Podsumowanie Nintendo Direct – wrzesień 2023. Pod znakiem klasyków, remake’ów i remasterów

Za nami wrześniowe Nintendo Direct, czyli prezentacja nowych gier zmierzających na Switcha, który wciąż bije rekordy popularności. Czy po tegorocznej premierze wybitnej Zeldy: Tears of the Kingdom drużyna czerwonych ma jeszcze jakieś asy w rękawie? Zdradzę już teraz, że nie, ale wciąż jest na co czekać. Zobacz podsumowanie Nintendo Direct z 14 września 2023.

Podsumowanie Nintendo Direct wrzesień 2023. 40 minut nowości na Switcha

14 września 2023 odbyło się Nintendo Direct – tradycyjny już stream, podczas którego japoński gigant zapowiedział nadchodzące tytuły, które trafią na Nintendo Switch tej zimy. Poprzedni Direct w lutym 2023 obfitował w głośne zapowiedzi naprawdę znakomitych gier (Pikmin 4, Metroid Prime Remastered czy doskonała nowa Zelda: Tears of the Kingom). Wrześniowa konferencja wypadła więc, na pierwszy rzut oka, dość skromnie. Rozczarowanie?

Niekoniecznie – w tym roku limit doskonałych premier został osiągnięty z dużą nawiązką. Ponadto można odnieść wrażenie, że Nintendo szykuje dla nas na jakąś dużą premierę w przyszłym roku. Ptaszki ćwierkają o (zbyt) długo oczekiwanym następcy Nintendo Switch, nie dziwota więc, że japoński gigant postawił na odświeżenie starszych tytułów i zaoferowanie ich nowemu pokoleniu graczy.  Sprawdźmy zatem, jakie gry zapowiedziano podczas wrześniowego Nintendo Direct.

Najważniejsze gry zapowiedziane podczas Nintendo Direct we wrześniu 2023. Nowe szaty klasyków

Mario vs Donkey Kong

Mario vs. Donkey Kong to remake dwuwymiarowej gry logicznej na Game Boy Advance z 2004 roku. Mario musi rozwiązać serię łamigłówek platformowych, aby dotrzeć do Donkey Konga i udaremnić jego kradzież nakręcanych zabawek Mario. Tytuł trafi na Nintendo Switch 16 lutego 2023 roku.

Prince of Persia: The Lost Crown

Nieco zapomniany Książę Persji żyje i ma się nieźle, o czym świadczy zapowiedź Prince of Persia: The Lost Crown. To platformówka akcji w stylu klasycznych, dwuwymiarowych części serii. Stylistycznie zaś przypomina baśniowo-rysunkową estetykę Prince of Persia z 2008 roku – tytułu niesłusznie niedocenionego i zapomnianego. Premiera już 18 stycznia 2024 roku.

Super Mario RPG

To jest dopiero klasyk. Super Mario RPG zadebiutował w 1996 roku jeszcze na konsoli Super Nintendo Entertainment System i nareszcie doczeka się odświeżenia. Tytuł został bardzo ciepło przyjęty w czasie swojego debiutu, a współczesna oprawa graficzna i usprawnione mechaniki powinny przyciągnąć nowe pokolenie fanów wąsatego hydraulika. Premiera już niedługo – 17 listopada 2023 roku.

Another Code: Recollection

Another Code: Two Memories, tytuł na Nintendo DS z 2005 roku, otrzyma remake w pełnym trójwymiarze. W zestawie dostaniemy także Another Code R – A Journey into Lost Memories, kontynuację wydaną na Nintendo Wii w 2009 roku. Gra trafi na Switcha 19 stycznia 2024 roku.

Princess Peach Showtime!

Tym razem nowość, choć z dobrze znaną bohaterką w roli głównej. Księżniczka Peach musi uratować Sparkle Theatre i w tym celu będzie mogła założyć różne stroje, aby przekształcić się w swoje nowe wcielenia z różnymi mocami, takie jak Detektyw Peach i Kung-Fu Peach. Premiera gry zaplanowana jest na 22 marca 2024 roku.

Tomb Raider I-III Remastered

A to niespodzianka – oryginalne przygody Lary Croft powracają w odświeżonej wersji na Nintendo Switch, Xboxy One i Series, PS4 i PS5 oraz PC. Pierwsze trzy części kultowej serii dostały nieco odświeżoną grafikę i, miejmy nadzieję, usprawnione sterowanie (klasyczna Lara ma w zwyczaju poruszać się z lekkością czołgu). W pakiecie nie zabraknie także dodatków do każdej z gier. Data premiery również jest nieprzypadkowa – odbędzie się w urodziny Lary Croft, 14 lutego 2024 roku.

Contra: Operation Galuga

Contra to definicja strzelanek na NES-a i mniej lub bardziej legalne konsole z polskich targowisk. Teraz dostanie gruntowny remaster (a rzekłbym wręcz, że niemal rekame) z nowoczesną grafiką i wysokiej jakości dźwiękiem, a także usprawnionymi mechanikami. Nie zabraknie również nowych poziomów i przeciwników. Odświeżona Contra trafi na Nintendo Switch na początku 2024 roku.

Luigi’s Mansion 2 HD

Luigi’s Mansion: Dark Moon to bardzo dobrze oceniana gra na Nintendo 3DS z 2013 roku. Mobilny tytuł zostanie gruntownie odrestaurowany, ale na konsolę Nintendo Switch trafi dopiero latem 2024 roku.

Paper Mario: The Thousand Year-Door

Na deser kolejny wielki klasyk, tym razem z Game Cube’a. To remaster wydanego w 2004 roku Paper Mario: The Thousand Year-Door, uznawanego za najlepszą grę w serii. Kultowy RPG dostanie nowoczesną oprawę graficzną i dźwiękową, a także uwspółcześnione mechaniki rozgrywki. Premierę zapowiedziano na 2024 rok, ale bez dokładnej daty.

Inne gry zapowiedziane podczas wrześniowego Nintendo Direct 2023

Oprócz największych zapowiedzi, które wymieniłem powyżej, podczas Nintendo Direct we wrześniu 2023 poznaliśmy także poniższe tytuły:

 • Among Us – nowa mapa w październiku,
 • Bandle Tale: A League of Legends Story – 2024 ,
 • Dave the Diver – 26 października,
 • Detective Pikachu Returns – 6 października 2023,
 • Eastward: Octopia – końcówka 2023 roku,
 • Eiyuden Chronicle: Hundred Heroes – 23 kwietnia 2024,
 • F-Zero 99 – już wydane,
 • Horizon Chase 2 – już wydany,
 • SaGa Emerald Beyond – 2024,
 • Song of Nunu: A League of Legends Story – 1 listopada 2023,
 • Splatoon 3: Expansion Pass – Side Order – fabularny dodatek wiosną 2024 roku,
 • Unicorn Overlord – 8 marca 2024, także na Xboksy i PlayStation,
 • WarioWare: Move It! – 3 listopada 2023.

Zobacz także:

Zamów Nintendo Switch w x-komie