Jak chronić prywatność i zabezpieczyć telefon przed hakerami i złodziejami?

Telefon to małe centrum dowodzenia – można nim płacić w sklepie, służy do przeglądania internetu czy mediów społecznościowych, potrafi budzić codziennie rano i umożliwia całodobowy kontakt z rodziną i znajomymi. To znaczy, że gromadzimy w nim ważne dla nas dane, a to już łakomy kąsek dla hakerów i złodziei. Jak zabezpieczyć telefon przed włamaniem lub kradzieżą?

Ustaw blokadę ekranu

Jest to najbardziej podstawowe zabezpieczenie telefonu, a jak się okazuje, wielu użytkowników nie robi tego wcale (bo to niewygodne) albo ustawia możliwie najprostsze hasła (np. 1234). Tak „zabezpieczony” telefon aż prosi się o to, żeby dane na nim zawarte trafiły w niepowołane ręce.

Zastanawiając się nad hasłem do telefonu, miej na uwadze, że im trudniej będzie je za każdym razem wpisać, tym trudniej będzie je złamać. Włamywaczowi zadanie trzeba utrudnić, a więc unikać krótkich i prostych haseł. Najlepiej użyj dużych i małych liter, a także znaków specjalnych. Podobnie ma się sprawa w przypadku PIN-u – skuteczne zabezpieczenie to możliwie najdłuższy ciąg cyfr i dobrze jeśli nie jest to np. data urodzenia.

Alternatywną formą zabezpieczenia jest odblokowywanie telefonu czytnikiem linii papilarnych lub skanerem twarzy. Co do skuteczności tych metod zdania są dość podzielone. Producenci smartfonów starają się coraz bardziej udoskonalać te technologie, by oprócz wygody były również maksymalnie bezpieczne. Czytnik linii papilarnych czy skaner twarzy nie jest łatwo oszukać, ale nie jest to całkowicie niemożliwe. Hasło lub PIN uznaje się w dalszym ciągu za najbardziej skuteczne zabezpieczenie.

Pozostaje jeszcze blokada ekranu za pomocą wzoru. O ile jest to lepsze niż jej całkowity brak, okazuje się, że z takim zabezpieczeniem można poradzić sobie najłatwiej. Dlaczego? Jak się okazuje, na ekranie telefonu, który kilkanaście lub kilkadziesiąt razy dziennie odblokowywany jest tym samym wzorem, pozostaje ślad i istnieją magicy, którym to wystarczy by poznać wzór. Nieprawdopodobne, a jednak.

Wniosek: ustaw długie i skomplikowane hasło lub PIN. Jest to najbardziej skuteczna blokada ekranu.

Blokada ekranu

Korzystaj z zaufanych aplikacji i aktualizuj oprogramowanie

Internet pełen jest różnego rodzaju aplikacji na smartfony. Aby zwiększyć bezpieczeństwo telefonu, nie instaluj aplikacji z nieznanych źródeł. Niesprawdzone oprogramowanie można porównać z podaniem hasła hakerowi – otrzymuje dane na talerzu. Trzymaj się sklepu z aplikacjami dedykowanemu dla telefonu. Lepiej instalować tylko aplikacje uznawane za bezpieczne, które są przeskanowane przez sam sklep, a na koniec przez telefon.

Dodatkowo po instalacji każdej apki przyjrzyj się uprawnieniom, jakich wymaga ona do poprawnego działania. Jeżeli przykładowo aplikacja latarki potrzebuje uprawnień do wykonywania połączeń telefonicznych, wysyłania wiadomości, dostępu do aparatu i jeszcze szeregu innych pozwoleń, możesz być niemal pewnym, że światło skieruje głównie na dane w telefonie.

Telefon co jakiś czas informuje również o aktualizacjach oprogramowania, nie tylko dlatego, że dostępne są nowe funkcje, ale również ze względu na poprawione bezpieczeństwo systemu czy aplikacji. Przez pewne niedoskonałości starszych wersji oprogramowania dobry haker jest w stanie zdobyć wiele cennych dla użytkownika informacji. Regularne aktualizowanie zwiększa więc bezpieczeństwo telefonu.

Wniosek: trzymaj się oficjalnego sklepu z aplikacjami dla swojego smartfona i możliwie ogranicz uprawnienia dla aplikacji. Aktualizuj oprogramowanie, kiedy jest to możliwe.

Lista aplikacji

Zainstaluj program antywirusowy

Antywirus w telefonie? Czy to nie przesada? Kiedyś może tak. Jednak w dzisiejszych czasach, kiedy telefonem można płacić w sklepie nawet bez odblokowywania ekranu, antywirus może uratować Twoje ciężko zarobione pieniądze, a także inne dane w telefonie. Antywirusa nie traktuj dosłownie jako programu, który tylko zwalcza cyfrowe wirusy, ale oprogramowanie, które całodobowo dba o bezpieczeństwo Twojego telefonu i danych.

Program antywirusowy skanuje aplikacje pod kątem złośliwego oprogramowania, a baza wirusów jest na bieżąco aktualizowana. Nie pozwoli również na niepożądane udostępnianie danych. Poinformuje, że przeglądana strona w internecie jest niebezpieczna. Mobilny antywirus posiada także moduł antykradzieżowy, dzięki któremu możesz zlokalizować, zablokować i wyczyścić zdalnie skradziony telefon. Ponadto bardziej rozbudowane wersje obejmują szczególną ochroną aplikacje bankowe, a dzięki temu mobilne transakcje są bardziej bezpieczne.

Wniosek: program antywirusowy w telefonie posiada szereg zabezpieczeń i zwiększy ochronę telefonu.

Sprawdź ofertę programów antywirusowych w sklepie x-kom.

Program antywirusowy

Skonfiguruj zdalny dostęp do telefonu

Jeśli telefon dostanie się w niepowołane ręce, możesz uzyskać do niego dostęp zdalnie. Przede wszystkim skonfiguruj funkcję Znajdź telefon w telefonach z Androidem lub Znajdź mój iPhone w urządzeniach Apple. W przypadku zguby lub kradzieży wystarczy, że wtedy zalogujesz się na konto Google lub iCloud na komputerze i wykasujesz dane z telefonu lub sprawdzisz jego lokalizację.

Poza tym zapoznaj się z możliwościami takich aplikacji jak Cerberus lub Prey. Są stworzone do sprawdzania położenia smartfona w przypadku kradzieży.

Zdalna kontrola nad smartfonem, a także jego lokalizowanie zostały szczegółowo opisane w tekstach:

Wniosek: skonfiguruj telefon pod kątem zdalnego czyszczenia oraz lokalizowania w przypadku kradzieży.

Znajdź telefon

Ogranicz łączność bezprzewodową

Nie ma nic bardziej wygodnego niż łączność bezprzewodowa. Nie trzeba specjalnie bać się o bezpieczeństwo w przypadku połączenia z domową siecią Wi-Fi (o ile ona sama jest odpowiednio zabezpieczona), ale już podłączenie się do sieci publicznej (np. w restauracji) wiąże się z pewnym zagrożeniem w postaci ataku hakerskiego na telefon.

Szczególnie upewnij się, czy sieć nie jest fałszywa. Wystarczy podobna lub nawet ta sama nazwa i po połączeniu się z nią w ciemno, otwiera się dostęp do telefonu. Podczas korzystania z otwartej sieci najlepiej zrezygnuj całkowicie z korzystania z bankowości elektronicznej, ponieważ telefon jest jak otwarty portfel z wypłatą. Dobrze jest również wyłączyć Bluetooth, jeśli nie jest potrzebny, to kolejne ewentualne zagrożenie. Ponadto dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z usługi VPN, która szyfruje aktywność.

Wniosek: korzystaj rozważnie z sieci publicznych, wyłącz Bluetooth, jeśli z niego nie korzystasz i zainstaluj usługę VPN.

Sprawdź również jak zabezpieczyć kartę pamięci: