Chińska stacja kosmiczna w budowie. Pierwszy spacer tajkonautów

4 lipca chińscy astronauci, zwani tajkonautami, wykonali historyczny, pierwszy spacer w kosmosie związany z budową orbitalnej stacji kosmicznej. Spacer to oczywiście przenośnia. Było to wiele godzin ciężkiej i uważnej pracy. Według relacji chińskiej agencji kosmicznej China Manned Space Agency (CMSA) całość działań w przestrzeni kosmicznej zakończyła się sukcesem.

Kolejny mały krok wykonany

Extravehicular activity, czyli po naszemu spacer kosmiczny, to nieodzowny element budowy stałego lokum na orbicie okołoziemskiej. Bierze się to stąd, że nie wszystkie zadania można wykonać zdalnie lub zaplanować i zrealizować jeszcze na ziemi.

W trakcie wspomnianego spaceru w przestrzeń kosmiczną wyszło w sumie dwóch tajkonautów, a sumaryczny czas pracy wyniósł 7 godzin. Trzeci ze znajdujących się w kosmosie Chińczyków cały czas nadzorował i wspierał prace kolegów bezpośrednio z pokładu stacji orbitalnej, działając wraz z kolegami z naziemnego centrum kontroli lotów.

W ramach przeprowadzonych prac zainstalowano nowe wyposażenie oraz zmieniono ustawienie kamer panoramicznych.

Nowe modele skafandrów zaliczyły próby

By bezpiecznie wyjść w przestrzeń kosmiczną potrzeba odpowiednich skafandrów nazywanych Extravehicular Mobility Unit. W trakcie ostatniego wyjścia testowano najnowsze chińskie modele tego typu skafandrów. Testowano również koordynację współpracy na linii tajkonauta-mechaniczne ramię, które wspomaga ludzi przy cięższych zadaniach. Weryfikacji podległy również pozostałe elementy wyposażenia bezpieczeństwa niezbędne do operowania w kosmosie. Koniec końców, nieważne, ile prób wykonamy w laboratorium, i tak najważniejsze są testy polowe.

Misja Shenzhou-12 póki co z samymi sukcesami

Obecna załoga stacji kosmicznej do swojej misji wystartowała z ziemi 17 czerwca na pokładzie statku Shenzhou-12 i tego samego dnia weszła na pokład modułu orbitalnego Tianhe (Niebiańska harmonia).

To nie ostatni wypad poza stację, gdyż jak podaje CMSA, w planach załoga ma jeszcze jedno wyjście. Warto nadmienić, że poprzednie wyjście w kosmos chińczyków miało miejsce aż 13 lat temu.

Realizowana krok po kroku chińska wizja podboju kosmosu zaczyna przynosić coraz bardziej spektakularne efekty. Jeśli kraje zachodnie nie wykonają jakiegoś nagłego przyspieszenia swoich prac, to niebawem Chiny będą jedynym państwem na świecie z orbitalną stacją kosmiczną.

Jeśli fascynuje Was kosmo i chcielibyście podejrzeć co tam dobrego dzieje się poza ziemią, koniecznie sprawdźcie teleskopy astronomiczne i lunety obserwacyjne dostępne na combat.pl.

Źródło:
  • http://eng.chinamil.com.cn/view/2021-07/04/content_10058137.htm