„Diuna” – premiera trailera, Q&A z Paulem Atrydą i innymi

W sieci można już obejrzeć trailer nadchodzącej adaptacji „Diuny” Franka Herberta. Fani, którzy do tej pory musieli zadowalać się zdjęciami z planu i przeciekami, mogą wreszcie przekonać się, jak będzie wyglądał przygotowywany przez Denisa Villeneuve’a film. A dodatkowo jest dostępny wywiad/sesja Q&A z reżyserem oraz członkami obsady – w tym Timothée’m Chalametem, czyli Paulem Atrydą.

Jak prezentuje się Diuna?

Dla fanów sci-fi to zdecydowanie jeden z najbardziej wyczekiwanych zwiastunów, nie mówiąc już o samym filmie. Do dziś na kanale Warner Bros. ma on prawie 14 milionów wyświetleń. Pozwala bliżej przyjrzeć się takim postaciom, jak Paul i Leto Atrydzi, Chani, Gaius Helen Moham z zakonu Bene Gesserit (w zakonnym stroju), baron Vladimir Harkonnnen i „Bestia” Rabban czy Duncan Idaho i przewodzący Fremenami Stilgar. Mamy tu sceny z tarczami Holtzmana, pudełkiem bólu, a także możemy obejrzeć imponującego pustynnego czerwia. W tle pobrzmiewa Eclipse Pink Floyd (a jak zwrócił uwagę jeden z komentatorów na YT, Floydzi mieli przecież nagrać muzykę do niezrealizowanej Diuny Alejandro Jodorowsky’ego). Pada też słynna mantra: Nie wolno się bać, strach zabija duszę.

Sam zwiastun to nie wszystko. Warner Bros. udostępniło także materiał, którego gospodarzem jest komik i prezenter TV Stephen Colbert. Sam określa się jako fana książki, która według niego opowiada o dojrzewaniu – nie chodzi tu jednak tylko o Paula, ale o ludzkość w ogóle. W materiale miał on możliwość porozmawiania zarówno z wizjonerskim twórcą filmu, Denise Villeneuve’em, jak i odtwórcami poszczególnych ról. Zaproszeni do udziału w Q&A zostali Timothée Chalamet, Rebecca Ferguson, Oscar Isaac, Josh Brolin, Zendaya, Sharon Duncan Brewster, Jason Momoa i Javier Bardem.

Khal kontra Duncan, baron tajną bronią – czyli Q&A

Z materiału mogliśmy dowiedzieć się między innymi tego, co w Chalamecie zwróciło uwagę reżysera (głęboka inteligencja w oczach kontrastująca z młodym wyglądem aktora), czy tego, jak pracowało się w naturalnej scenografii i na prawdziwej pustyni. Jeśli chodzi o relację pomiędzy szlachetnymi rodami Atrydów i Harkonnenów tajną bronią ma być wcielający się w barona Stellan Skarsgard (po jego pięciu sekundach na ekranie, ludzie mają od razu rozumieć jego stanowisko wobec Atrydów i różnice w wartościach, które wyznają oba rody).

Mowa była także o podkreśleniu znaczenia decyzji podejmowanych przez Lady Jessicę. Sharon Duncan Brewster opowiedziała o swojej postaci, która w powieści jest mężczyzną (chodzi o Lieta-Kynesa), a trzej twardziele – Momoa, Bardem i Brolin – musieli zmierzyć się z pytaniem, czy byliby w stanie przetrwać na Arrakis (Momoa dostał bonusowe od fana: kto wygrałby w walce – Khal Drogo czy Duncan Idaho). Aktorzy odpowiedzieli też o swoich doświadczeniach z noszonymi na pustynnej planecie filtrfrakami, jak również o lekcjach życiowych, które wynieśli z Diuny. Cały materiał dostępny jest na YT.

Źrodło: Warnes Bros., Movie Clips