Porównanie Asus ROG Ally vs Steam Deck. Starcie handheldowych gigantów

Steam Deck udowodnił, że w kieszonkowym komputerach tkwi spory potencjał, który aż prosi się, by go w pełni wykorzystać. Odpowiedzią na, jak pokazało urządzenie Valve, duże zapotrzebowanie jest konsola przenośna Asus ROG Ally. Jak wypada specyfikacja nowego handhelda na tle Steam Decka? Zobacz porównanie obu konsol przenośnych, poznaj najważniejsze różnice między nimi i dowiedz się, która z nich jest lepsza.

Asus ROG Ally kontra Steam Deck. Pojedynek na szczycie

Czy Valve ze swoim Steam Deckiem może czuć się zagrożone? Firma Asus postanowiła nie tylko „skopiować” urządzenie konkurencji, ale je znacząco ulepszyć. „Na papierze” ROG Ally jest praktycznie lepsze pod każdym możliwym względem. Wyższej jakości ekran, mocniejsze „bebechy”, przestrzenny dźwięk, a także bardziej kompaktowe rozmiary. Czego chcieć więcej?

Jednak te wszystkie usprawnienia i unowocześnienia muszą wiązać się z wyższą ceną i tak też jest w istocie. Pytanie tylko, czy warto dopłacać do droższego urządzenia?

Przeczytaj test Asus ROG Ally:

Porównanie specyfikacji Asus ROG Ally vs Steam Deck

Podzespoły – wincyj rdzeniuf, wincyj wszystkiego

APU, tj. połączenie procesora (CPU) i zintegrowanego układu graficznego (iGPU), w Asus ROG Ally to dwie generacje do przodu, co nie powinno dziwić, biorąc pod uwagę, ile czasu upłynęło od premiery Steam Decka. Tajwańska firma postanowiła nie iść na żadne kompromisy i oba warianty ROG Ally biją możliwościami sprzęt Valve. Udało się nie tylko wyraźnie podnieść częstotliwości zegarów tak w CPU, jak i iGPU, ale także zwiększyć liczbę rdzeni i wątków.  

Wydajność jest więc wyraźnie wyższa w Asus ROG Ally. OK, wyższa rozdzielczość wymaga mocniejszych komponentów, więc różnice nie są tak duże, jak może sugerować specyfikacja. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, by pograć w niższej rozdzielczości renderowanej, korzystając z techniki skalowania obrazu FSR. W tych samych ustawieniach Steam Deck nie ma już w ogóle żadnych szans, jeśli chodzi o płynność animacji. Lepsze podzespoły w ROG Ally to jednak przede wszystkim możliwość grania w wyższej jakości obrazu.

Asus ROG Ally (niestety?) nie oferuje różnych wariantów pojemnościowych. W plotkach początkowo była mowa o tym, że wersja z procesorem Z1 ma mieć 256 GB SSD, ale ostatecznie się one nie potwierdziły. Być może firma w przyszłości wyda wersję 1 TB. Na razie jednak Steam Deck daje możliwość wyboru pojemności i rodzaju nośnika w zależności od budżetu i potrzeb.

porównanie wydajności w grach asus rog ally vs steam deck
Różnice w wydajności między Asus ROG Ally i Steam Deck. Źródło: digitaltrends.com

Ekran dwie klasy wyżej

Asus nie poszedł na kompromisy również w wyświetlaczu. Rozmiar pozostał bez zmian, ale wszystko inne to poważny krok ku lepszemu. To nie tylko wyższa rozdzielczość (natywne 1080p zamiast zaledwie 800p), co wpływa korzystnie na ostrość i szczegółowość obrazu. Ale także dwukrotnie wyższe odświeżanie (lepsze uczucie płynności obrazu), niższy czas reakcji matrycy, a także wyższa jasność (w tym obsługa nawet Dolby Vision) i lepsze pokrycie kolorów.

Wrażenia z grania stoją więc na wyraźnie wyższym poziomie w Asus ROG Ally, a dodatkowo ekran jest też lepiej zabezpieczony, bo został wyposażony w powłokę Corning.

steam deck ze steam os

Większa kompaktowość. Niby małe różnice, a cieszą

Waga i wymiary odgrywają niebagatelną rolę w urządzeniach mobilnych i Asus ROG Ally, mimo mocniejszych „bebechów”, oferuje lepszą kompaktowość. Jest nie tylko o ponad 60 g lżejsze, ale także mniejsze i cieńsze. Urządzenie powinno więc lepiej leżeć w dłoniach, szczególnie mniejszych i podczas długich sesji gamingowych.

Czas działania na baterii – rewolucji brak

Mimo znacznie lepszej specyfikacji Asus ROG Ally wytrzymuje mniej więcej tyle, ile Steam Deck podczas intensywnego ogrywania gier. Według serwisu technologicznego Tom’s Guide ten pierwszy wytrzymał 1,43 godz., natomiast sprzęt Valve o trzy minuty krócej. Podczas normalnego użytkowania, bez jakiekolwiek grania, różnica była zdecydowanie większa na korzyść Asusa (5,51 godz. vs 3,50 godz.).

To nie wszystko, co ma znaczenie. Czym jeszcze się różnią?

Asus ROG Ally napędzane jest przez system operacyjny Windows 11, który nie ogranicza Cię w żadnym stopniu. Możesz korzystać zarówno ze Steama, GOG-a, EA App, jak i Battle.neta, Game Passa czy nawet GeForce NOW. Ba, z konsolki możesz korzystać jak z komputera – surfować po internecie, używać komunikatorów itd. Na Steam Decku też możesz przeglądać bez problemu strony internetowe i wgrać np. launcher Epic Games (jednak wymaga to od użytkownika więcej zachodu).

Z drugiej strony przewagą Steam Decka jest dostosowanie SteamOS do handhelda. Tego samego nie można powiedzieć o Windowsie 11 i Armoury Crate, które może i nie działają źle, ale na pewno obsługa urządzenia nie jest tak samo intuicyjna. 

Lepsza specyfikacja, ale i wyższa cena

Steam Deck w najlepszej wersji kosztuje 3099 zł. To o 700 zł mniej niż najbardziej wypasiony Asus ROG Ally. Jednak biorąc pod uwagę komponenty i ekran, nie jest to tak duża różnica. Co więcej, w trzecim kwartale 2023 roku wyjdzie tańszy ROG Ally z Ryzenem Z1, o tej samej pojemności, i będzie on nadal wydajniejszy, a jednocześnie cenowo porównywalny do najwyższego modelu urządzenia Valve.

Asus ROG Ally czy Steam Deck? Która konsola lepsza?

Asus poszedł nieco inną drogą niż Valve. Tajwańczycy nie szukali na siłę kompromisów, by obniżyć cenę. Otrzymujesz więc potężną konsolkę, która przyćmiewa Steam Decka właściwie pod każdym względem.

asus rog ally do gier

Czy to różnica warta dopłaty? Na to pytanie to już musisz odpowiedzieć sobie sam. Cena ROG Ally jest w pełni uzasadniona, więc jeśli nie masz ograniczonego budżetu, to „bebechy” i funkcjonalność przemawiają za kieszonkowym komputerem Asusa. Komfort użytkowania to już kwestia indywidualna i tego nikt nie jest w stanie stwierdzić za Ciebie.

Źródło: Asus, Steam, Tom’s Guide, DigitalTrends, opracowanie własne

Chcesz dowiedzieć się więcej o Asus ROG Ally i Steam Decku? Przeczytaj:

Asus ROG Ally znajdziesz w x-komie