Najpopularniejsze smartfony 2020 – który producent sprzedał najwięcej w pierwszym półroczu?

Podsumowano pierwszą połowę 2020 roku pod względem sprzedaży smartfonów. Analitycy firmy Omdia stworzyli zestawienie na podstawie liczby składanych zamówień na konkretnego smartfona. W tym roku Apple zdeklasowało konkurencję na tym polu, zajmując aż pięć miejsc w czołowej dziesiątce.

Najpopularniejsze smartfony w I połowie 2020 roku

Na samym szczycie zestawienia najlepiej sprzedających się smartfonów w 2020 roku znalazł się Apple iPhone 11. Reszta smartfonów od Apple okupuje miejsca w drugiej dziesiątce tego zestawienia i jest to świetny wynik amerykańskiego producenta. Biorąc pod uwagę dane analityków firmy Omdia, gigant z Cupertino sprzedał więcej smartfonów (68,8 milionów) niż wszyscy inni producenci razem wzięci (46,7 milionów).

Najpopularniejsze smartfony pierwszej połowy 2020 roku:

  1. Apple iPhone 11, 37,7 mln szt.;
  2. Samsung Galaxy A51, 11,4 mln szt.;
  3. Xiaomi Redmi Note 8, 10,4 mln szt.;
  4. Xiaomi Note 8 Pro, 10,2 mln szt.;
  5. Apple iPhone SE (2020), 8,7 mln szt.;
  6. Apple iPhone XR, 8 mln szt.;
  7. iPhone 11 Pro Max, 7,7 mln szt.;
  8. Xiaomi Redmi 8A, 7,3 mln szt.;
  9. Xiaomi Redmi 8, 6,8 mln szt.;
  10. iPhone 11 Pro, 6,7 mln szt.

Apple zdeklasowało konkurencję

iPhone 11 zdecydowanym liderem

Sprzedaż tego modelu w I połowie 2020 roku osiągnęła zawrotną liczbę 37,7 milionów sztuk. Liczba jest naprawdę zawrotna, ponieważ iPhone 11 pobił aż o ponad 10 milionów lidera zeszłorocznego zestawienia, którym był… iPhone XR z wynikiem 26,9 milionów sztuk.

Dobry wynik iPhone’a 11 nie dziwi, ponieważ jest on całkiem rozsądnie wycenionym smartfonem – przynajmniej jak na standardy dzisiejszego rynku flagowców. Do tego korzysta z części tych samych podzespołów, czyli procesora Apple A13 Bionic i kamery głównej oraz ultraszerokokątnej, które znalazły się w wersji Pro.

Apple iPhone 11


Apple powiększa portfolio i wygrywa na rynku

Bardzo dobry wynik osiągnął iPhone SE (2020). Pomimo późnej, kwietniowej premiery zdążył osiągnąć sprzedaż na poziomie 8,7 miliona egzemplarzy do końca czerwca, osiągając piąte miejsce w zestawieniu. Zaraz za nim znalazł się iPhone XR z 8 milionami sprzedanych egzemplarzy, co również jest bardzo dobrym wynikiem, biorąc pod uwagę jego popularność w zeszłym roku.

Do ciekawych wniosków można dojść, patrząc na sprzedaż iPhone’a 11 Pro Max i iPhone’a 11 Pro. Lepszy wynik osiągnął ten pierwszy. Znalazł się on na 7. pozycji z wynikiem 7,7 milionów egzemplarzy, podczas gdy „zwykły” Pro zamyka stawkę z wynikiem mniejszym o milion sztuk. Lepsza sprzedaż zauważalnie większego smartfona, czyli iPhone’a 11 Pro Max, w stosunku do iPhone’a 11 Pro przeczy temu, że konsumenci wolą coraz mniejsze telefony. Być może w tym przypadku zaważyła większa pojemność baterii w wersji Max.

Odkryj smartfony Apple iPhone


Średniaki z Androidem popularniejsze od flagowców

Poza telefonami Apple w zestawieniu 10 najpopularniejszych smartfonów w pierwszej połowie 2020 roku znalazło się już tylko dwóch innych producentów w postaci Xiaomi i Samsunga. Wybór konsumentów w ich przypadku padał nie na flagowce, a na przystępne cenowo smartfony.

Drugie miejsce w zestawieniu zajął bowiem Samsung Galaxy A51, osiągając 11,4 milionów sprzedanych egzemplarzy. Warto odnotować, że nie jest to nawet 1/3 wyniku osiągniętego przez iPhone’a 11. Zaraz za Samsungiem znalazło się Xiaomi z Redmi Note 8 (11 milionów) oraz Redmi Note 8 Pro (10,2 milionów).

Zobacz smartfony z Androidem w x-kom

Dlaczego Apple wyprzedza konkurencję?

Na takie dane zawsze należy patrzeć z pewnym dystansem. Wszak są to dane o sprzedaży na podstawie liczby złożonych zamówień na danego smartfona. Trudno jednak nie dojść do wniosku, że więcej chętnych jest na średniaki niż na flagowce z Androidem. Apple natomiast po raz kolejny rozbija bank – zarówno flagowcami, jak i średniakami. 

W jakimś stopniu na pewno jest to kwestia renomy, jaką amerykańska marka wyrobiła sobie przez lata obecności na rynku. Ponadto smartfony Apple cieszą się najdłuższym wsparciem systemowym spośród pozostałych producentów. Najlepiej świadczy o tym fakt, że nadchodzący iOS 14 zostanie udostępniony na iPhonie, który do sprzedaży trafił jesienią 2015 roku. Jakie jeszcze modele iPhone dostaną tę aktualizację?