Jak zabezpieczyć laptop i smartfon przed mrozem? Kilka praktycznych porad

Idzie zima, nie ma na to rady. Pamiętajcie, że transportowanie sprzętu podczas ujemnych temperatur, a następnie jego nieopatrzne włączenie mogą wiązać się z ryzykiem uszkodzenia, a co gorsza – utratą danych. Działając w myśl zasady, że „lepiej zapobiegać niż leczyć” poniżej zamieszczam kilka przydatnych wskazówek, o których należy pamiętać, aby do tego nie dopuścić.

Jaki wpływ na elektronikę ma mróz?

Nie jest tajemnicą, że ryzyko uszkodzenia elektroniki, a przy tym utraty przechowywanych danych w trakcie mrozów znacząco wzrasta. Warto o tym pamiętać – szczególnie, jeśli Wasze życie toczy się na tzw. walizkach, a dodatkowo większość swoich obowiązków wykonujecie w podróży między domem a pracą.

Nie ukrywajmy, ale smartfon i laptop to najważniejsze narzędzia do pracy we współczesnym świecie. Już sama perspektywa utraty zapisanych na nich danych mrozi krew w żyłach (i nie ma to nic wspólnego z temperaturą na zewnątrz). A Konsekwencje finansowe? Brak sprzętu przez dłuższy czas? O zgrozo… nie chcemy tego, prawda? Najważniejsze to działać rozważnie. 

smartfon

Jak smartfon reaguje na zimno?

Niewłaściwe działanie dotyku w ekranie, spadek pojemności baterii czy obniżenie ogólnej wydajności smartfona – to tylko niektóre z konsekwencji, jakie niesie zbyt długie, a przede wszystkim nieroztropne używanie telefonu w minusowych temperaturach. Producenci zwracają uwagę, że bezpieczną temperaturą dla włączonych smartfonów jest od 0 do 35˚C, a dla wyłączonych -20 do 35˚C

Jak laptop reaguje na niską temperaturę?

Dokładnie tak samo jak smartfon. Z laptopem jednak sytuacja wygląda tak, że rzadko używa się go stricte na mrozie. W tym przypadku należy skupić się na tym, by włączyć go w odpowiednim momencie – już po wniesieniu do pomieszczenia. Gromadzenie się wilgoci w układzie elektronicznym np. podczas dłuższej podroży zimową porą sprawia, że sprzęt jest narażony na poważne awarie dotyczące podzespołów, a co za tym idzie – bezpowrotną utratę danych.

Wskazówki – jak dbać o smartfon i laptop zimą?

Poniżej znajdziecie zestawienie dobrych nawyków, które mogą uratować sprzęt podczas zimy.

Smartfon

  1. Nie zostawiajcie sprzętu na mrozie.
  2. Trzymajcie telefon w wewnętrznej kieszeni – urządzenie będzie grzane ciepłem ciała.
  3. Kontrolujcie poziom naładowania baterii, aby nie dopuścić do całkowitego rozładowania akumulatora telefonu na mrozie – podczas dłuższych podróży może przydać się powerbank.
  4. Warto rozgrzać smartfon tuż przed wejściem do pomieszczenia, gdzie jest ciepło lub np. odczekać chwilę w pomieszczeniu z temperaturą przejściową.
  5. Postawcie na wodoszczelne etui, w skrajnych przypadkach sprawdzi się również foliowa torebka.

Więcej informacji o zabezpieczeniu smartfona przed zimową aurą znajdziecie w tekście Michała: Jak dbać o smartfona zimą? Poradnik.

Jak zabezpieczyć laptopa i smartfon przed zimnem?

Laptop

  1. Nigdy, ale to przenigdy, nie odpalajcie sprzętu tuz po wejściu do pomieszczenia. Musi nabrać temperatury pokojowej – może to potrwać nawet do kilkunastu minut.
  2. Pamiętajcie o transportowaniu urządzenia w specjalnej torbie/etui/plecaku, które choć trochę ochronią go przed wpływem ujemnej temperatury.
  3. Nie ogrzewajcie go na siłę – np. na kaloryferze czy suszarką. Zbyt gwałtowna zmiana temperatury również może uszkodzić podzespoły – komputer musi „nabierać ciepła” stopniowo.
  4. Na wszelki wypadek, mimo wszystko, radzę robić systematyczne kopie zapasowe plików i umieszczać je np. w chmurze. Nie oszukujmy się, ale – przezorny zawsze ubezpieczony.

Mróz i elektronika się nie lubią

Pamiętajcie, że stosowanie się do powyższych wskazówek znacznie zmniejsza ryzyko uszkodzenia laptopa, smartfona i ogólnie pojętej elektroniki podczas mrozów. Warto mieć to na uwadze, bo umiejętne obchodzenie się ze sprzętem podczas zimy może zapobiec przykrym konsekwencjom, które wynikają tak naprawdę nie tyle z minusowej temperatury, co z nieprawidłowego dbania o sprzęt elektroniczny. Korzystajcie z nich!