Następna Xperia będzie mieć aż 6 aparatów?

Sony na rynku mobilnym to „specyficzna” firma. Gdy inni montowali w swoich smartfonach 2, 3 lub nawet 4 aparaty, Japończycy twardo stali przy jednej matrycy. Dopiero teraz zauważyli ten trend, a niedługo mogą nawet wyskoczyć przed szereg.

Sony zawsze robiło „inaczej”!

Śmiało mogę powiedzieć, że już od dłuższego czasu – gdzieś tak od SE T610 – obserwuję ruchy Sony na rynku mobilnym. Czasem pomysły japońskiej korporacji zdawały się być strzałem w dziesiątkę, ale były i rozwiązania, które nawet fani przyjmowali z niezadowoleniem.

Świetnym przykładem jest, chociażby rozdzielczość ekranu. Gdy niemal cały rynek postawił na 2K, twórcy Xperii wierzyli w FullHD… a jak już zmienili zdanie, to od razu przeskoczyli na 4K. 
Podobnie było z proporcjami paneli. Zamiast – jak niemal cały rynek –  zdecydować się na 18:9, Japończycy wskoczyli jako jedyni do pociągu, który nazywa się 21:9. Z jednej strony zmiany są dobre, ale czy zawsze warto robić po swojemu?

Sony najwyraźniej twierdzi, że tak!

Do tej pory w Xperiach, cały czas była jedna matryca. Potem nastąpiła mała zmiana i XA2 Ultra dostała dwa aparaty, ale z przodu.

Fani długo zastanawiali się skąd takie dziwne decyzje i dopiero ostatnio coś się ruszyło. Najpierw XZ2 Premium została wyposażona w podwójny aparat na tylnym panelu, a później pojawiła się Xperia 1 z trzema oczkami. Wygląda na to, że Sony dogoniło konkurencję, a niedługo może jej odskoczyć!

Według przecieków jeden z kolejnych modeli może mieć aż 6 matryc na tylnym panelu!

Podchodzę do tych przecieków z pewnym dystansem, ale – jak napisałem wyżej – Sony już nie raz robiło podobne rzeczy. No i Japończycy są liderem rynku jeśli chodzi o produkcję aparatów do smartfonów, więc mają zaplecze, żeby stworzyć takie urządzenie.

Według tego źródła, konfiguracja aparatów może być następująca:

  • 20 Mpix, f/2.4
  • 48 Mpix, f/1.2 lub f/2.4
  • 16 Mpix, f/2.4
  • 8 Mpix, f/2.4
  • 12 Mpix, f/1.2 lub f/2.4
  • 0,5 Mpix ToF

Na przednim panelu miałby znaleźć się 10-megapikselowy aparat główny, który byłby wspierany przez 0,3 Mpix matrycę ToF.

Następna Sony Xperia może być prawdziwym foto-wymiataczem!

Nie wiadomo na razie jakie miałyby zostać użyte matryce w tej Xperii (monochromatyczna, szerokokątna, teleobiektyw itp.) oraz czy ostatecznie nie będzie wyglądać to inaczej, ale zapowiada się interesująco. 

Ja bardzo chętnie zobaczyłbym taki smartfon Sony. Już Xperia 1 została stworzona przy współpracy z działem odpowiedzialnym za Sony Alpha, a w takim 6-matrycowym monstrum specjaliści mieliby duże pole do popisu. 

No i może Japończycy w końcu powróciliby na fotel lidera wśród fotograficznych smartfonów?

Źródło: @Samsung_News_ via XperiaSite.pl