Jak zrobić mapę w Minecrafcie? Niezbędnik każdego podróżnika

Papierowe mapy to powoli przeżytek, ale w świecie Minecrafta są na wagę złota. Jeżeli lubisz eksplorować rozległy świat tej gry, koniecznie sprawdź jak zrobić mapę w Minecrafcie. Nie tylko ułatwi życie podczas wędrówek, ale też pozwoli powrócić do najciekawszych miejsc w Twoim świecie.

Po co mapa w Minecraft? Dalekie wyprawy bez szukania drogi do domu

Trudno mi zliczyć, ile razy wyruszyłem przed siebie albo eksplorowałem podziemia i nie wiedziałem potem, jak wrócić do punktu wyjścia. Działało to także w drugą stronę – trafiałem na ciekawe miejsce i nie miałem później pojęcia, jak ponownie tam dotrzeć. Na szczęście z pomocą ruszyła mapa w Minecrafcie. Wystarczy mieć ją w ekwipunku, aby zapisywała z lotu ptaka widok terenu, po którym się poruszamy.

Jeżeli nie wiesz, jak zrobić mapę w Minecrafcie, to nie ma powodów do obaw. Jej przygotowanie wymaga surowców, które pozyskają nawet mniej doświadczeni gracze. Dzięki temu już na początku swojej przygody wcielisz się w kartografa i skrupulatnie utrwalisz eksplorowany teren. Pamiętaj jednak, że pojedyncza mapa obejmuje ograniczony obszar. Im dalsze podróże, tym więcej map należy stworzyć.

Minecraft na Surface Pro 9

Odkryj także kolekcję klocków LEGO® Minecraft w al.to

Jak zrobić mapę w Minecraft? Czy da się ją skopiować?

Poniższy poradnik został przygotowany w Minecraft Java Edition na komputerze x-kom G4M3R Elite o następujących parametrach:

 • Procesor: Intel Core i7-12700KF (12 rdzeni, 20 wątków, 3.60-5.00 GHz, 25 MB cache)
 • Karta graficzna: NVIDIA GeForce RTX 3070 Ti 8192 MB GDDR6X
 • Pamięć RAM: 32 GB (DIMM DDR4, 3600 MHz)
 • System operacyjny: Microsoft Windows 11 Home

Dowiedz się więcej o komputerach G4M3R

Jak zrobić pustą mapę w Minecraft na stole rzemieślniczym

Aby zrobić pustą mapę w Minecrafcie, potrzebujesz następujących przedmiotów:

 • 8 kartek papieru,
 • kompas.

Jedną kartkę papieru zrobisz z trzech sztuk trzciny. Kompas wykonasz z jednej sztuki sproszkowanego redstone i czterech sztabek żelaza.

Następnie na stole rzemieślniczym umieść centralnie kompas i otocz go papierem. Gotowe! Teraz przenieś mapę do ekwipunku i aktywuj ją prawym przyciskiem myszy. Obejmie ona obszar o powierzchni 128×128 bloków (8×8 chunków). Twoje położenie powinno znaleźć się w centrum nowej mapy.

Czy da się zrobić dużą mapę w Minecraft?

Podstawowy obszar, który obejmuje mapa, jest dość niewielki. Natomiast w prosty sposób możesz go rozszerzyć nawet kilkukrotnie.

Jak zrobić dużą mapę w Minecraft? Wystarczy połączyć ją z ośmioma kartkami papieru. Pamięta jednak, że im bardziej oddalona mapa, tym mniej szczegółów na niej widać. Wciąż pomoże w dotarciu do większych miejsc (np. sporej wioski), ale przepadnie wiele drobniejszych szczegółów.

Mapę w Minecrafcie oddalisz maksymalnie o cztery poziomy:

 • 256×256 bloków (16×16 chunków),
 • 512×512 bloków (32×32 chunki),
 • 1024×1024 bloki (64×64 chunki),
 • 2048×2048 bloków (128×128 chunków).

Kopiowanie mapy

Czasami dobrze jest podzielić się mapą z innymi graczami na serwerze albo zrobić kilka zapasowych egzemplarzy na wypadek nieoczekiwanego zgonu i utraty całego ekwipunku. Aby skopiować mapę w Minecrafcie wystarczy połączyć gotową mapę z jedną pustą mapą. Dostaniesz idealną kopię pierwowzoru, gotową do przekazania dalej albo odłożenia w bezpieczne miejsce.

Jak skopiować mapę w Minecraft

Stół kartograficzny w Minecraft – jak zrobić i z niego korzystać?

Stół kartograficzny to ogromne ułatwienie w modyfikowaniu map w Minecrafcie. Można na nim m.in. oddalić mapę, zduplikować ją, a nawet zablokować. To wszystko przy użyciu mniejszej liczby surowców, niż w przypadku stołu rzemieślniczego.

Do przygotowania stołu kartograficznego potrzebujesz czterech sztuk desek z dowolnego drewna i dwóch kartek papieru. Jeżeli nie chcesz go wytwarzać, można go znaleźć (i podkiełbasić) w domu kartografa w wiosce.

Na stole kartograficznym w Minecrafcie zrobisz następujące rzeczy:

 • Mapa + kartka papieru – powiększona mapa,
 • Mapa + 1 pusta mapa – kopia,
 • Mapa + 1 szyba – zablokowana mapa.