Nokia zapowiada swoje pierwsze smartfony 5G. Kiedy wejdą na rynek i ile mogą kosztować?

Tydzień temu Piotr zaserwował Wam recenzję pierwszego dostępnego w Polsce smartfona, który jest gotowy na 5G, czyli Mate’a 20X. To symboliczny moment, bo – jak to mówią – „przyszłość dzieje się na naszych oczach”. Mniej optymistycznie wyglądają za to ceny telefonów kompatybilnych z technologią mobilną piątej generacji. Oscylują one bowiem wokół pułapu topowych flagowców. Zmienić to chce Nokia.

Szansa dla HMD Global?

Reprezentuje ją Juho Sarvikas, CPO w HMD Global, firmie odpowiedzialnej za reboot prawie nieśmiertelnej fińskiej marki. W rozmowie z Digital Trends przyznał on, że dostrzega ogromną szansę, która otwiera się przed Nokią właśnie na rynku smartfonów 5G. Co miał na myśli? Głównie konkurencyjne ceny.

Zgodnie z zapewnieniami Sarvikasa już w 2020 r. HMD Global przedstawi pierwszą Nokię 5G. Dostępna będzie ona mniej więcej za połowę stawki, którą trzeba obecnie zapłacić za smartfona z modułem 5G. Dzięki temu marka miałaby ponownie mocniej zaistnieć w świadomości klientów.

telefon nokia 8.1
źródło: androidauthority

Ile kosztują smartfony 5G?

Sprawdźmy zatem punkty odniesienia. W Polsce to oczywiście Huawei Mate 20X 5G, którego cena przekracza 4000 zł, i najpewniej jeszcze przez chwilę utrzyma się na tym poziomie.

Za granicą oferta jest zdecydowanie bardziej okazała. Można znaleźć w niej m.in.:

  • Samsunga Galaxy S10 5G – w cenie 1299 USD za model 256 GB i 1399 USD za 512 GB.
  • Samsunga Galaxy Note 10 Plus 5G – 1299 USD za 256 GB i 1399 USD za 512 GB.
  • LG V50 ThinQ 5G – za 999 USD.

Trudniej ustalić cenę OnePlusa 7 Pro 5G oraz Xiaomi Mi Mix 3 5G. Oba smartfony dostępne są już na przykład w Wielkiej Brytanii w ofercie operatorów korzystających z technologii piątej generacji, czyli EE i Vodafone. W przypadku Xiaomi nieoficjalne informacje mówią jednak o stawce nieco przekraczającej 2000 zł.

I chyba to właśnie w ten próg musi mierzyć Nokia, aby rzeczywiście było można mówić o mocnym wejściu na rynek. Tym bardziej że na swój kawałek tortu liczą także Motorola (wypuszczajaca mody 5G) i Oppo. Jedną porcją najprawdopodobniej nie zadowoli się też Samsung, który – jak można przeczytać na branżowych portalach – pracuje nad średniopółkowcem z 5G.

Przeczytajcie też wspomnianą wcześniej recenzję Mate’a 20X 5G.

Źródła: techradar.com, androidauthority.com, digitaltrends.com.