Jak smartfon reaguje na zimno?
Niewłaściwe działanie dotyku w ekranie, spadek pojemności baterii czy obniżenie ogólnej wydajności smartfona – to tylko niektóre z konsekwencji, jakie niesie zbyt długie, a przede wszystkim nieroztropne używanie telefonu w minusowych temperaturach. Producenci zwracają uwagę, że bezpieczną temperaturą dla włączonych smartfonów jest od 0 do 35˚C, a dla wyłączonych -20 do 35˚C.
Jak laptop reaguje na niską temperaturę?
Dokładnie tak samo jak smartfon. Z laptopem jednak sytuacja wygląda tak, że rzadko używa się go stricte na mrozie. W tym przypadku należy skupić się na tym, by włączyć go w odpowiednim momencie – już po wniesieniu do pomieszczenia. Gromadzenie się wilgoci w układzie elektronicznym np. podczas dłuższej podroży zimową porą sprawia, że sprzęt jest narażony na poważne awarie dotyczące podzespołów, a co za tym idzie – bezpowrotną utratę danych.
Wskazówki – jak dbać o smartfon i laptop zimą?
Poniżej znajdziecie zestawienie dobrych nawyków, które mogą uratować sprzęt podczas zimy.
Smartfon
- Nie zostawiajcie sprzętu na mrozie.
- Trzymajcie telefon w wewnętrznej kieszeni – urządzenie będzie grzane ciepłem ciała.
- Kontrolujcie poziom naładowania baterii, aby nie dopuścić do całkowitego rozładowania akumulatora telefonu na mrozie – podczas dłuższych podróży może przydać się powerbank.
- Warto rozgrzać smartfon tuż przed wejściem do pomieszczenia, gdzie jest ciepło lub np. odczekać chwilę w pomieszczeniu z temperaturą przejściową.
- Postawcie na wodoszczelne etui, w skrajnych przypadkach sprawdzi się również foliowa torebka.
Więcej informacji o zabezpieczeniu smartfona przed zimową aurą znajdziecie w tekście Michała: Jak dbać o smartfona zimą? Poradnik.