Nowa odsłona Half-Life oficjalnie zapowiedziana! I jest to tytuł… na okulary VR?

Valve kazało graczom czekać aż 12 lat na kontynuację kultowej serii gier o niemym naukowcu. Z tym że nowa odsłona została nazwana Alyx, tak samo jak jedna z bohaterek oryginału. Do tego będzie to tytuł na okulary wirtualnej rzeczywistości.

Half-Life: Alyx oficjalnie

Wczoraj, czyli 18 listopada w godzinach popołudniowych na oficjalnym profilu studia Valve na twitterze pojawił się jednoznacznie brzmiący wpis. Twórca najpopularniejszej platformy do gier Steam chce zaprezentować swój nowy tytuł już w ten czwartek, czyli 21 listopada o godzinie 2:00 w nocy czasu polskiego.

Zamiast trzeciej części, Spin-off pod VR

Chyba wszyscy przestali wierzyć w kontynuację rewolucyjnej dla gatunku FPS serii gier Half-Life. Spekulacje i plotki, dotyczące trzeciej odsłony co rusz pojawiały się w internecie i rozbudzały wyobraźnię fanów. W pewnym momencie jednak teorie, tworzone przez choćby użytkowników reddita przybrały postać ironiczną, w których naśmiewano się, że Gabe Newell, założyciel studia Valve nie potrafi liczyć do trzech.

Gabe Newell

Niespodziewanie jednak producent przekazał wczoraj światu, że w ten czwartek zamierza pokazać swoją najnowszą produkcję. I nie będzie ona do końca tym, czego spodziewali się gracze.

Nie od dzisiaj wiadomo, że Valve bardzo mocno inwestuje w technologię wirtualnej rzeczywistości. Sądzę jednak, że podejmuje duże ryzyko, tworząc tak wyczekiwany tytuł przy użyciu tej technologii. Pomijając fakt preferencji graczy, wystarczy spojrzeć na statystyki sprzętu, zebrane z październikowej ankiety przeprowadzonej na platformie Steam.

Steam statystyki sprzętu VR

Z tych danych jasno wynika, że kompatybilne okulary VR posiada zaledwie 0,38% wszystkich użytkowników Steam. Co za tym idzie, Valve nie może oczekiwać wysokiej sprzedaży swojego najnowszego tytułu, o ile nie zrobi alternatywnej wersji, niewymagającej gogli wirtualnej rzeczywistości.

Kolejna rewolucja na miarę Half-Life 2?

Co tak naprawdę będzie reprezentować Spin-off serii Half-Life? Na ten moment ciężko powiedzieć, chociaż śmiem twierdzić, że Half-Life: Alyx nie zrewolucjonizuje gier z gatunku FPS tak, jak 15 lat temu zrobił to Half-Life 2. Trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość, gdyż już za dwa dni przekonamy się, co upichcił nam producent z logiem gościa z zaworem hydraulicznym na głowie.