Jaki laptop do Frostpunka 2? Walka o przetrwanie Jedynego Miasta bez zamrożonych fps

Frostpunk 2 to jedna z najbardziej wyczekiwanych strategii oraz polskich gier 2024 roku. Nic dziwnego – 11 Bit Studios przyzwyczaiło nas nie tylko do wciągającej rozgrywki, ale także świetnej oprawy graficznej. I tutaj pojawia się pytanie – jakie wymagania sprzętowe będzie miał Frostpunk 2?

Wymagania sprzętowe Frostpunk 2 – rozpalić w komputerowych kotłach

Frostpunk 2 z pewnością będzie jedną z najładniejszych gier strategicznych, które zadebiutują w 2024 roku. Już poprzednia odsłona zapewniła niezłe doznania graficzne, a kontynuacja ma podnieść tę poprzeczkę jeszcze wyżej. Czy to oznacza, że wymagania sprzętowe będą przerażać? W sumie według oficjalnych informacji nie jest tak źle.

Konfiguracja minimalna:

  • Wymaga 64-bitowego procesora i systemu operacyjnego
  • System operacyjny: Windows 10/11 (64-bit)
  • Procesor: AMD Ryzen 5 / Intel Core i5 2.5 GHz
  • Pamięć: 8 GB RAM
  • Karta graficzna: AMD RX 550 4 GB VRAM / NVIDIA GTX 1050Ti 4 GB VRAM / INTEL ARC A310 4GB VRAM
  • DirectX: Wersja 12
  • Miejsce na dysku: 30 GB dostępnej przestrzeni

Konfiguracja zalecana:

  • Wymaga 64-bitowego procesora i systemu operacyjnego
  • System operacyjny: Windows 10/11 (64-bit)
  • Procesor: AMD Ryzen 7 / Intel Core i7 2.8 GHz
  • Pamięć: 16 GB RAM
  • Karta graficzna: AMD RX 5700 8 GB VRAM / NVIDIA 2060 Super RTX 8 GB VRAM / INTEL ARC A770 8GB VRAM
  • DirectX: Wersja 12
  • Miejsce na dysku: 30 GB dostępnej przestrzeni

Chcecie ograć Frostpunka 2 a równocześnie szukacie sprawnego sprzętu do pracy, który zawsze będziecie mogli zabrać do biura bądź na uczelnię? Idealnym rozwiązaniem będzie laptop gamingowy. Zajrzyjmy więc co ma do zaoferowania ma w tym segmencie firma Gigabyte w swojej serii sygnowanej orłem.

Moc, elegancja i wytrzymałość na mróz – Gigabyte Aorus 16X

W trakcie walki o przetrwanie liczy się każdy fps. Dlatego w przypadku Frostpunka 2 nie można pozwolić sobie na żadne kompromisy. Świetnym wyborem będzie Gigabyte Aorus 16X. Na pokładzie mamy Intel® Core™ i7-13650HX oraz kartę graficzną RTX 4060. Do wyboru mamy wersję z 16 bądź 32 GB RAM-u, co w obu przypadkach zapewni wydajną pracę komputera. Osobiście polecam jednak model z większą ilością pamięci operacyjnej, pod kątem bardziej wymagających tytułów.

Trudno mi także nie zachwalić aspektów wizualnych samego laptopa. Dynamiczne linie na obudowie oraz podświetlenie RGB na półprzeźroczystych klawiszach klawiatury robi robotę. Od razu czuć, że to maszyna do gamingu, która wprost pali się do grania. Nie dosłownie rzecz jasna, bo nad wszystkim czuwa wydajne chłodzenie.

Mam tę graficzną moc, mam tę moc, fps nie zatrzymają mnie – mobilny RTX 4060

Karta RTX4060 na pokładzie Gigabyte Aorus 16X daje nie tylko gwarancję, że Frostpunk 2 będzie działał na maksymalnych detalach, ale także, że poradzi sobie z innymi tytułami. Zaletą serii 40 jest także technologia DLSS 3 (działającej na rdzeniach Tensor AI), która korzystając z metod skalujących obraz, tworzy dodatkowe klatki. To z kolei przekłada się na większą wydajność, czyli więcej fps. Na pokładzie obecny jest także Ray Tracing, dzięki architekturze NVIDIA Ada Lovelace.

Rozgrzewające alternatywy – Gigabyte AORUS 7 9KF

Jeśli szukacie większego ekranu, to mamy dla was propozycję pod postacią Gigabyte AORUS 7 9KF o przekątnej 17,3 cala oraz z częstotliwością odświeżania na poziomie 360 Hz. W tym przedziale cenowym próżno szukać modelu o takiej matrycy i podzespołach. Minimalizacja ramek wokół panelu sprawia, że Gigabyte AORUS 7 9KF nie przeraża swoją wielkością, jednocześnie oferuję przyjemne doznania wizualne. To sprawdza się także przy oglądaniu filmów czy montażu wideo.

Dodatkowo połączenie Intel® Core™ i5-12500H i mobilnego RTX 4060 daje zadowalające parametry, co udowodnił Bartosz w swojej serii testów. Dodatkowo warto rozważyć opcję rozszerzenia „bazowej” wersji laptopa o dodatkowe 16 GB RAM-ów oraz większy dysk SSD, na którym pomieścicie kolejne gry. Jeśli z kolei doceniacie design, to spodoba wam się obudowa wykonana częściowo z aluminium oraz wygodna klawiatura z 3 niezależnymi sekcjami do podświetlenia.

A może by tak nieco mniej tego ciepełka – Gigabyte G5 (2024)

Wciąż chcecie pograć na premierę we Frostpunk 2, ale żaden z laptopów was nie przekonał? Alternatywą może być tegoroczny Gigabyte G5 z bardziej stonowaną obudową oraz podzespołami sprawdzającymi się zarówno w pracy, jak i gamingu. Design w tym wypadku jest bardziej „casualowy”, ale wciąż posiada kilka growych akcentów.

Na pokładzie znalazł się solidny procesor i7-13620H, do tego znajdziemy 16 bądź 32 GB RAM-u oraz nieco słabszą od RTX 4060, ale wciąż efektywną kartę RTX 4050. Ona także obsługuje rozwiązania DLSS 3 oraz NVIDIA Reflex, więc nie obawiajcie się o żadne spadki fps. Świetnym dodatkiem jest solidny matowy ekran o odświeżaniu 144 Hz.

Gamingowe laptopy – a co jeszcze można z nimi zrobić?

Zaletą prezentowanych modeli są niewątpliwie ich mocne podzespoły. Dzięki temu laptopy od Gigabyte spokojnie nadadzą się do nauki, odpalając każdy rodzaj programu czy platformy edukacyjnej. Zamontowane karty graficzne NVIDIA z serii 40 są świetnymi narzędziami do projektowania grafiki oraz montażu filmów. 

Z kolei mobilność to zawsze cenny argument dla osób, które pozostają w nieustannym ruchu.  Warto się przy tej okazji zaopatrzyć także w odpowiedni plecak, który nie tylko pomieści waszego laptopa, ale także zapewni mu ochronę przed przypadkowymi zderzeniami czy warunkami pogodowymi.

Kiedy premiera Frostpunk 2?

Pierwotnie Frostpunk 2 miał zadebiutować jeszcze we wakacje – 25 lipca 2024 roku. Termin ten został jednak zmieniony ze względu na to, że 11 Bit Studios chce doszlifować produkcję. Oficjalna informacja ze strony twórców mówi o „kilku tygodniach potrzebnych do dokończenia produkcji”. Na Steam data premiery została wyznaczona na 20 września 2024 roku.

Frostpunk 2 dostępny jest wyłącznie w wersji cyfrowej na PC. Do wyboru będziemy mieli dwie edycje – standardową, której cena wynosi 159,99 zł, i Deluxe, która jest nieco droższa i kosztuje 259,99 zł. W ramach dodatków twórcy zagwarantują szereg cyfrowych bonusów jak 3 zaplanowane DLC czy możliwość zagrania w grę 72 godziny przed oficjalną premierą. Edycje konsolowe mają zostać zapowiedziane po premierze tytułu na PC.

A wy na czym i czy w ogóle zamierzacie ogrywać Frostpunka 2? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, czy poświecicie wszystko, aby spróbować ocalić Ostatnie Miasto ludzkości.