Nowa ŠKODA OCTAVIA. Samochód pełen technologii

Dokładnie 60 lat temu pierwsza ŠKODA OCTAVIA ujrzała światło dzienne. Dzisiaj, na rynek wchodzi czwarta generacja tego bestsellerowego modelu, która nie jest już tylko zwykłym samochodem. Połączenie doskonale zaprojektowanego wozu z ultra nowoczesnymi technologiami gwarantuje, że nowa OCTAVIA to zupełnie nowa jakość i prawdziwe arcydzieło na rynku motoryzacyjnym.

ŠKODA OCTAVIA czwartej generacji

Premierowa ŠKODA OCTAVIA swoją oficjalną premierę świętowała dokładnie 11 listopada 2019. Nowy samochód spod szyldu ŠKODA jest dłuższy i szerszy niż jego poprzednicy. Posiada również pojemniejszy bagażnik i oszałamiający design.

Na tym jednak nie koniec. Nowa i – mam wrażenie – pieczołowicie zaprojektowana przez inżynierów marki konstrukcja to nie tylko podążanie za trendami motoryzacyjnymi, ale również doskonała okazja do zwiększenia przestrzeni i podkreślenia potencjału przede wszystkim wewnątrz auta, czyli w miejscu najważniejszym dla kierowcy. Funkcjonalność i przemyślane rozwiązania wsparte nowymi technologiami macie tutaj na wyciągnięcie ręki.

ŠKODA OCTAVIA na pierwszy rzut oka

Jak wspomniałam, nowa wersja docenionego modelu od firmy ŠKODA już na pierwszy rzut oka jest dłuższa i wyższa od poprzedniczki. Wrażenie podbija również zupełnie nowy design przodu auta oraz ostro zarysowane reflektor, które gwarantują niesamowite wrażenia wizualne już przy pierwszym kontakcie z pojazdem. Co istotne, pomimo zwiększonych gabarytów, nowa i dopracowana konstrukcja OCTAVII sprawia, że pozostaje ona jednym z najbardziej aerodynamicznych samochodów na świecie. Tak przemyślana konstrukcja efektowanie zimniejsza zużycie paliwa i emisji CO2.

Nawiązując do reflektorów warto wspomnieć, że wykorzystują one nowoczesną technologię LED. W najlepszej wersji jest to Matrix LED, czyli innowacyjny system, który tworzy światło składające się z kilku wiązek, przy czym wszystkie są niezależnie od siebie kontrolowane, m.in. poprzez kamerę znajdującą się na przedniej szybie. Wysyła ona sygnał do systemu oświetlenia, w momencie kiedy np. korzystamy ze świateł drogowych, a z naprzeciwka nadjeżdża inny pojazd. Koniec z wyłączaniem świateł ręcznie, nowa OCTAVIA z system Matrix LED zrobi to automatycznie, dbając przy tym o bezpieczeństwo nasze oraz innych kierowców na drodze.

ŠKODA pełna technologii

OCTAVIA czwartej generacji imponuje ilością miejsca w swoim wnętrzu. Pasażerowie mają tu więcej miejsca dla siebie, a projektanci istne pole do popisu, które trzeba przyznać – zostało imponująco wykorzystane.

Wyświetlacz Head-up

Kto pomyślał, że informacje o prędkości czy danych nawigacyjnych będziemy odczytywać bezpośrednio na… przedniej szybie? Z nową wersją ŠKODY jest to możliwe. Jako pierwszy pojazd tego producenta została bowiem wyposażona w wyświetlacz typu Head-up. Od teraz najważniejsze informacje podczas jazdy macie dosłownie w zasięgu wzroku.

Nowa ŠKODA Octavia
Źródło: www.skoda-auto.pl

Jeszcze lepszy wirtualny kokpit

Najnowsza wersja cyfrowej tablicy rozdzielczej posiada 10-calowy ekran dotykowy , z intuicyjnym i całkowicie konfigurowalnym oprogramowaniem. Właściciel pojazdu może wybrać jeden z czterech interfejsów – podstawowy, nawigacyjny, klasyczny i z systemami wspomagania kierownicy. Co więcej, można również wygodnie wyświetlać mapy i sterować ich wielkością. Oprócz wirtualnego kokpitu, nowa OCTAVIA posiada także wyświetlacz centralny, a z poziomu wyświetlacza audio-wizualnego pozwala obsłużyć klimatyzację czy np. regulować głośność dźwięku.

nowa skoda octavia
Źródło: www.skoda-auto.pl

Pierwsza ŠKODA z shift-by-wire

W premierowym modelu ŠKODY przełącznik biegów nie jest już mechanicznie połączony ze skrzynią biegów. Wszystko dzięki zastosowanej tu po raz pierwszy technologii shift-by-wire, która służy do obsługi przekładni DSG. Oznacza to mniej więcej tyle, że w tym samochodzie proces ten odbywa się elektronicznie, za pomocą modułu sterującego znajdującego się w miejscu znanego wszystkim drążka do zmiany biegów. Moduł ten pozwala na wybieranie spośród czterech trybów jazdy: parkowania, wstecznego, trybu jazda/sport oraz neutralnego.

Nowa ŠKODA Octavia
Źródło: www.skoda-auto.pl

Nowa OCTAVIA i jej inteligentne funkcje

Oprócz powyższych rozwiązań, nowa ŠKODA posiada również funkcje ułatwiające życie każdemu kierowcy.

Znajdziecie tutaj Asystenta Unikania Kolizji, który poinformuje, gdy odległość samochodu od innego pojazdu lub obiektu będzie za mała. Z kolei Exit Warning ostrzeże, gdy podczas otwierania drzwi wykryje zagrożenie w postaci zbliżającego się pojazdu albo rowerzysty. Jest tutaj też czujnik Hands-on, który sprawdzi, czy kierowca trzyma ręce na kierownicy i kontroluje pojazd, a w przypadku gdy wykryje zagrożenie zatrzyma auto dzięki opcji Emergencu Assist. Imponujące, prawda?

 ŠKODA OCTAVIA – funkcjonalne rozwiązania 

Oprócz nowego designu, zaawansowanych technologii i jeszcze lepszych silników, nowa ŠKODA OCTAVIA to auto pełne przemyślanych rozwiązań. Czy wyobrażacie sobie, że na jej tylnych siedzeniach znajdziecie… koc? A jednak. Wszystko dzięki temu, że pomyślano o wygodzie pasażerów podróżujących na długich dystansach. Koc to jednak zaledwie dodatek, bo stworzono także wygodne i specjalnie wyprofilowane zagłówki. Są tu też specjalne kieszenie na smartfony w oparciach przednich siedzeń, a opcjonalnie również gniazdo USB-C oraz schowek do przewożenia niewielkich przedmiotów.

Nowa ŠKODA Octavia
Źródło: www.skoda-auto.pl

Jak widać, nowa ŠKODA OCTAVIA to kolejny dowód na to, że branża motoryzacyjna stawia mocny nacisk na nowe technologie i widzi w nich rzeczywisty potencjał na dziś i na przyszłość. Innowacyjne rozwiązania nie tylko znacznie podnoszą komfort jazdy, ale czynią ją o wiele prostszą i przede wszystkim – bezpieczniejszą.

Źródło: www.skoda-auto.pl