Porównanie specyfikacji Asus ROG Ally vs Steam Deck
Podzespoły – wincyj rdzeniuf, wincyj wszystkiego
APU, tj. połączenie procesora (CPU) i zintegrowanego układu graficznego (iGPU), w Asus ROG Ally to dwie generacje do przodu, co nie powinno dziwić, biorąc pod uwagę, ile czasu upłynęło od premiery Steam Decka. Tajwańska firma postanowiła nie iść na żadne kompromisy i oba warianty ROG Ally biją możliwościami sprzęt Valve. Udało się nie tylko wyraźnie podnieść częstotliwości zegarów tak w CPU, jak i iGPU, ale także zwiększyć liczbę rdzeni i wątków.
Wydajność jest więc wyraźnie wyższa w Asus ROG Ally. OK, wyższa rozdzielczość wymaga mocniejszych komponentów, więc różnice nie są tak duże, jak może sugerować specyfikacja. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, by pograć w niższej rozdzielczości renderowanej, korzystając z techniki skalowania obrazu FSR. W tych samych ustawieniach Steam Deck nie ma już w ogóle żadnych szans, jeśli chodzi o płynność animacji. Lepsze podzespoły w ROG Ally to jednak przede wszystkim możliwość grania w wyższej jakości obrazu.
Artykuł sponsorowany? Śmieszny tekst gdzie tylko mowa o asusie
Niby porównuje autor obydwa sprzęty ale gdzie ?
W nosie ?
Piotrze, masz zestawienie praktycznie pełnej specyfikacji obu urządzeń plus bezpośrednio w tekście porównanie np. czasu pracy, rozdzielczości czy wymiarów.
Zgadzam się z Piotrem, dodatkowo spójrzmy na formę ot, choćby podania danych dotyczących nośników pamięci dla Asusa:
Układ graficzny:
AMD RDNA 3 z 12 jednostkami obliczeniowymi o taktowaniu 2,7 GHz (Z1 Extreme)
lub
AMD RDNA 3 z 4 jednostkami obliczeniowymi (Z1) o taktowaniu 2,6 GHz
i przykładowo pamięć u steamdecka:
64 GB eMMC (PCIe 2.0 x1), 256 GB SSD NVMe PCIe 3.0 x4/x2 lub 512 GB SSD NVMe PCIe 3.0 x4/x2
a gdzie puste linie, gdzie dodatkowe wykropkowania?
porównujemy ekrany? Ejj znam czas reakcji asusa to go wpisze! Nie znam czasu reakcji dla steamdecka? to go nie wpisze, będzie jedna pozycja mniej…
Kochani, artykuł nawet sponsorowany, warto napisać dość rzetelnie, ok? 😉
Nie zmienia to faktu, że na papierze asus wypada troszkę lepiej, pozdrawiam i życzę miłego dnia 🙂
To nie jest artykuł sponsorowany. Jest bardziej skupiony na ASUS ROG Ally, bo jest nowym sprzętem i to on jest głównym bohaterem, do której porównuje się Steam Decka, a nie na odwrót. Jeśli napisałem, że pod jakimś względem konsolka Ally jest lepsza „na papierze” od Steam Decka, to faktycznie tak jest. Nic nie poradzę, że specyfikacja nowszego sprzętu jest lepsza od starszego. Chyba tego należało oczekiwać…
Nie wiem, jak sposób podania informacji doprowadził do takich wniosków, ale niech będzie – zmieniłem zapis przy nośniku. 🙂
Trudno wpisać czas reakcji dla Steam Decka, jeśli producent go nie podał. Mam zmyślać? Nie widzę przeszkód, by tę informację udzielić w przypadku ASUS ROG Ally, jeśli jest ona oficjalnie znana i może kogoś zainteresować.
Ale SteamDecka przecież też można używać jako komputera i można na nim instalować gry z innych sklepów. (Ja nie mam SteamDecka, ale mam Linuksa i gry z GOGa, itch.io i Epica zwykle działają.) Jak ktoś nie lubi Linuxa, to może też na nim zainstalować Windows.
Eryku, mowa o systemie, który jest domyślnie na tych urządzeniach, a nie o tym, co można sobie wgrać (nie każdy chce się w to bawić). I nigdzie nie padło stwierdzenie, że na Steam Decku tego robić nie można, ale doprecyzowałbym ten fragment, by nie budził wątpliwości.
Dzięki za doprecyzowanie! Jeszcze dodam, że lepiej używać Heroic Games Launcher, niż oficjalnego launchera Epic (lepiej działa pod Linuksem, pod Windowsem chyba zresztą też; chyba, że coś się zmieniło).
Jedna kwestia, o której nie wspomnieliście – równie dobrze można kupić najtańszego SD + kartę pamięci 512 GB (gdzie nie ma większych różnic w wydajności według testów), a wtedy różnica cenowa między SD a Ally to nie 700 zł, a 1800 zł, co zupełnie nie uzasadnia dopłaty do Asusa.
Czepianie się Steam Decka że jest słabszy i jednocześnie przyznanie że jednak urządzenia dzięki 2 generację podzespołów to naprawdę wyszukany fikołek.
Nikt się nie czepia, tylko stwierdza fakt.
Czego się spodziewać po recenzji 2 produktów z czego jednego nie ma w ofercie? Chyba nie tego że produkt z oferty X-Komu pali karty MicroSD.
To porównanie nie jest żadną recenzją, tylko omówieniem różnic i specyfikacji obu urządzeń.
Tak się składa, że Steam Deck też potrafi sprawiać problemy kartom microSD – polecam lekturę na chociażby Reddicie. 🙂