Limit w Google Zdjęcia. Ile wynosi i od kiedy będzie obowiązywał?

Google zdecydowało się wprowadzić limit w aplikacji Google Zdjęcia. Jest to dość drastyczny krok, ponieważ do tej pory aplikacja oferowała nielimitowaną ilość miejsca, co było ewenementem wśród tego typu usług. Kiedy nastąpi ograniczenie wolnej przestrzeni, ile miejsca będzie można zająć w Google Zdjęcia i jaką alternatywę wybrać?

Do kiedy nielimitowane miejsce w Google Zdjęcia?

Nielimitowanym miejscem będzie można cieszyć się do 1 czerwca 2021 roku. Chociaż w pewnym sensie po tym czasie nadal będzie ono nielimitowane. Chodzi o to, że wszystkie zdjęcia, które pojawią się w usłudze do tej pory, nadal będą dostępne i nie będą naliczać się do puli limitowanego miejsca.

W myśl cebulowej polskiej zasady do 1 czerwca 2021 można zrobić sobie backup wszystkich zdjęć, jakie mamy, by po tym dniu wciąż były bezpiecznie przechowywane w chmurze. Gdzie tkwi haczyk? Otóż Google oferuje nielimitowane miejsce na zdjęcia tylko w wysokiej jakości, które są automatycznie kompresowane w celu zmniejszenia ich wielkości. Wysoka jakość powinna jednak być wystarczająca dla większości użytkowników.

Zdjęcia zostawiane w chmurze Google w oryginalnej jakości będzie natomiast obowiązywał limit.

google zdjęcia na smartfonie
Źródło: Google

Jaki limit miejsca w Google Zdjęcia?

Limit w aplikacji Google Zdjęcia wyniesie 15 GB. Oznacza to, że wszystkie filmy i zdjęcia – a więc w jakości wysokiej i oryginalnej – wrzucone po 1 czerwca 2021 roku będą zapełniać 15 GB miejsca na Twoim koncie Google. Do tej pory tylko zdjęcia w oryginalnej jakości obowiązywał limit 15 GB.

Warto zaznaczyć, że limit w aplikacji Zdjęcia Google jest współdzielony z całym kontem Google, a więc odnosi się też do aplikacji Dysku oraz Gmaila.

Jedynym wyjątkiem od tej zasady są smartfony Pixel od 1 do 5. Zdjęcia udostępniane na chmurę Google w wysokiej jakości nie będą objęte żadnym limitem miejsca. To ukłon amerykańskiego giganta w stronę posiadaczy smartfona ich firmy.

Dlaczego Google ogranicza miejsce w chmurze?

Google chwali się, że w jego usłudze przechowywanych jest ponad 4 biliony plików. Co tydzień trafia tam natomiast 28 miliardów nowych zdjęć i filmów. Nic dziwnego, że usługa ma takie wzięcie. Wszak to jedyna taka aplikacja na rynku, która pozwala na darmowe, nielimitowane przechowywanie zdjęć w chmurze.

W trosce o stabilność usługi i bezpieczeństwo danych Google postanowiło jednak wprowadzić ograniczenia ilości dostępnego miejsca. Trzeba przy tym pochwalić giganta z Mountain View. Poinformował on dużo wcześniej o planowanych zmianach, więc każdy ma szansę odpowiednio przygotować się do zmiany polityki usługi Google Zdjęcia.

Google przygotowało także specjalne narzędzie, które na podstawie częstotliwości wrzucania zdjęć do Google Zdjęcia ustali, ile czasu zajmie nam zapełnienie dostępnych 15 GB.

Google Zdjęcia przewidywany czas
Źródło: Google

Ile kosztuje dodatkowe miejsce w Google Zdjęcia?

Oczywiście wprowadzony przez Google limit nie oznacza, że nasze zdjęcia nie będą miały się gdzie podziać. Z pomocą przychodzi pakiet Google One, który już za 8,99 zł lub 13,99 zł miesięcznie rozszerza limit do odpowiednio: 100 GB lub 200 GB. Cena nie jest wygórowana, choć ta dotychczasowa była nie do przebicia – bo za darmo.

Co zamiast Google Zdjęcia?

Jeśli nie chcemy płacić za dodatkowe miejsce w chmurze Google, można skorzystać z tego typu usług od innych producentów.

Użytkownicy Windowsa bardzo dobrze znają wbudowaną w system usługę chmurową OneDrive, którą można wykupić w pakiecie z Microsoft Office. Nieco droższym rozwiązaniem jest Dropbox, który stawia na multiplatformowość i stabilność działania. Użytkownicy iPhone’ów i Maców natomiast mogą korzystać z iCloud. Prawdopodobnie będzie to dla nich najlepsze rozwiązanie ze względu na spójny ekosystem stworzony przez Apple.

Z tej okazji może warto także pomyśleć nad mniej konwencjonalnym rozwiązaniem? Jeśli komuś zależy na prywatności i zdalnym dostępie do danych, to powinien rozważyć zbudowanie własnego archiwum danych. Można zrobić to przy pomocy dysków sieciowych i macierzy NAS. Więcej o tego typu urządzeniach dowiesz się w artykule Zabierz NAS do domu i do firmy, ale poznaj różnice między modelami home i biznes.