PlayStation 5 – funkcja Activities i quasi-DLSS 2.0

Chcecie od razu przeskoczyć z poziomu menu do odpowiedniego punktu w grze? O czymś takim była już w kontekście PlayStation 5 mowa, ale teraz pewien przeciek rzuca nieco więcej światła. A kolejny patent wskazuje, że nowa konsola Sony może korzystać z czegoś zbliżonego technologii NVIDIA – DLSS 2.0.

Prosto na tor wyścigowy, czyli PlayStation 5 Activities

Informacje o tej funkcji pochodzą z materiału na stronie Gamereactor, gdzie pojawiła się zapowiedź gry wyścigowej WRC9. Odpowiedni fragment został usunięty, a wiedzą o nim ci, którzy załapali się na lekturę oryginalnej wersji, a także ci, którzy skorzystali ze zarchiwizowanej treści.

Czym miałaby być funkcja Activities w PlayStation 5? Zapewni ona natychmiastowe łącze (deeplink), przenoszące gracza bezpośrednio z menu konsoli do odpowiedniego wyścigu. W cytowanej części artykuł mówi się, że funkcjonalność taka otwierałaby nowy rozdział w grach wyścigowych.

Wiąże się to też z wcześniejszymi zapowiedziami, o praktycznym wyeliminowaniu długiego ładowania czy przeglądaniu informacji o osiągnięciach lub misjach bez konieczności odpalania konkretnego tytułu. Na to samo zwrócił uwagę Tom Ivan z VGC, widząc zbieżność opisu Activities z marcowym patentem SIE na Direct Gameplay. A skoro o patentach mowa…

DLSS 2.0 – no, prawie

Sony złożyło ich już wiele, a o części z nich pisaliśmy – ostatnio przy okazji tego dotyczącego kompatybilności wstecznej. Pojawiły się plotki o kolejnym – tym razem związanym z technologią rekonstrukcji obrazu, zbliżoną do NVIDIA DLSS 2.0.

Miałaby ona opierać się na uczeniu maszynowym i wykorzystaniu wielu obrazów, a w rezultacie oferować grafikę w lepszej rozdzielczości. Tym samym przebiłaby obecnie stosowany rendering typu checkerboard, który można spotkać w Death Stranding czy Horizon Zero Down.

Czy jednak coś ostatecznie z tego patentu wyjdzie i stanie się on standardem na PS5 – nie wiadomo. Możliwe, że więcej usłyszymy o pierwszej z opisywanych tu nowości. Tak wynika z tweeta insidera Daniela Ahmada.

Źródła: Tweak Town, VGC, Android Central, PSU, Twitter