PlayStation 5 – UX i nowa funkcja głosowego czatu. Co czeka na graczy?

Premiera nowej konsoli Sony zbliża się wielkimi krokami. Nic dziwnego, że firma dzieli się informacjami na temat funkcji, które na PS5 znajdziemy. Pod koniec zeszłego tygodnia mogliśmy dowiedzieć się czegoś o UX, a także o usprawnieniu, które zawita do głosowego czatu.

By grało się lepiej

Wierzymy, że czas gry jest cenny i powinien coś ze sobą nieść – napisał na oficjalnym blogu PS Hideaki Nishino, wskazując, ze to właśnie taki koncept był inspiracją nowych funkcji związanych z user experience na PlayStation 5. Wśród nich znalazło się nowe centrum sterowania, z którego mamy natychmiastowy dostęp do wszystkich interesujących nas elementów systemu. Bez opuszczania gry, za pojedynczym naciśnięciem przycisku PlayStation na kontrolerze DualSense.

Prócz tego Sony wprowadza również aktywności wyświetlane na osobnych kartach. Dzięki nim będziemy mogli przeskakiwać od razu do interesujących nas poziomów czy przygód w grze, wracać do rzeczy, które podczas rozgrywki przegapiliśmy i nie tylko. Część kart będzie można przeglądać bez wychodzenia z gry, za sprawą trybu obrazu w obrazie.

playstation 5 ux
Źródło: PlayStation.Blog

Raz jeszcze położono nacisk na kwestię szybkości i krótkiego czasu oczekiwania. Poruszanie się po interfejsie czy przełączanie między tytułami ma przebiegać płynnie, by gracz miał poczucie, że faktycznie korzysta ze sprzętu nowej generacji. Nishino zaznaczył też, że udostępniany materiał jest póki co środowiskiem preprodukcyjnym i można spodziewać się pewnych zmian. Pozwala Wam jednak zasmakować tego, czego możecie się spodziewać, gdy PS5 wystartuje w listopadzie  – dodał.

Przemoc słowna? Nie z PlayStation

Na PS5 ma również zawitać funkcja, która umożliwi radzenie sobie z nachalnymi czy agresywnymi współgraczami. Chodzi tu mianowicie o możliwość zgłaszania przemocy słownej poprzez czat głosowy. Opcja ta pojawiła się przy ostatniej aktualizacji systemowej dla PS4, ale SIE poinformowało o niej dopiero w ubiegłym tygodniu. Funkcję uruchomiono także dla starszej konsoli, bo gdy PlayStation 5 wejdzie do gry, jej posiadacze będą czatowali także w graczami, którzy jeszcze nie zmieniają sprzętu.

Kiedy osoba będzie chciała zgłosić przemoc, będzie mogła dołączyć czterdziestosekundowe nagranie – 20 sekund na nagranie rozmowy i dodatkowe 10 przed i po nim. W zgłoszeniu będzie można wykorzystać tylko zapis ostatnich pięciu minut z czata. Nagranie zostanie przesłane z PS5 do odpowiedniego działu obsługi, który podejmie stosowne kroki. Jak tłumaczy Catherine Jensen, opcji nie będzie można wyłączyć, gdyż chodzi o to, by wszyscy gracze czuli się bezpiecznie podczas rozgrywki.

Sprawdźcie też, co trzeba będzie zrobić, by uruchomić gry z PS4 na PS5.

Źródło: PlayStation.Blog