Netflix śledzi aktywność użytkowników. Po co?

Jeden z najpopularniejszych na świecie serwisów VoD chce mieć dostęp do aktywności fizycznej wybranych użytkowników. Netflix tłumaczy, że zbiera informacje wyłącznie po to, aby poprawić jakość strumieniowania wideo podczas ruchu.

Czujność ponad wszystko

Nie oszukujmy się – w dzisiejszych czasach trudno mieć 100% zaufanie do tego, w jaki sposób konkretne aplikacje korzystają z udostępnianych im danych. Temat bezpieczeństwa i świadomość tego, co i w jaki sposób udostępniamy są niezwykle istotne i regularnie podnoszone w środkach masowego przekazu.  

Biorąc pod uwagę powyższe, warto wiedzieć, że klika dni temu jedna z osób związanych z bezpieczeństwem (Beto on Security ) przekazała za pośrednictwem Twittera, że Netflix korzysta z danych dotyczących aktywności fizycznej. Beto postanowił zadać pytanie u źródła, kierując je bezpośrednio do Netfliksa. Serwis nie pozostał obojętny i natychmiastowo wyjaśnił swoje stanowisko:

Nieustannie testujemy sposoby na zapewnienie naszym członkom lepszego doświadczenia. To był część testu, aby zobaczyć, jak możemy poprawić jakość odtwarzania wideo, gdy użytkownik jest w ruchu. Tylko niektóre konta są w fazie testów i obecnie nie planujemy ich wdrożenia.

Netflix śledzi aktywność dla naszej… wygody?

Wygląda na to, że użytkownicy Netfiksa nie mają powodów do obaw, bo:

  1. Netflix śledzi aktywność jedynie wybranych użytkowników
  2. Jest to forma testu i sprawdzenia tego, w jaki sposób klienci serwisu korzystają z niego podczas aktywności fizycznej.
  3. Zgromadzone dane wykorzystywane są wyłącznie dla poprawy jakości przesyłu wideo podczas ruchu, np. podczas jazdy komunikacją miejską czy samochodem.

Innymi słowy, firma chce dowiedzieć się w jaki sposób podnieść jakość wideo, a pomóc mają w tym informacje o sposobie korzystania z serwisu. Taka baza wiedzy umożliwi np. stabilne buforowanie wideo, bez przeskakującego strumienia podczas ruchu.

Netflix w wersji mobilnej i tradycyjnej

Powyższy temat z założenia dotyczy użytkowników korzystających z Netfliksa w wersji mobilnej. Jeśli jednak jesteście fanami tradycyjnych rozwiązań i zamiast oglądania serialu w zatłoczonym pociągu wolicie zrobić to na dużym ekranie, to polecam artykuł: Netfliksie, na jakim telewizorze Cię oglądać?

Sprawdźcie też:

Źródło: thenextweb.com