Last of Us 2 – całujące się dziewczyny, przecieki, premiera!

Wygląda na to, że już nic nie zatrzyma gry, na którą wszyscy użytkownicy PlayStation czekają z zapartym tchem. Przesunięta premiera, przecieki, spoilery, opóźnienia, kontrowersje – wszystko to towarzyszy nam od pierwszej zapowiedzi Last of Us 2. Na szczęście 19 czerwca to data, która już jest (oby!) niezagrożona.

Fenomen Last of Us

Każdy posiadacz PlayStation słyszał o tym tytule, a obstawiam, że znaczna większość „niebieskich” w niego również grała. LoU to gra akcji z elementami survivalu horroru, a za jej produkcję odpowiada studio Naughty Dog (to samo, które stworzyło uniwersum Uncharted). 

Sam zarys fabuły wydaje się oklepany, mamy postapokaliptyczne USA, dwójkę bohaterów – Joela i Ellie, a naszym zadaniem jest przetransportowanie dziewczynki przez zniszczony świat do organizacji zwanej Świetlikami. Wszystko wydaje się proste, prawda? Czemu więc ta gra znalazła się w czołówce najlepiej ocenianych gier w historii i w trzy tygodnie sprzedano 3,4 mln kopii? 

Naughty Dog udało się stworzyć coś wyjątkowego – jest to relacja dwójki bohaterów, których losy obserwujemy z wypiekami. Joel i Ellie to postacie, które mogłyby być napisane przez Bergmana, a ich historia staje się dla nas tak ważna jak nasza własna, już po kilku godzinach rozgrywki. Klimat gry, dialogi, muzyka – to wszystko sprawiło, że każdy, kto włączył tę grę na chwilę, wpadał w jej świat na dziesiątki godzin.

Kontrowersje, przecieki, całujące się dziewczyny!

Sukces Last of Us gwarantował, że w przyszłości ujrzymy kontynuację. Gra stała się kultowa, wyszła jej zmasterowana wersja na PS4 (wraz z krótkim dodatkiem gdzie wcielamy się w Ellie) i miliony graczy czekały, aż w końcu Naughty Dog pokaże światu ten sam tytuł, ale pojawi się w nim cyfra 2!

3 grudnia 2016 roku – PlayStation Experience

I stało się! Reedit eksplodował teoriami na temat tego, co zobaczyliśmy, gdzie jest Joel, czy Ellie jest zakażona, analizowano zwiastun klatka po klatce, ale wszyscy mieli pewność – to będzie kolejna bomba emocjonalna, która utrzyma poziom pierwszej części.

11 czerwca 2018 – E3

Ups! Kolejny obszerny fragment gry, który został zaprezentowany w Los Angeles, nie sprawił, że fani znów prześcigali się w teoriach spiskowych dotyczących fabuły. Wręcz przeciwnie – świat stanął dla większości w 3:23 sekundzie. Ellie całuje się z dziewczyną – te kilka sekund podzieliło graczy i rozpoczęła się typowa dyskusja w tego typu sytuacjach.

Wrzesień 2019 – State of play

Otrzymujemy datę premiery, okazuje się nią być 21 lutego 2020. Kolekcjonerki, wersja deluxe, 2 x płyta BluRay i najważniejsze dla fanów: Joel powraca!

The Last of Us 2

Październik 2019 – zmiana daty premiery

Nie minęło sporo czasu, a Naughty Dog zaskoczyło wszystkich kolejny raz. Nowa data! Premiera odbędzie się jednak 29 maja 2020 roku. Jako że w tym czasie sporo twórców ogłaszało przesunięcia wydań swoich tytułów, to gracze okazali się wyrozumiali, tłumacząc sobie zmiany chęcią dostarczenia najwyższej klasy rozgrywki. Niedługo potem HBO ogłasza tworzenie serialu na podstawie gry Naughty Dog i wszyscy finalnie wydają się zadowoleni. Aż do pandemii…

2 kwietnia 2020 – Twitter

Gdyby wiadomość się pojawiła 1 kwietnia nikt by chyba w to nie uwierzył. Naughty Dog publikuje na tt oświadczenie, które mówi o opóźnieniach premiery Last of Us 2. Mało tego, nie pada żadna nowa data, a całość jest tłumaczona problemami z logistyką i dostarczaniem wersji pudełkowych. Gracze oczywiście znajdują rozwiązanie i proszą o zostawienie wersji cyfrowej w PS Store. Studio pozostaje jednak nieugięte wobec próśb i trzyma się swojej decyzji.

Koniec kwietnia – dziś

Wraz z końcem kwietnia stało się coś, czego chyba nikt się nie spodziewał. Do sieci wyciekły ogromne fragmenty rozgrywki, spoilery tak znaczące, że zdradzały nawet zakończenie gry. Jako że internet jest pełen trolli i śmieszków, w wielu postach dotyczących gry, użytkownicy wklejali innym screeny z ważnymi wydarzeniami dla fabuły. Sony i Naughty Dog musiało zareagować…

Reakcja mogła być tylko jedna: Last of Us 2 pojawi się w Waszych konsolach 19 czerwca!

Premiera

Od momentu pierwszego ogłoszenia 3 grudnia 2016 roku do dziś wydarzyło się naprawdę sporo. Historia wydania i stworzenia Last of Us 2, jak widać, jest pełna zwrotów akcji, zawirowań i dawki całego spektrum emocji dla fanów tej marki. Oby ten rollercoaster emocjonalny towarzyszył również przy rozgrywce – oczywiście w pozytywnym znaczeniu tego słowa.

Na koniec coś, co chyba może nas uspokoić i dać takie 99,9% pewności, że Last of Us 2 za miesiąc będzie u nas.

6 maja 2020 roku – polski zwiastun fabularny