NVIDIA chce poprawić dostępność swoich produktów i zapowiada wypuszczenie na rynek karty GeForce RTX 30 LHR z ogranicznikiem wydobywania kryptowalut

To już oficjalne. Firma NVIDIA ogłosiła, że seria GeForce RTX 30 otrzyma nowe warianty GPU, z włączonymi domyślnie ogranicznikami wydobywania kryptowalut. W ten sposób producent zamierza otworzyć graczom furtkę do zakupu wydajnych kart graficznych. Te bowiem w ostatnich miesiącach w większości trafiały w ręce „górników” bitcoinów i innych cyfrowych walut.

Odświeżone GeForce RTX 30 z dopiskiem „LHR”

Dopisek „LHR” to skrót od „Lite Hash Rate”. Jego obecność oznacza, że nowe GPU Nvidii będą wyposażone w ograniczniki wydajności, których zadaniem jest sprawić, aby „kopanie” walut stało się nieopłacalne.

To jedyna różnica między kartami z dopiskiem LHR a ich pierwowzorami bez tego dopisku. Tym samym gracze nie odczują żadnych spadków wydajności w grach, a warianty z LHR mogą stanowić dla nich obecnie jedyną możliwość zaopatrzenia się w wydajne GPU w rynkowej cenie.

To nie pierwszy raz, gdy Nvidia wprowadza tego typu funkcje do swoich kart. Pierwsza próba ograniczania wydajności GPU w kontekście kopania kryptowalut miała miejsce w lutym tego roku i dotyczyła modelu RTX 3060 12 GB. Niestety Nvidia popełniła błąd, wypuszczając… sterownik z usuniętym limiterem.

MSI Geforce RTX 3080 Gaming X Trio

Ograniczniki tylko dla nowych produktów

Oczywiście ograniczniki dotyczyć będą wyłącznie nowo wyprodukowanych kart. Te, które są już w rękach konsumentów, nie dostaną żadnych aktualizacji, ograniczających ich wydajność. Można zatem spodziewać się znaczącego wzrostu cen RTX-ów 30 bez dopisku „LHR”, przy jednoczesnym ogólnym spadku cen za karty graficzne. Najważniejsza wiadomość jednak jest taka, że wspomniana serie GPU Nvidii w końcu będzie miała szansę trafić do graczy.

Firma nie podała szczegółów dotyczących ograniczników, wiemy jedynie, że wydajność wydobycia kryptowalut przez RTX-ów 30 LHR zmniejszy się o połowę w porównaniu z istniejącymi modelami.

Które modele otrzymają wersje z ogranicznikami?

Nvidia potwierdziła, że dopisek „LHR” otrzyma prawie cała linia Ampere. Prawie, bo na liście zabrakło RTX-a 3090 LHR, który prawdopodobnie nie otrzyma wersji „Lite Hash Rate”, a na pewno nie teraz.

Modele LHR mają mieć wyraźne oznaczenia na opakowaniach, niemniej wraz z ich premierą konsumenci będą musieli zwracać większą uwagę na to, co kupują, żeby potem obyło się bez kosztownych rozczarowań.

Źródło: videocardz.com