Odpowiedź jest w nas
Choć na przestrzeni wieków udało nam się skutecznie wydłużyć średni wiek życia, to jak dotąd nie odnaleźliśmy żadnego remedium na największą bolączkę długowieczności – starzenie się i pozostawiane przez nie piętno nie tylko na urodzie, ale przede wszystkim zdrowiu i kondycji fizycznej człowieka. Osteoporoza, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, niewydolność serca czy nowotwory to ledwie wierzchołek listy chorób i przypadłości, które mogą mieć przyczynę w zwiększającej się liczbie lat w naszej metryczce.
Wszelkie powierzchowne zabiegi, zarówno kosmetyczne jak i medyczne, oczywiście mogą sprawić, że poczujemy się czy będziemy wyglądać lepiej. Natomiast najbardziej zmyślne eliksiry młodości w postaci masaży czy zastrzyków nie zmienią tego, co tkwi w ciele najgłębiej. Upływający czas zapisuje się bowiem na zegarze biologicznym komórki organizmu, co widoczne jest w zmianach epigenetycznych zachodzących wzdłuż DNA. Biotechnolodzy z Instytutu Salka właśnie w przywróceniu oryginalnego wzoru markerów epigenetycznych widzą szansę na zatrzymanie, a nawet odwrócenie procesu starzenia. Do tego celu wykorzystują technikę Yamanaki – odkrycia japońskiego noblisty.
Starość nie radość, młodość…
Jak dowiódł japoński naukowiec, mieszanina czterech czynników transkrypcyjnych (kodowanych przez geny Oct4, Sox2, c-Myc i Klf4), zwanych potocznie „czynnikiem Yamanaki”, zaindukowana do komórek ma zdolność do przeprogramowywania ich w stan zarodkopodobny. Grupa badaczy z Instytutu Salka, pod głównym nadzorem biochemika Izpisua Belmonte, już w 2016 roku ogłosiła, że przy wykorzystaniu ów czynników można przeciwdziałać oznakom starzenia u myszy dotkniętych progerią, czyli chorobą przedwczesnego starzenia się.
Dalsze badania dotyczyły już zdrowych zwierząt i tak ustalono, że nawet u młodszych osobników czynniki Yamanaki mogą przyczynić się do lepszego funkcjonowania tkanek innych narządów, takich jak serce, nerw wzrokowy oraz mózg, a także mięśni. W związku z tym badacze postanowili pójść o krok dalej i aktualnie testowane są różne warianty metody odmładzania komórkowego. Dotychczas zdrowym myszom z trzech różnych kategorii wiekowych podawane były regularnie dawki czynników Yamanaki: przez 7 miesięcy w wieku 15–22 miesięcy życia (50–70 lat ludzkich), 10 miesięcy dla wieku 12–22 miesięcy (35–70 lat ludzkich) oraz miesiąc dla 25 miesiąca (80 lat ludzkich).
Jednym z celów naukowców było ustalenie bezpieczeństwa długotrwałego stosowania powyższej metody leczenia. Jak dotąd nie odnotowano ani żadnych zmian neurologicznych oraz w komórkach krwi, ani nie stwierdzono większej podatności na nowotwory u wszystkich badanych zwierząt. Najlepsze wyniki osiągnięto natomiast właśnie u myszy z dwóch grup najdłuższej poddawanych testom. Rezultaty zachwycają.
Cytuje zdanie z twego materiału opisanego wyżej praktycznie końcówka twojego materiału:
Nawet jeśli do tego dojdzie, upłynie jeszcze, niestety, sporo lat, których śladu już najpewniej nie uda nam się cofnąć. Pewnym jest niewątpliwie jednak, że to rewolucyjny krok w kierunku prób zatrzymania procesu starzenia.
Dlaczego piszesz takie głupoty? Zobacz sobie co zrobili naukowcy w tym roku z Harvardu pod przewodnictwem Davida Sinclaira mówię o roku 2023. Odwrócili proces starzenia a nie tak jak ty piszesz że zatrzymanie starzenia, to jest odwrócenie procesu starzenia a nie zatrzymanie jak ty piszesz. Druga sprawa jest taka że piszesz kolejną głupotę pisząc że:
Nawet jeśli do tego dojdzie, upłynie jeszcze, niestety, sporo lat, których śladu już najpewniej nie uda nam się cofnąć
Otóż uda się cofnąć bo nie ma znaczenia wiek czy aktualne choroby możesz mieć 80 czy 90 lat nawet, możesz być zdrowa czy chora nie ma to znaczenia gdy ten proces odwracania starzenia się rozpocznie i tak będzie działał, nie ma wpływ na to wiek czy aktualne choroby, ale tylko jedno cię usprawiedliwia że mogłaś o tym nie widzieć i napisałaś taką głupotę bo to było prawie 2 lata temu co napisałaś a Sinclair i jego zespół swoje dokonania opublikowali na początku 2023, oraz w połowie roku tzn. Lipiec 2023 udało im się również odwrócić proces starzenia związkami chemicznymi.