Jak streamować gry z konsoli Xbox na Twitch?

Ostatni raz Twitcha na Xboksie wspierano lata temu. Teraz współpraca z serwisem streamingowym powraca. Gracze ponownie mogą transmitować swoją rozgrywkę na Twitch bezpośrednio z poziomu urządzenia. Jak to zrobić? Oto poradnik krok po kroku, jak streamować na Twitch z konsoli Xbox. Poznaj także ustawienia streama i inne możliwości streamowania.

Upadek Mixera, powrót Twitcha

Może zapamiętaliście, jak parę lat temu na językach wszystkich siedzących w streamingu, znajdował się Mixer – serwis podobny Twitchowi, którego właścicielem był Microsoft. Wpakowano w niego kupę kasy, bo w 2019 roku streamer Ninja porzucił Twitcha na jego rzecz. Mimo udanego startu i paru innych sukcesów platformy, rok później Mixer został oficjalnie zamknięty.

serwis mixer do streamowania microsoftu

A skoro Mixer należał do Microsoftu, trudno, żeby na Xboksie znajdowała się wówczas możliwość strumieniowania na Twitch. To uległo zmianie. Dzisiaj streamowanie gier na Twitch na Xboksie jest dużo łatwiejsze, dzięki współpracy serwisu z firmą Microsoft. Dlatego jeżeli najmocniejszy sprzęt, jaki posiadasz w domu, to Xbox Series X|S, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zacząć transmitować swoją rozgrywkę i zdobywać widownię.

I oto jak to zrobić.

Jak streamować gry na Twitch na konsoli Xbox?

  1. Wciśnij przycisk Xbox na kontrolerze i wybierz zakładkę Przechwytywanie i udostępnianie.
  2. Wybierz opcję Przesyłanie strumieniowe na żywo, a następnie połącz swoje konto Twitch z Xboksem.
  3. Po połączeniu zacznij streamować.

Jak połączyć konto Twitch z kontem Xbox?

Wystarczy, że wejdziesz pod wskazany adres podczas łączenia kont Twitch i Xbox, i wpiszesz podany kod na stronie. Możesz również wykorzystać aparat w telefonie do zeskanowania kodu QR i przeprowadzić połączenie za użyciem smartfona.

łączenie kont twitcha z kontem xbox kod qr

Jak dołączyć kamerkę do streama?

Xbox pozwala na dodanie kamerki internetowej do streama na Twitch, wystarczy tylko posiadać odpowiednią. Poleca się, żeby nagrywała w rozdzielczości 1080p i obsługiwała format YUY2 lub NV12.

Ustawienia streama na konsoli Xbox

Wśród ustawień streama na Xboksie można zadecydować m.in. o przejściu na żywo, nazwie strumienia, jego jakości (od rozdzielczości Full HD do 360p), głośności gry i mikrofonu. A nawet podzielić się rozmowami z grupy, gdybyś grał i strumieniował z ekipą.

opcje i ustawienia transmisji na twitch na xboksie

Strumieniowanie z konsoli Xbox za użyciem chmury

Jeśli bezpośrednie strumieniowanie z konsoli Xbox nie okaże się wystarczające, to jest inne rozwiązanie. A mianowicie wykorzystanie usługi chmury Lightstream. Ta przerzuci obraz z Twojej gry do internetu i dodatkowo pozwoli na personalizację streama, jak na przykład dodanie grafik, alertów w związku z dobrowolnymi wpłatami i tym podobne.

streamowanie z użyciem lightstream dla xboksa

Niestety sposób ten nie należy do darmowych, bo obowiązują opłaty miesięczne – najtaniej w wysokości 7 dolarów miesięcznie dla streama o jakości HD oraz 30 klatkach na sekundę. Pozostałe plany znajdziesz na oficjalnej stronie usługi.

Ale najlepiej wybrać karty przechwytujące wideo z konsoli Xbox

Jeżeli chcesz mieć pełną kontrolę nad nagrywaniem i strumieniowaniem na Twitcha, najlepiej pomyśleć o inwestycji w kartę przechwytującą wideo, na przykład w urządzenie marki Elgato. Tym urządzeniem w swoim setupie może poszczycić się każdy poważny streamer. Bo za nim idą i jakość, i swoboda.

Taką kartę wystarczy podpiąć do konsoli i monitora kablem HDMI, a kabel USB wpiąć do komputera. Wówczas nic nie stoi na przeszkodzie, aby za pomocą peceta nagrywać i zapisywać rozgrywkę albo streamować prosto na Twitcha z pomocą przeznaczonych do tego programów – tych, które normalnie wykorzystałbyś przy streamowaniu z komputera.

To najlepszy sposób, pozwalający na streamowanie na Twitch z każdej konsoli bez ograniczeń i bez dodatkowych kosztów.

źródło: SlashGear, Game Rant, The Verge