez graczy BioShock Infinite. Gracz wciela się w postać Bookera DeWitta, detektywa pracującego dla agencji Pinkertona. Protagonista po pewnych przejściach został wydalony z pracy i musi szukać pracy na własną rękę, pałając się niezbyt bezpiecznymi zajęciami. Pewnego razu, przyjmując dobrze płatne zlecenie, DeWitt trafia na pokład Columbii, podniebnego miasta, które posiada swoje mroczne sekrety. Kontrolę nad metropolią przejęła nieznana grupa, która porywa ludzi. Zadaniem gracza jest odnalezienie pewnej kobiety o imieniu Elizabeth.

W pewnym momencie dwa gangi działające na Columbii zaczynają ze sobą walczyć, a każdy z nich ma własne plany wobec tajemniczej, więzionej przez 15 lat kobiety. Aby ją uwolnić, protagonista musi wykorzystać swoje zdolności specjalne, takie jak telekineza czy możliwość przyzywania kruków. Dziewczyna także dysponuje specjalnymi umiejętnościami i może np. przyzwać bronie lub pojazdy, które pomogą nam pokonać przeciwników. Twórcy przygotowali dla graczy arsenał broni taki jak strzelby, karabiny czy snajperki. Jako ciekawostkę mogę dodać, że choć Dużych Tatusiów, znanych z poprzednich części BioShocka tutaj nie uświadczymy. Ich miejsce zajęły mechaniczne stwory znane jako Songbirdy.

Klasyfikacja PEGI: 18+, przemoc, wulgaryzmy, hazard

God of War

God of War to seria trzecioosobowych przygodówek akcji w konwencji hack’n’slash będąca ekskluzywem na konsole PlayStation. Pierwsza część została zaprezentowana już w 2005 roku. Teraz po raz kolejny gracz musi wcielić się w Kratosa, legendarnego spartańskiego wojownika. Tym razem po zniszczeniu Olimpu i wymordowaniu wielu greckich bogów i herosów ten ucieka, poznając miłość życia i zakładając rodzinę. Po śmierci żony, bohater musi zaopiekować się synem o imieniu Atreus. Pewnego razu, kiedy Kratos wybrał się, aby rozsypać prochy zmarłej żony, został zaatakowany przez nordycką bestię. Musi on ponownie stawić czoła widmom przeszłości i raz na dobre rozprawić się z bogami.

Mechanika jest kwintesencją hack’n’slashy. Dynamiczne ruchy kamery, świetna narracja i ogrom krwawego widowiska to tylko jedne z wielu aspektów, dla których warto zagrać w God of War. Bronie Kratosa możemy ulepszać, dodając nowe ataki specjalne mogące zamrażać lub przebijać pancerze różnych typów przeciwników. Oczywiście jak na ten tytuł przystało, nie mogło zabraknąć walk z bossami, które posiadają unikatowe cechy. Te tym razem opierają się na sekwencjach quick time event, w których musimy oszołomić przeciwnika, a później go dobić. To naprawdę ciekawa mechanika, która wnosi do serii sporo nowości. A oprócz tego nic się nie zmieniło, dalej walczymy z hordami wrogów, przemierzamy otwarte poziomy i chodzimy po zakamarkach w poszukiwaniu sekretów.

Klasyfikacja PEGI: 18+, przemoc, wulgaryzmy

A Wy? W jakie gry oznaczone jako PEGI 18+ lubicie grywać? Może ktoś podzieli się sekretem i przyzna się, że będąc dzieckiem, łamał ograniczenia wiekowe, jakie nakładają producenci na swoje dzieła? Ja nieskromnie powiem, że nie mogłem oprzeć się pokusie i przez długi czas grałem w Grand Theft Auto: Vice City, a potem naturalnie w GTA: San Andreas. Błagam, nie mówcie tego mojej mamie.