LG Velvet – co oferuje smartfon, który wzbudził taki zachwyt?

Najnowszy smartfon od LG, czyli model Velvet już od czasu majowej premiery w Korei Południowej cieszy się sporym zainteresowaniem. Nic dziwnego, gdyż na pierwszy rzut oka prezentuje się bardzo okazale i niewątpliwie przyciąga wzrok. A jaka jest jego dokładna specyfikacja? Co w LG Velvet jest naprawdę wyjątkowe, a co mogło być lepsze?

LG Velvet – zachwyca tylko na pierwszy rzut oka?

Pierwsze materiały promujące LG Velvet sprawiły, że smartfon bardzo mnie urzekł. Tak jak i pierwszych recenzentów. Jednak po wczytaniu się w specyfikację entuzjazm zmalał. Smartfon ma ogromne zalety i choć nie jest określany mianem flagowca, posiada wiele cech, które o jego flagowej naturze mogą świadczyć. Nie osiągnął także kosmicznej ceny jak nowości od topowych na rynku mobilnym marek. Ale umówmy się, cena jest umiarkowanie przystępna, bo 2 599 zł też robi wrażenie.

Niestety, coś za coś. W zamian za niższą cenę zrezygnowano z wydajniejszego procesora i lepszych aparatów. LG Velvet można więc uplasować, zarówno pod względem ceny, jak i specyfikacji, między najwyższą a średnią półką.

W LG Velvet znajdziemy zatem niezaprzeczalne plusy, ale i kilka niedociągnięć. Choć nie jest to najlepsze sformułowanie, ponieważ z pewnych udogodnień czy lepszych elementów zrezygnowano celowo. To nie jest smartfon „do wszystkiego”. Jego funkcjonalność jest dość mocno sprecyzowana. Przede wszystkim jest bardzo stylowy i kłania się raczej fanom mobilnych seansów filmowych, niż amatorom mobilnej fotografii czy gamingu.

LG Velvet
Źródło: lg.com

To, co naprawdę zachwyca, czyli design i konstrukcja LG Velvet

Ciężko nie zgodzić się z hasłem reklamującym LG Velvet – Limitowana edycja piękna. Jego design zdecydowanie można określić mianem – elegancki. Boczne krawędzie są zaokrąglone i zakończone metalową ramką. Plecki pokryte szkłem Corning Gorilla Glass wyglądają iście flagowo, pięknie się mienią i zapewne równie pięknie pokazują każdy odbity na nich odcisk palca, kurz czy zabrudzenie. Jednak to właśnie stąd wzięła się nazwa.

Z wyglądu LG Velvet ma przypominać mieniący się aksamit, a w dotyku być równie delikatny jak ów materiał. 3D Arc Design ma sprawiać, że smartfon nie tylko świetnie wygląda, ale także dobrze leży w dłoni.

Na tylnym panelu wbudowany jest zestaw trzech aparatów inspirowanych kroplami deszczu oraz lampa błyskowa. Każdy punkcik ułożony poziomo przy bocznej krawędzi. Estetów nie będzie zatem drażnić toporna, odstająca wyspa obiektywów, powszechnie występująca w najnowszych smartfonach.

LG Velvet ma gustowną smukłą budowę, ale jest dość długi. Wyświetlacz ma aż 6,8”, a dokładne wymiary to 167 x 74 x 7.9 mm. Smartfon wagowo wypada całkiem nieźle jak na obecne standardy, ponieważ ma 180 g. Jednak najważniejsze jest to, że LG Velvet spełnia standard odporności MIL-STD-810G oraz normę pyło- i wodoszczelności IP68.

LG Velvet design
Źródło: lg.com

Największe zalety LG Velvet – wyświetlacz i głośniki

Wyświetlacz i głośniki LG Velvet to elementy, które po wyglądzie zebrały największe brawa. Wyświetlacz o przekątnej 6,8” i proporcjach 20,5:9 pozwala na oglądanie filmów w kinowym formacie. Nie bez powodu producent nazywa go Cinematic FullVision. Ekran POLED ma rozdzielczość Full HD+ (2460 x 1080), a zagęszczenie pikseli wynosi 387 ppi. Zatem jakość obrazu, kolorystyka, kontrasty, kąty widzenia w LG Velvet powinny oferować najwyższy poziom. Ponadto, gdy jeden wyświetlacz to za mało, do smartfona można dołączyć drugi ekran.

Do wyświetlacza stworzonego najwidoczniej z myślą o multimedialnej rozrywce, LG dorzuca wysokiej jakości głośniki stereo z technologią LG 3D Sound Engine, z których muzyka, filmy i rozmowy mają wybrzmiewać bardziej realistycznie niż dotąd. W dobie promowania akcesoriów bezprzewodowych ucieszyć może też fakt, że LG Velvet wyposażono w złącze mini jack 3.5 mm.

LG Velvet wyświetlacz
Źródło: lg.com

Przykre kompromisy? Procesor i aparaty LG Velvet

Jako procesor napędzający LG Velvet wybrano Qualcomm Snapdragon 765G o taktowaniu rdzeni 1 x 2,4 GHz + 1 x 2,2 GHz + 6 x 1,8 GHz, którego wpiera pamięć RAM 6 GB. Wyniki benchmarków nie są najlepsze. Podobne wydajnościowo smartfony można kupić w niższej cenie lub zostać przy takim samym budżecie i wybrać urządzenie wyposażone w lepszy procesor. Należy zatem podkreślić, że nie są to topowe podzespoły, ale wciąż bardzo dobre. Chociaż na tej półce cenowej 6 GB RAM i 128 GB pamięci wbudowanej z powrotem studzi entuzjazm.

Tutaj dużym plusem będzie jednak wyposażenie w modem Snapdragon X52, który odpowiada za obsługę 5G, a także obecność standardów Bluetooth 5.1 czy NFC.

Kolejnym minusem są aparaty, które w porównaniu do smartfonów z tej samej półki cenowej nie mają najlepszych wartości. Przedni oferuje 16 Mpix i przysłonę f/1.9. Trzy tylne obiektywy to:

  • obiektyw główny 48 Mpix, f/1.8,
  • obiektyw szerokokątny 8 Mpix, f/2.2, o kącie 120°,
  • obiektyw ToF do pomiaru głębi 5 Mpix, f/2.4.

Aparatom brakuje także takich dodatkowych cech jak zoom optyczny oraz stabilizacja optyczna. Zdjęcia nie będą złej jakości, ale będą jedynie poprawne. W dziennym świetle z pewnością wyjdą dobrze. Tryb nocny wspomoże wieczorne sesje za znajomymi podczas spaceru deptakiem oświetlonym neonami, ale nie wykona dobrej fotografii, gdy zboczycie w boczną uliczkę. Obiektyw szerokokątny oferuje całkiem szerokie pole widzenia, ale fotografie, na podstawie tego, co już można zobaczyć w sieci, są o wiele mniej szczegółowe i gorsze kolorystycznie.

Lepsze opinie zbierają natomiast możliwości wideo. Ponadto producent zadbał tutaj o więcej ciekawych funkcji dodatkowych. LG Velvet oferuje na przykład Timelaps Control, czyli możliwość zmiany prędkości filmu w trakcie nagrywania. Jest także opcja stabilizacji wideo, choć obraz jest wówczas mocno przycinany.

Miłośników wideoblogów, czy to nagrywanych z myślą o social mediach, czy jedynie dla zachowania wspomnień, mogą ucieszyć funkcje związane ze stroną dźwiękową nagrywanych materiałów. W LG Velvet dostępne są funkcje Voice Bokeh i ASMR Recording. Pierwsza dotyczy oddzielenia szumów tła, gdzie dodatkowo można jeszcze aktywować AI Noise Recognition, które koncentruje uwagę na głosie jednej nagrywanej osoby.

W nagrywaniu filmów ASMR chodzi natomiast o bardzo szczegółowe rejestrowanie najdrobniejszych dźwięków, takich jak szepty czy szelest papieru. Nazwa funkcji pochodzi od zjawiska nazywanego potocznie ciarkami na ciele. Jest to po prostu mrowienie odczuwalne pod wpływem bodźców zewnętrznych, na przykład słuchowych.

LG Velvet nagrywanie ASMR
Źródło: lg.com

Zabezpieczenia, bateria i kolejne minusy

To, na co warto dodatkowo zwrócić uwagę, to chociażby zabezpieczenia. LG Velvet oferuje odblokowanie za pomocą odcisku palca, ale za pomocą twarzy już nie. Ponadto skaner umieszczony jest na wyświetlaczu i nie działa tak sprawnie, jak czytniki wbudowane z boku czy z tyłu. Zatem jedyny biometryczny sposób odblokowania za każdym razem uszczknie parę sekund z życia użytkownika LG Velvet.

Również bateria i szybkie ładowanie budzą mieszane uczucia. LG Velvet ma baterię o pojemności 4 300 mAh, obsługującą 25 W ładowanie. W zestawie znajduje się natomiast ładowarka o standardzie Quick Charge 3.0 i mocy jedynie 16 W. Plusem w kwestii ładowania może być natomiast możliwość ładowania indukcyjnego 9 W.

W smartfonie LG Velvet zaskakuje (i smuci) także brak dual-SIM, Hi-Fi Quad DAC czy odświeżania obrazu 90 Hz.

Alternatywy dla LG Velvet

W tej samej cenie można nabyć chociażby OppoReno3 Pro z tym samym procesorem, ale bardzo dobrym poczwórnym aparatem oraz 12 GB RAM i 256 GB pamięci wbudowanej (choć bez możliwości rozbudowania o microSD). Quacomm Snapdragon 765G napędza także najnowszy OnePlus Nord, ale wspierany jest on większą pamięcią RAM. Ponadto OnePlus Nord ma po jednym obiektywie z tyłu i z przodu więcej, częstotliwość odświeżania ekranu wynosi 90 Hz, a cena jest niższa. Natomiast smartfonem o bardzo podobnej specyfikacji, a o wiele tańszym jest Mi 10 Lite.

Idąc cenowo wzwyż, rozszerzając nieco budżet, można zdecydować się na zakup Realme X50 Pro z topowym procesorem, większym RAM-em, ekranem 90 Hz i lepszymi aparatami. Albo wybrać niewiele droższy od LG Velvet zeszłoroczny flagowiec Huawei P30 Pro, zbierający wciąż najlepsze opinie. Wszystko zależy zatem od osobistych preferencji. Wygląd, wydajność, długi czas pracy, aparaty – w którymś z tych punktów trzeba pójść na kompromis, jeśli nie szukasz smartfona z najwyższej półki cenowej.

Jeśli rozglądasz się za smartfonem w podobnej cenie, zerknij na nasz ranking TOP 10 smartfonów do 3000 zł.