W bardziej zaawansowanych modelach telewizorów tej marki (np. OLED-ach) mogą pojawić się dodatkowe tryby:
- Gra,
- Monitor,
- ISF Dzień,
- ISF Noc.
O ile stosowanie trybu Gra do grania na konsoli jest oczywiste, o tyle wybór trybu do oglądania filmów już tak oczywisty nie jest. Okazuje się, że tryby ISF nie zawsze oferują obraz wyższej jakości od trybu Film. Dlaczego? Mimo iż jakość odwzorowania barw jest zazwyczaj podobna, różnica sprowadza się do sztucznego wyostrzania obrazu. W wielu (choć nie we wszystkich) telewizorach tej marki zastosowano niewyłączalne wyostrzenie obrazu (jednym z wyjątków jest np. 55OLED754). Ogólnie rzecz biorąc, wyostrzenie jest niewielkie, większość użytkowników go nie zauważy i nie będzie im przeszkadzać. Pomimo tego zaawansowani użytkownicy, zwłaszcza koneserzy i puryści, z łatwością dostrzegą wyostrzenie, ponieważ wiedzą na co patrzeć, aby znaleźć skutki jego działania.
Wyostrzenie nie jest takie samo we wszystkich trybach. Co ciekawe, w trybach ISF jest nieco większe (!) niż w trybie Film. Wiem, że to zaskakujące, że profesjonalny tryb do kalibracji obrazu ma w ogóle sztuczne wyostrzenie, i to większe niż w trybie Film, ale to prawda (cały czas mówimy o bardzo małym stopniu wyostrzenia). Tak jest np. w telewizorach 55OLED804 i 55OLED934. I właśnie z tego powodu warto wybrać tryb Film, który, dzięki minimalnemu sztucznemu wyostrzeniu, oferuje obraz najbliższy wzorcowi.
Inaczej mówiąc, jeśli nie wiesz, jaki tryb obrazu wybrać, zdecyduj się na Film.
Panie Tomaszu, bardzo przyjemnie czyta się Pańskie artykuły (konkrety ze zwracaniem uwagi na niuanse). Zastanawiam się czy powstał już jakiś polski poradnik o ustawianiu parametrów telewizora po zakupie . Mam na myśli np. uświadamianie kupujących o wpływie ustawień odbiornika na zmęczenie oczu (70″ w trybie film, oglądany w zupełnej ciemności z odległości 2,5 metra). Chciałbym zobaczyć taki poradnik pisany piórem eksperta w danej dziedzinie (jak ustawić poprawnie kontrast, jasność, podświetlenie… jakich plansz użyć, czy YT się do tego nadaje, czy ważna jest kolejność w ustawianiu parametrów obrazu). Cały czas mam na myśli dostosowanie stylu obrazu zdefiniowanego przez producenta.
W niektórych telewizorach funkcja „niewyskalowany” daje obraz w proporcji 1:1 tak aby widzieć cały ekran
Mam pytanie odnośnie ustawień dźwięku. TV Philips połączony z SOUNDBAR PHILIPS B97 przewód HDMI. Wszystkie peryferyjne urządzenia (DVD, Tuner cyfrowy, komputer) połączone przewodami HDMI bezpośrednio do telewizora. I teraz tak: Wyjście audio ustawione na SYSTEM DŹWIĘKU HDMI. Pytanie brzmi jak ustawić FORMAT WYJŚCIA CYFROWEGO aby uzyskać najlepszy dźwięk na soundbarze? Są cztery możliwości: WIELOKANAŁOWY, DOLBY DIGITAL PLUS, STEREO, WIELOKANAŁOWY (obejście). Czy dobrze sądzę, że powinno być WIELOKANAŁOWY (obejście)? Do czego zatem służy DOLBY DIGITAL PLUS?
Witam,
U mnie po podłaczeniu soundbara Philips Fidelio B97 przez hdmi arc/earc do tv Philips 55oled 804 pdzez hdmi arc , wszystko wyświetla jak PCM🙃nawet Netfix z Dolby Atmos… Jak to podłączyć i ustawic żeby emitowalo taki dzwiek jaki w danym momencie podaje tv .. To jes dolby atmos ect..
Kupiliśmy nowy telewizor Philips 50PUS7505/12. Fabryczne ustawienia dają obraz totalnie przejaskrawiony, za duże wzmocnienie kolorów. Po godzinnym ustawianiu jest lepiej ale ciemne sceny w filmach powodują jeszcze przekłamania kolorów. W instrukcji nie jest wyjaśnione co daje opcja regulacja punktu bieli. Jest tam 6 suwaków. Tak samo opcje kontrastu – występują dwa razy w menu.
W telewizorach Philips opcja „kontrast” oznacza podświetlenie ekranu backlight nazywane u innych producentów. W zależności od tego czy oglądamy kino domowe czy głównie w dzień ustawiamy kontrast nisko (ciemny ekran do kina domowego) lub wysoko (jasne podświetlenie) do oglądania w dzień jednak nigdy nie na maksa. Opcja 50 jest uniwersalna. Drugą opcją u Philipsa jest „wideo kontrast” w opcjach zaawansowanych i jest to regulacja poziomu bieli. Tutaj suwak należy ustawić z reguły wysoko w okolice 80-90. Radzę rzeczy następujące wykonać: Tryb telewizora – DOM (nie SKLEP). pkt1 – Ustawić tryb Film. W tym trybie działamy dalej. Wybrać opcję kolorów „ciepły” – daje najbardziej prawidłowe kolory. Jeżeli nie pasuje wam (obraz zbyt żółty) wybrać opcję „naturalny” (będzie zbyt niebieski) ale nigdy „zimny”. 2- zredukować „ostrość” do zera lub max +1. pkt3- kolory zostawiamy. 4 – jasność 50-52. pkt5- gamma +2 lub +3. pkt6 – kontrast 50. pkt7 – wideo kontrast 80-90. pkt8 „kontrast dynamiczny” wyłączony. pkt9 – redukcje szumów – wyłączone. pkt10 -ustawienia proporcji obrazu – nieskalowany, oryginalny lub 1:1 ale nie 16:9. Reszty sam nie zrobisz na oko.