Czy Lenovo Legion 5 Pro jest Pro? Test i recenzja

Sprawdzona konstrukcja Legiona 5 jest uważana za jedną z najlepszych wśród gamingowych laptopów. Zobacz, co według Lenovo potrafi laptop z dopiskiem PRO i czy warto do takiego dopłacać. Co oferuje nowy Legion 5 Pro? W czym jest lepszy od klasycznej wersji? Sprawdź sam!

Lenovo Legion 5 Pro

Jedni powiedzą, że Pro to po prostu krótsze określenie profesjonalisty. Inni, że to zwykła ściema i chwyt marketingowy. Jednak nowy Legion pokazuje, że połączenie słów gaming i pro jest świetnym rozwiązaniem. Notebook jest świetną maszyną do gier i dobrze spełnia swoje zadanie jako stacja robocza.

 Lenovo Legion 5 Pro, którego przyszło mi testować wyposażony został w wydajny 8-rdzeniowy procesor AMD Ryzen™ 7 5800H, dysk 512 GB, 16 GB pamięci RAM o taktowaniu 3200 MHz oraz kartę graficzną RTX 3050 Ti o mocy 95 watów. Bardzo podobną specyfikację możesz znaleźć w klasycznym Legionie 5, kosztującym mniej o 200 zł.

Legion 5 Pro wloty powietrza

Więc za co w zasadzie dopłacasz? Pierwszym elementem, na który warto zwrócić uwagę, to materiały, wersja Pro posiada bowiem aluminiowy spód oraz pokrywę patrycy. Oprócz samego wykonania laptopy różnią się matrycami, ta zastosowana w 5 Pro jest dużo jaśniejsza. Poniżej znajdziesz pełną specyfikację testowanego modelu.

Specyfikacja Lenovo Legion 5 Pro

Design, konstrukcja, jakość wykonania

Nowa propozycja od firmy Lenovo to według mnie jeden z najlepiej wykonanych laptopów gamingowych. Klapa matrycy oraz spód laptopa są wykonane z aluminium, natomiast ramki wokół ekranu oraz palmrest to już tworzywo. Zastosowanie takich materiałów sprawiło, że nowy Legion jest naprawdę wytrzymały.

Zawiasy pracują naprawdę dobrze, są sztywne, a do otwarcia notebooka wystarczy tylko jedna ręka. Ekran bez problemu pozostaje w wyznaczonej pozycji, a przede wszystkim nie dygocze podczas zmiany kątu nachylenia. Niestety zabrakło tutaj opcji otwarcia laptopa na płasko, która jest dobrze znana użytkownikom niższego modelu.

Legion 5Pro Pokrywa

Winowajcą takiego stanu rzeczy jest wyższa zabudowa panelu tylnych portów oraz większe wyloty powietrza. Sama konstrukcja mocowania ekranu nie różni się od tej z poprzednich wersji laptopa, ponieważ w wersji Pro zawiasy również zostały przesunięte w głąb obudowy. Kolorystycznie Legion 5 Pro utrzymany jest w odcieniach szarości, nie jest to jednolity kolor.

Ciekawym aspektem wizualnym są oznaczenia laptopa symbolem „Y”, których w odróżnieniu od modelu 7 oraz 5 jest ich tu pełno. Znajdziesz je na dolnej krawędzi ekranu, pokrywie matrycy i spodzie obudowy, gdzie otwory wentylacyjne układają się właśnie w tę literę. Warto wspomnieć, że logotyp na pokrywie podświetlany jest na biało.

Klawiatura i touchpad

Pełnowymiarowa klawiatura to kolejna rzecz, która zwraca uwagę jakością wykonania. Skok klawiszy jest miękki, wyczuwalny i niezbyt wysoki. Przyciski są wygodnie wyprofilowane i podświetlane na biało. Szkoda, że podświetlenie ma tylko dwa stopnie regulacji. Jednak czy oczekiwałbym pod tym względem jakichś ulepszeń? Raczej nie, ponieważ podświetlone klawisze są dobrze widoczne, nawet podczas nocnych rozgrywek.

Przechodząc do gładzika, działa on szybko i płynnie, palce suną po nim gładko. Jedynym minusem jest fakt, że Lenovo nie zdecydowało się na zastosowanie dzielonych przycisków LPM i PPM. Takie rozwiązanie lepiej sprawdza się podczas grania, gdy nie posiadasz przy sobie myszki.

Głośniki

Głośniki są takie, jakich można się spodziewać po laptopie. Niestety w tym modelu Lenovo nie zdecydowało się na współpracę z marką Harman Kardon. Dźwięk jest bardzo podobny do tego, co oferuje tegoroczny Legion 5. Dwa głośniki grają głośno, lecz dźwięk jest płaski i brak mu basu. W skrócie szału nie ma, ale do obejrzenia Twojego ulubionego youtubera, czy serialu się nadadzą.

Muszę wspomnieć jeszcze o technologii 3D Nahimic. Sterownik w niektórych przypadkach może poprawić jakość muzyki, jednak jego prawdziwym przeznaczeniem są gry. Po wyborze odpowiedniego ustawienia rzeczywiście można odczuć większą przestrzenność dźwięku, szczególnie korzystając ze słuchawek. Graczom Counter-Strike: Global Offensive takie rozwiązanie na pewno się spodoba.

Legion 5 Pro obudowa dolna

Złącza i interfejsy

Elementem, za który warto pochwalić całą serie Legion, są porty, a konkretnie ich rozmieszczenie. Zdecydowana większość gniazd znajduje się z tyłu laptopa. Warto podkreślić, że wszystkie zastosowane porty USB typu A, to złącza 3.2 Gen1, co zapewni rozsądną prędkość przesyłania danych. Brakuje tutaj tylko portu Kensington Lock oraz slotu na kartę pamięci.

Prawa krawędź

  • 1 x USB 3.2 Gen. 1
Legion 5Pro porty prawa strona

Lewa krawędź

  • 1 x USB Typu-C (z DisplayPort)
  • 1 x Wyjście słuchawkowe/wejście mikrofonowe
Legion 5Pro porty lewa strona

Tył laptopa

  • 1 x RJ-45 (LAN)
  • 1 x USB Typu-C (z DisplayPort i Power Delivery)
  • 3 x USB 3.2 Gen. 1
  • 1 x HDMI 2.1
  • 1 x DC-in (wejście zasilania)
Legion 5Pro porty tył

Szczególnie ważną informacją dla graczy może być zastosowanie portu HDMI 2.1, dzięki niemu  można obsłużyć rozdzielczości 4K w 120 kl./s i 8K w 60 kl./s. HDMI 2.1 oficjalnie dodaje obsługę takich formatów, jak HDR10+ oraz Technicolor Dynamic HDR. Standard obsługuje także VRR (Variable Refresh Rate), czyli zmienną częstotliwość odświeżania ekranu.

Matryca Lenovo Legion 5 Pro

Kolejny atutem tego laptopa, jest ekran. Jest to ta sama matryca w którą został wyposażony Legion 7. Przekątna ekranu wynosi 16 cali, a częstotliwość odświeżania to165 H. Szczególnie w tytułach nastawianych na rywalizację takich jak CS:GO czy Apex Legends, ma to ogromne znaczenie, bo ekran może wyświetlać do 165 klatek obrazu na sekundę i to uczyni go płynnym i ostrym jak brzytwa.

Rozdzielczość ekranu Legiona 5 Pro wynosi 2560×1600 px przy proporcjach 16:10. Nie ma co ukrywać, są to nietypowe proporcje, które świetnie sprawdza się w pracy, natomiast ograniczą nieco wydajność w grach. Jeżeli planujesz tylko grać, zmień ustawienia ręcznie na 1920 x 1080 px, co pozwoli Ci grać płynnie w tytuły AAA.

Legion 5Pro Matryca

Czy zmieniając rozdzielczość, musisz martwić się o spadek oprawy graficznej? Moim zdaniem nie! Korzystając z laptopa o przekątnej 16” czy nawet 17.3” rozdzielczość FHD, jest zupełnie wystarczalna. Piksele nie są zbyt duże a ich zagęszczenie wynosi 142 ppi.

Ekran laptopa oprócz rozdzielczości WQXGA i wysokiego odświeżania ma jeszcze dwie zalety. Pierwszą z nich jest 100-procentowe odwzorowanie kolorów z palety sRGB, a drugą jasność na poziomie aż 500 nitów. Uważam, że takie połączenie świetnie sprawdzi się dla osób poszukujących mobilnej stacji roboczej. Więc jeśli jesteś grafikiem lub montażystą, ta matryca na pewno spełni Twoje oczekiwania.

Mówiąc o ekranie, muszę wspomnieć, że zaraz nad matrycą znajduje się kamerka. Niestety nie posiada ona fizycznie przesuwanej zaślepki. Producent zdecydował się na zastosowanie sprzętowego przełącznika, który jest na prawej krawędzi laptopa. Osobiście twierdzę, że przesuwana zaślepka jest lepszym rozwiązaniem i chętnie zobaczyłbym ją w kolejnej wersji tego notebooka.

Wydajność Lenovo Legion 5 Pro

Testowany egzemplarz Legiona 5 Pro jest wyposażony w 8-rdzeniowy i 16-wątkowy procesor AMD Ryzen 7 5800H. Jednostka radzi sobie bardzo dobrze nie tylko z grami, ale również sprawdzi się w pracy profesjonalisty, czyli uruchamiania zaawansowanych projektów graficznych, pracy w AutoCAD lub renderingu wideo – Ryzen 7 5800H stanowi idealne rozwiązanie, szczególnie w tej półce cenowej. 

Testy syntetyczne

Karta graficzna RTX 3050 Ti o mocy maksymalnej 95W stanowi dobrego, lecz nie idealnego kompana dla mocnego procesora AMD Ryzen. GPU daje możliwość ogrania wszelkich nowych tytułów na praktycznie najwyższych detalach. Praktycznie, ponieważ musisz mieć na uwadze nietypową rozdzielczość ekranu, o której wspominałem powyżej.

Natywna rozdzielczość WQXGA to stanowczo za dużo dla RTX 3050 Ti, karta dysponuje zbyt małą ilością pamięci wideo. Przekłada się to oczywiście na niższą wydajność i mniej fps-ów w grach. Jak wspominałem, aby skorzystać z pełnego potencjału notebooka w tym częstotliwości odświeżania 165 Hz, koniecznie skorzystaj z niższej rozdziałki 1920×1200 px.

Przeprowadzając testy w grach, sam używałem niższej rozdzielczości i poza lepszą płynnością, nie zauważyłem większych zmian graficznych. Natywna rozdzielczość świetnie sprawdza się w programach czy na pulpicie, można dzięki niej zyskać większą ilość przestrzeni roboczej.

Wyniki wydajności w grach

Pamięć ram i dysk

Z Legionem 5 Pro start systemu i aplikacji oraz przenoszenie plików zajmuje niewiele czasu. Każdy z tych procesów jest wykonywany błyskawicznie, a dzięki temu praca przebiega sprawniej, jest szybsza. Notebook został wyposażony w 16 GB pamięci RAM o taktowaniu 3200 MHz oraz szybki dysk SSD M.2 PCIe NVMe 3.0 x4. Pojemność dysku to 512 GB z odczytem na poziomie 2700 MB/s, oraz zapisem wynoszącym 1650 MB/s.

Laptopy Lenovo Legion 5 Pro w x-kom


Kultura pracy i temperatury

Jak większość laptopów przeznaczonych do gier, Legion jest stosunkowo głośny, a jego temperatury wysokie. Notebook pod obciążeniem (gry, testy wydajności) potrafi pracować z natężeniem dźwięku w okolicy 49 dB(A) – mierzono w odległości 40 cm od frontu laptopa. Co i tak jest nie najgorszym wynikiem w stosunku do  , który w teście pokazał 51 dB(A).

Temperatury CPU, z którymi masz do czynienia, to średnio, 80°C podczas rozgrywki, natomiast w testach syntetycznych niejednokrotnie potrafiły one przekroczyć 95°C. Sytuacja wygląda dużo lepiej po stronie GPU, którego średnie temperatury wynoszą około 70°C. Podczas przeglądania internetu lub oglądania filmu, temperatury notebooka wynoszą ok. 40-50°C. Wtedy laptop jest praktycznie bezgłośny, a praca wentylatorów jest minimalnie słyszalna.

Legion 5 Pro temperatury

Warto wspomnieć, że wysokie temperatury generowane przez podzespoły Legiona 5 Pro nie spowodowały nagrzewania obudowy. Wiele laptopów gamingowych nagrzewa się w górnej części palmrestu. W tym przypadku system chłodzenia jest na tyle przemyślany, że nie poparzysz sobie palców nawet pod mocnym obciążeniem.

Tryby układu chłodzenia

Seria laptopów Lenovo Legion posiada 3 tryby chłodzenia, które oznaczone są odpowiednią naklejką informacyjną na palmreście, a kolor diody przycisku zasilania sygnalizuje bieżący tryb. Działanie układu chłodzenia przełączasz kombinacją klawiszy Fn+Q, a do dyspozycji masz tryby:

  • Cichy (dioda niebieska)
  • Auto (dioda biała)
  • Wydajny (dioda czerwona)

Tryby, oprócz regulacji prędkości obrotowej wentylatorów, która wpływa również na głośność sprzętu, mają także wpływ na ogólną wydajność. W przypadku trybu cichego, karta graficzna RTX 3050 Ti będzie oferowała moc 60 watów, w trybie auto będzie to 75W, natomiast wartość 95W, o której kilkukrotnie wspominałem, jest osiągana wyłącznie w trybie wydajności.

Legion 5Pro Tryby chłodzenia

Czas pracy na baterii

Legiona 5 Pro posiada 4-komorowy akumulator o pojemności 5210 mAh, patrząc na konkurencję, jest ona stosunkowo duża. Jednak nie jest to notebook stworzony z myślą o pracy na baterii. Laptop w trybie oszczędzania energii oraz przy 50% jasności ekranu pozwala na ok. 4,5 godziny niewymagającej pracy, do której zaliczyć można przeglądanie Fejsa, oglądanie YouTuba, czy korzystanie z Worda.

Z graniem na baterii jest gorzej. Po pierwsze bez zasilania sieciowego laptop nie osiąga swojej maksymalnej wydajności. Po drugie na sprzęcie pograsz nieco ponad godzinę. Niestety w przypadku gamingowych laptopów oferujących tak wysoką wydajność, nie możesz spodziewać się fajerwerków.

Legion 5Pro naklejki znamionowe

Podsumowanie i ocena końcowa

W ostatnich latach Lenovo robi naprawdę bardzo dobrą robotę i nie inaczej jest w przypadku Legiona 5 Pro. Biorąc pod uwagę niewielką różnicę cenową pomiędzy 5 Pro a standardową 5-tką, jest on znacznie lepszym wyborem. Notebook oferuje:

  • Lepszą kulturę pracy
  • Lepszą matrycę (wyższa rozdzielczość i jasność)
  • Solidniejszą konstrukcję
  • baterię

Uważam, że wybór tego notebooka to naprawdę świetna decyzja. I choć marketing tego modelu kierowany jest głównie do graczy, będzie równie dobrym rozwiązaniem dla twórców. Bardzo dobra matryca w połączeniu z super wydajnym procesorem, robią robotę w programach graficznych jak i podczas montażu materiału wideo.

Legion 5Pro Uchylony prawy bok

Dodatkowo, biorąc pod uwagę wysoką rozdzielczość panelu IPS, do dyspozycji masz dużą przestrzeń roboczą, która zapewnia lepszą organizację pracy. Dla graczy niestety wiąże się to z przymusem korzystania z niższej rozdziałki podczas gier. Utrata jakości obrazu przy przekątnej ekranu 16”? Nie oszukuj się jest znikoma. Dzięki temu osiągniesz wydajność zbliżoną do rozdzielczości FHD.

Czy legion 5 Pro jest rozsądnie wyceniony? Odpowiedź na to pytanie jest ciężka, sprzęt aktualnie na zmianę drożeje i tanieje. Jednak w dniu publikacji recenzji, ciężko o lepszą ofertę, która spełni oczekiwania tak szerokiego grona konsumentów naraz.

Minusy

  • brak slotu na kartę pamięci
  • średniej jakości głośniki

Plusy

  • matryca sRGB 100% o jasności 500 nitów
  • wydajny układ graficzny RTX 3050 Ti
  • mocny procesor AMD Ryzen 7 5800H
  • wydajny trzystopniowy układ chłodzenia
  • aluminiowe elementy obudowy
  • komfortowe rozmieszczenie większości portów na tylnej krawędzi
  • podświetlana klawiatura

Ocena redakcji

9/10
PL - Rekomendacja