Opaska Feelbelt bazująca na technologii haptycznej. Teraz możesz poczuć to, co słyszysz i widzisz

Nowe technologie kolejny raz próbują przekroczyć granice ludzkich możliwości. Poczuj więc pod swoją skórą słuchaną muzykę, oglądany film czy ogrywany tytuł – dosłownie i bez marketingowego bełkotu. Umożliwia to bowiem opaska Feelbelt, zaprojektowana i opatentowana przez inżynierów z niemieckiego startup’a, a finansowana za pomocą akcji crowdfundingowej na Kickstarterze.

Poczuj te słowa

Może kojarzysz idee tak zwanych grających dróg, czyli specjalnie malowanych, fakturowanych linii na jezdni, po których najechaniu zostaje wyemitowany konkretny dźwięk oraz drgania?

W teorii literatury istnieje taki środek poetycki jak synestezja. Jest to pewnego rodzaju metafora, która odpowiada za opis łączący różne wrażenia zmysłowe w jedno doświadczenie. Poeci, zwłaszcza, modernistyczni w swoich utworach często przypisywali na przykład barwom poszczególne zapachy czy smaki. Takie zjawisko, czy też niezwykła umiejętność, odbierania otaczającego świata kilkoma wykluczającymi się zmysłami jest w rzeczywistości uznawana za pewnego rodzaju zaburzenie mózgu.

Jak więc w takim razie możliwe, że wspomniane wcześniej pasy na drodze mogą być źródłem brzmienia, choć buntują się przed tym nasze dotychczasowe procesy poznawcze? Odpowiedzią na to jest technologia haptyczna. Co prawda nie nowa, ale ostatnimi czasy mocno rozwijana.

Technologia haptyczna fundamentem pasa Feelbelt

Na tej samej zasadzie, co dźwięczne linie na jezdni działa właśnie tytułowa opaska Feelbelt. Opiera się na technologii haptycznego sprzężenia zwrotnego, wykorzystującej zmieniające się siły ruchów do mechanicznego komunikowania się z użytkownikiem za pomocą zmysłu dotyku. Dzięki temu nasz kontakt z urządzeniami jest jeszcze bardziej namacalny i pogłębiony. W prostej formie doświadczasz tego za każdym razem, kiedy czytnik linii papilarny w ekranie Twojego smartfona lub przyciskane nań klawisze wibrują pod dotykiem palca.

Urządzenie Feelbelt to opaska, a dokładnie rzecz ujmując – pas zakładany w talii. Wyposażony jest w 10 generatorów impulsów, które wibrują synchronicznie z muzyką i innymi dźwiękami. Kompatybilny jest z każdym źródłem dźwięku, niezależnie od obsługiwanego przez niego systemu, ponoć także tym przestrzennym. Może on łączyć się odtwarzaczem bezprzewodowo za pomocą Bluetooth oraz dzięki wejściu słuchawkowemu 3.5 mm. Inżynierowie twierdzą także, że urządzenie może odtwarzać częstotliwości od 1 Hz aż do 20000 Hz, czyli do górnej granicy możliwości ludzkiego słuchu.

Jeżeli więc ominął Cię wymarzony koncert – a w obecnej sytuacji, to więcej niż pewne – opaska Feelbelt pozwoli w domowym zaciszu – dosłownie – poczuć dźwięki na własnej skórze za pomocą rytmicznych wibracji i drgań. A kiedy chcesz podnieść doznania płynące z gry czy filmu, to ten gadżet jest stworzony właśnie w tym celu. O nadchodzącym niebezpieczeństwie poinformuje Cię nie tylko słuch, ale i dotyk. W związku z czym projektanci Feelbelt zaręczają, że ich patent świetnie sprawdzi się dla osób niedosłyszących.