mPrawo jazdy – czym jest i jak zainstalować?

Każdy, kto posiada prawo jazdy, z pewnością posiada dokument potwierdzający w wersji plastikowej, prostokątnej karty. Jednak teraz nie potrzebujesz już nosić ze sobą wypchanego kartami portfela. Zobacz, jak działa wirtualne mPrawo jazdy, jak z niego skorzystać i jak zainstalować.

Czym jest mPrawo jazdy?

mPrawo jazdy to nic innego jak elektroniczna wersja plastikowej karty z Twoimi uprawnieniami do prowadzenia pojazdów określonej kategorii. mPrawo jazdy zawsze korzysta z aktualnych danych rejestrów państwowych, a w tym przypadku z Centralnej Ewidencji Kierowców. Zdjęcie w elektronicznym dokumencie może się jednak różnić, gdyż pochodzi z dokumentu mObywatel, czyli z Rejestru Dowodów Osobistych.  

W świetle obowiązujących przepisów nie mamy obowiązku noszenia przy sobie dokumentu, jakim jest prawo jazdy. Warto jednak zainstalować aplikację, ponieważ z jej poziomu mamy dostęp do naszych punktów karnych wraz z opisem, za co zostały przyznane. 

mPrawo jazdy czym jest?

Jak zainstalować mPrawo jazdy 

Aby korzystać z mPrawa jazdy, najpierw musisz na swoje urządzenie mobilne zainstalować aplikację mObywatel. Dostępna jest ona zarówno na urządzenia z systemem Android, jak i dla posiadaczy smartfonów z nadgryzionym jabłkiem.  

Logowanie do konta jest proste, ponieważ wystarczy, że posiadasz profil zaufany bądź skorzystasz z potwierdzenia tożsamości przez bank. Następnie musisz ustawić hasło. Jeśli Twój telefon ma opcję skanu twarzy lub odcisku palca to aplikacja również pozwala na korzystanie z tych zabezpieczeń. Mimo to i tak wymusi na Tobie podanie kodu PIN, abyś mógł otrzymać dostęp do swoich danych. Minister Cyfryzacji podkreśla, że nie ma w planach ułatwienia logowania, ponieważ aplikacja przetrzymuje najważniejsze dane osobowe, które muszą być odpowiednio chronione. 

Po zalogowaniu do aplikacji najpierw musisz dodać za pomocą przycisku „Dodaj dokument” swój dowód osobisty, a więc mObywatel. Ten krok jest konieczny, aby móc przejść do dodania, tą samą metodą, swojego prawa jazdy. Po zapoznaniu się z regulaminem, który musisz zaakceptować, aplikacja poprosi Cię o zalogowanie do systemu.  

Za pośrednictwem aplikacji mObywatel możesz dodać również dowód rejestracyjny swojego pojazdu (mPojazd) czy mLegitymację szkolną bądź studencką. W aplikacji osoby zaszczepione mogą również okazać swój Unijny Certyfikat Covid. Sama aplikacja jest bardzo prosta i intuicyjna, więc korzystanie z niej nie powinno nikomu sprawiać problemów. 

Jak działa mPrawo jazdy?

To banalnie proste. Wystarczy zalogować się do systemu i kliknąć odpowiednią ikonę, aby okazać swoje prawo jazdy. Ponieważ aktualnie nie mamy obowiązku noszenia przy sobie dokumentu potwierdzającego nasze kwalifikacje do prowadzenia pojazdu aplikacja może przydać nam się, np. podczas kolizji. Wtedy możesz pokazać swoje uprawnienia innemu kierowcy i nie musisz wzywać policji. System dobrze spisze się również, kiedy będziesz chciał zakupić ubezpieczenie. Może być przydatny również podczas wypożyczania auta. 

mPrawo jazdy jak działa?

mObywatel to doskonałe rozwiązanie, tym bardziej teraz, kiedy coraz więcej osób przerzuca się na płatności w sklepach telefonem i przestaje zabierać ze sobą portfel. Wszystkie Twoje dane osobiste są w jednym miejscu, podzielone i łatwe w odczytaniu. Wielu obywateli już skorzystało z cyfrowej wersji swoich dokumentów, a Ty? 

Przeczytaj także: