Heroes Orchestra wydaje płytę z Paulem Anthony Romero. Radość fanów zwiększa się

Projekt Heroes Orchestra śledzę z uwagą od kilku lat. Pomysł przełożenia muzyki z gry wideo na instrumenty symfoniczne wydawał mi się genialnym. Co ciekawe, początki Heroes Orchestra związane są ze studenckim projektem Mateusza Alberskiego – dyrygenta orkiestry, który na jednej scenie zagrał z Paulem Anthony Romero. 10 marca w sprzedaży pojawi się płyta będąca dźwiękowym zapisem tego wydarzenia.

Heroes Orchestra gra z Paulem Romero

Album, który mam w rękach, nie jest pierwszym w dorobku Heroes Orchestra. Pierwszy krążek upamiętnił koncert z 2018 roku, drugi wydano z okazji 20-lecia gry Heroes of Might & Magic III. Płyta jubileuszowa zawiera 9 wybranych kompozycji wybrzmiewających w trakcie potyczek na terenie Erathii.

Płyty 20th anniversary of heroes

O albumie na 20-lecie Heroes III pisałem, jak tylko dostałem swój egzemplarz. Bardzo cenię takie inicjatywy, tym bardziej że dochód ze sprzedaży płyt zasila konto Fundacji Heroes Orchestra. Tym sposobem ekipa może się rozwijać.

Najlepsze miało jednak dopiero nadejść.

Na temat fascynacji muzyką z gier wideo mamy też wywiad z Mateuszem Alberskim, w którym dokładnie opowiedział, jak wiele trudu wymaga przełożenie soundtracku gamingowego na instrumenty symfoniczne. Zwłaszcza że nie jest to jedynie odtworzenie nut kompozytora, lecz autorska aranżacja powiązana ze wzbogaceniem utworów dodatkowymi instrumentami i chórem.

Odsyłam do lektury wywiadu – w nim przeczytasz, jak fascynującym i czasochłonnym procesem jest aranżacja muzyki. I powiedzmy sobie jasno, żeby ją przeprowadzić, niezbędna jest wiedza. Mateusz dysponuje taką wiedzą, bo jest dyplomowanym dyrygentem. Z obroną jego dyplomu wiąże się zresztą pewna ciekawa historia, posłuchaj!

Obrona dyplomu

Studia są fajnie, lecz niestety kiedyś się kończą. Czas Mateusza na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina również dobiegał końca, a zwieńczeniem nauki jest naturalnie obrona pracy dyplomowej.

Ponieważ Mateusz mocno zaangażował się w projekt z muzyką gamingową, tematykę soundtracku Paula Romero wybrał na obronę dyplomu dyrygenckiego. Ta odbyła się w Studio im. Witolda Lutosławskiego w formie koncertu. Absolutnie wyjątkowego koncertu, bo jego tematem była muzyka z gry (dla porządku przypomnę, że chodzi o Heroes of Might & Magic III), a dodatkowo wydarzenie uświetniła obecność autora, samego Paula Anthonego Romero!

Heroes Orchestra i Paul Anthony Romero
Źródło: Heroes Orchestra

O tak, mistrz wystąpił z muzykami na scenie, grając na fortepianie. I myli się ten, kto myśli, że wystarczył telefon albo listowne zaproszenie wystosowane do Los Angeles. Kompozytor miał dość napięty kalendarz i jedynym realnym terminem przylotu do Polski była końcówka lutego 2020. Orkiestra zadecydowała więc, że koncert odbędzie się 25 lutego we wspomnianym wyżej miejscu.

Teraz najlepsze – kilka dni po umówieniu terminu z Romero okazało się, że datą obrony dyplomu jest… 25 lutego! Osobiście uważam, że Mateusz korzystał przynajmniej z Zastygłego Oka Smoka, choć prawdy pewnie nigdy nam nie wyjawi. Faktem jest, że wszystko zgrało się fantastycznie.

Heroes Orchestra muzycy
Źródło: Heroes Orchestra

Oczywiście wiele osób chciało wziąć udział w tak ważnym (historycznym de facto) wydarzeniu. Ba, sam bym chciał z nimi zagrać, choćbym miał odegrać tylko jeden dźwięk na trójkącie 😉Finalnie na scenie, w trakcie obu koncertów z Paulem Romero, zagościło niemal 100 osób jednocześnie!

Heroes Orchestra chór na koncercie
Źródło: Heroes Orchestra
Heroes Orchestra koncert w studiu Witolda Lutosławskiego
Źródło: Heroes Orchestra

Pomysł na płytę

A skoro zebrało się tak zacne grono, z tak znamienitym gościem, narodził się pomysł uwiecznienia w postaci albumu oraz wideo. Druga taka okazja może się przecież nie trafić, prawda?

Wideo znalazło się rzecz jasna na kanale YouTube Heroes Orchestra. Pozostało skompilować playlistę. I to może się wydawać proste, bo czy ułożenie utworów to jakiś szczególny wyczyn? Cóż, spójrzmy na to nieco szerzej. Płyta z utworami audio ma określoną pojemność, a koncert nie trwał 30 minut.

Heroes Orchestra pudełko z płytą CD

Którymś melodiom trzeba podziękować, któreś pozostawić. Ale które? Wszystkie w uszach fanów brzmią znakomicie. Wszystkie mają w sobie magię oraz emocjonalny ładunek wywołujący nostalgię. Naprawdę nie chciałbym znaleźć się na miejscu Mateusza i jego ekipy, gdy selekcjonowali nagrania.

Oni sami tak wspominają ten proces:

Ułożenie playlisty na płytę było wyzwaniem, na koncercie zostały zagrane same najbardziej znane i najbardziej spektakularne utwory, tj. Battle Music, Necropolis, Fortress, Stronghold; Chaos, Nature i Sea z HoMM IV... Lava theme, Win Scenario, Grassland i inne... Z całego koncertu trzeba było wybrać top10. Tak, aby ukazać znakomity kunszt kompozytora jako wirtuoza fortepianu jak i melodie, które do tej pory nie pojawiły się na poprzednich płytach.
Po niejednej dyskusji burze mózgów przyniosły efekt w postaci dwunastu pozycji na płycie, która, moim zdaniem, jest bardzo dobrze przemyślana, niezwykle ciekawa, a przede wszystkim kontrastowa, jestem pewien, że każdy fan HoM&M III lub IV znajdzie w niej coś dla siebie.

Sekret daty premiery krążka

Niemal dokładnie rok od koncertu album debiutuje ma muzycznym rynku. Czas premiery jest nieprzypadkowy – orkiestrze zależało na tym, aby płyta ukazała się 25 lutego (rocznica koncertu) albo 3 marca (22 urodziny gry Heroes of Might & Magic III).

Heroes Orchestra i Paul Anthony Romero

To się udało! Preorder krążka ruszył 25 lutego i była to limitowana seria z autografem dyrygenta. Uwaga, cały nakład wyprzedał się w 1 dzień! Tak, można zagwizdać z zachwytu!

Chęć wydania płyty nie była tak do końca tajemnicą. Zespół informował o tym na swoim Facebooku. Podobno każdy, kto polubi ten profil, zyskuje Mądrość, Mistycyzm, Inteligencję i Magię Powietrza na poziomie Ekspert.

Heroes Orchestra okładka z autografem Romero

Oficjalna premiera albumu odbędzie się 10 marca 2021 r. Album będzie można kupić w postaci CD lub formie cyfrowej (pliki w wybranym formacie) na stronie Heroes Orchestra. Mając taki artefakt w sakwie, możesz przystąpić do kampanii na poziomie 200% – o tak, namawiam do ponownej instalacji gry HoM&M III. 

Do zobaczenia na polach Erathii!