Stworzono kalkulator śmierci AI, który może przewidywać kiedy umrzesz i robi to z przerażającą dokładnością

Tempo rozwoju sztucznej inteligencji budzi mieszane uczucia. Z jednej strony ludzie zachwycają się jej możliwościami, z drugiej są nimi przerażeni i zastanawiają się, jakie mogą być skutki jej działań w przyszłości. Już teraz sztuczna inteligencja (AI) rozwija się w zdumiewający sposób. Jest zdolna nie tylko do tworzenia tekstów i grafik, ale także np. do przewidywania przyszłości, w tym… ludzkiej śmiertelności.

Kalkulator śmierci AI Life2vec

Sztuczna inteligencja może pomóc w udzieleniu wielu odpowiedzi, nawet na pytania, których być może nie chcesz znać. Teraz AI znów zaskakuje, tym razem przechodząc granicę, której wielu nie wyobrażało sobie dotknąć. Nowo opracowany „kalkulator śmierci” wykorzystujący AI, nie tylko przewiduje datę śmierci, ale robi to z zadziwiającą dokładnością.

Model o nazwie „life2vec” to w rzeczywistości chatbot oparty na algorytmie, który wykorzystuje dane z życia określonej osoby do przewidywania jej przyszłości. Prognozy opierają się na wielu różnych czynnikach, dzięki czemu narzędzie może również określić np., ile pieniędzy będziesz mieć, gdy nadejdzie Twój czas. 

Jak dotąd Life2vec przetestowano w Danii na grupie osób w wieku od 35 do 65 lat. Naukowcy przeanalizowali aspekty historii życia danej osoby, szukając wzorców w danych. Badacze z Danii wprowadzili do systemu dane na temat zdrowia, zatrudniania, edukacji czy miejsca zamieszkania. Mówimy o sporej ogromnej bazie danych – łącznie wykorzystano dane 6 mln ludzi z lat 2008-2020. Następnie wykorzystali algorytm do ustalenia, czy ktoś zmarł do 2020 roku.

– Aby sprawdzić, jak działa life2vec, wybraliśmy grupę 100 tys. osób, z których połowa żyła, a połowa zmarła – powiedział Lehmann. Badacze wiedzieli, które osoby zmarły po 2016 roku, ale algorytm nie. Algorytm musiał dokonywać indywidualnych przewidywań, czy dana osoba żyła po 2016 roku.

Badanie wykazało, że przewidywania Life2vec były o 11% dokładniejsze niż jakikolwiek inny istniejący model sztucznej inteligencji. Algorytm przewidywał z dokładnością wynoszącą aż do 78%.

kalkulator śmierci AI

W przypadku mężczyzn istniało większe prawdopodobieństwo zgonu po 2016 roku. Bycie wykwalifikowanym pracownikiem lub diagnoza problemów ze zdrowiem psychicznym, takich jak depresja, to czynniki, które również prowadziły do wcześniejszej śmierci, jak stwierdzili badacze. Tymczasem cechy takie jak wyższe dochody i pełnienie roli przywódczej prowadzą do dłuższej długości życia, podczas gdy nawyki takie jak palenie mogą ją skrócić. Narzędzie bierze również pod uwagę takie czynniki, jak nawyki związane z ćwiczeniami.

Jednak badania nie były randomizowane i nie uwzględniały czynników socjodemograficznych. – Jeśli ktoś nie otrzymuje wynagrodzenia – lub nie korzysta z systemu opieki zdrowotnej – nie mamy dostępu do jego danych – powiedzieli naukowcy.

Autorzy zauważyli również, że badanie przeprowadzono w bogatym kraju z silną infrastrukturą i systemem opieki zdrowotnej. Nie wiadomo, czy wyniki life2vec można zastosować w innych krajach, takich jak Stany Zjednoczone, ze względu na różnice ekonomiczne i społeczne.

Jednak musimy ostudzić entuzjazm tych, którzy są ciekawi, jak to działa i chcą wprowadzić swoje dane do tego algorytmu sztucznej inteligencji, ponieważ nie jest on obecnie dostępny publicznie. „Aktywnie pracujemy nad sposobami bardziej otwartego udostępniania niektórych wyników, ale wymaga to przeprowadzenia dalszych badań w sposób gwarantujący prywatność osób biorących udział w badaniu” – Lehmann powiedział Daily Mail.

kalkulator śmierci AI

Wpływ na społeczeństwo i etyczne dylematy

Zastosowanie AI w przewidywaniu śmierci nie jest pozbawione kontrowersji. Rodzi to pytania dotyczące etyki i wpływu na decyzje życiowe. Jak społeczeństwo zareaguje na możliwość „poznania daty swojej śmierci”, i jakie będą tego konsekwencje?

Jednak oczywiście istnieją także pozytywne aspekty takiego działania. Sune Lehmann, główny autor badania, podkreślił potencjał tego kalkulatora w zakresie pomagania indywidualnym osobom w zmianie stylu życia i zmniejszeniu prawdopodobieństwa przedwczesnej śmierci. „Możemy… dowiedzieć się od [life2vec], jakie czynniki mogą pomóc ci żyć dłużej” – zauważył. 

Potencjał AI w przewidywaniu śmierci może także np. zrewolucjonizować opiekę zdrowotną, umożliwiając lepszą alokację zasobów medycznych i bardziej spersonalizowaną opiekę. Może to również przyczynić się do rozwoju badań nad przedłużaniem życia.

Źródło: news5cleveland.com, deathcalculator.ai