Bill Gates: następna pandemia może być bardziej zabójcza niż COVID

Multimiliarder uważa, że choć warianty Omicron i Delta COVID-19 są jednymi z najbardziej zakaźnych wirusów w historii, ludzkość może wkrótce zetknąć się z kolejnymi patogenami, tym razem znacznie bardziej śmiercionośnymi. Gates dodał również, że biorąc pod uwagę przebieg obecnej pandemii, nie jesteśmy gotowi na następną, dlatego potrzebne są radykalne kroki ze strony rządów państw na całym świecie.

Gates ostrzega przed kolejną pandemią

Założyciel Microsoftu, Bill Gates, wezwał największe kraje świata do przekazania miliardów dolarów na przygotowanie się do kolejnej pandemii. Zebrane środki mają być „polisą ubezpieczeniową”, ratującą dziesiątki milionów istnień ludzkich i naprawiającą miliardowe straty gospodarcze.

bill gates

Przy okazji Gates stwierdził, że obecne światowe priorytety są „dziwne”, a problemem nierówności w dostępie do szczepionek muszą zajmować się filantropi i rządy najbogatszych państw.

Według założyciela Microsoftu, a obecnie przede wszystkim prezesa fundacji Billa i Melindy Gatesów, gdy w przyszłości dojdzie do kolejnej pandemii, będzie ona znacznie bardziej opłakana w skutkach niż pandemia COVID-19, z którą zmagamy się już od przeszło dwóch lat. Przy odpowiednim wsparciu finansowym i zapleczu naukowym w postaci lepszych szczepionek możemy się jednak na nią odpowiednio przygotować.

Remedium są szczepionki, nie tylko na COVID-19

Ludzkości potrzebne są szczepionki. Jeszcze lepsze i skuteczniejsze niż te obecne. A szczególności – bardziej dostępne dla obywateli krajów o niskich i średnich dochodach. Szczepionki, co warto dodać, nie tylko na kolejne warianty koronawirusa, ale też przeciwko HIV czy gruźlicy, bo na to ma pozwolić rozwój technologii związanej z ich opracowywaniem i produkcją.

fundacja gatesów

Tak przynajmniej twierdzi Bill Gates, którego fundacja, do spółki z brytyjskim Wellcome Trust, przekazała 300 milionów dolarów Koalicji rzecz innowacji dotyczących gotowości na wypadek wystąpienia epidemii (CEPI). Celem CEPI jest zebranie 3,5 miliarda dolarów, potrzebnych do opracowania rozwiązań zaradczych na wypadek kolejnych pandemii.