Jak prawidłowo ustawić telewizor marki Philips?

Życie byłoby prostsze, gdyby telewizory wyjeżdżały z fabryki optymalnie ustawione z punktu widzenia jakości obrazu. Ponieważ tak nie jest, warto zapoznać się z niniejszymi wskazówkami, które wyjaśnią, do czego służą niektóre ustawienia obrazu i które opcje warto aktywować, a których nie.

Niniejszy poradnik szanuje prawo każdego konsumenta do wyboru ustawień zgodnych z własnymi upodobaniami i preferencjami. Problem w tym, że wielu konsumentów nie wie, do czego służą pewne opcje oraz czy w ogóle warto cokolwiek zmieniać w stosunku do ustawień fabrycznych.

Dlaczego ustawienia fabryczne nie są optymalne?

Ponieważ dominujący w ustawieniach fabrycznych tryb standardowy lub normalny (a czasem nawet dynamiczny lub żywy) nie pokazuje obrazu zgodnie z branżową normą, lecz ma za zadanie, poprzez maksymalizację jasności i kontrastu, zwrócić uwagę konsumenta w sklepie na dany model telewizora.

Czy można ustawić telewizor na oko?

Można, ale będzie to czysto subiektywne i najczęściej błędne.

Jakie są najważniejsze czynności, które warto wykonać?

 1. Wybór trybu pracy telewizora.
 2. Wybór trybu obrazu dla treści SDR.
 3. Wybór trybu obrazu dla treści HDR.
 4. Wyłączenie overscanu.
 5. Ustawienie płynności ruchu.

Tryb pracy telewizora

To kluczowe ustawienie, bez którego wszelkie poniższe ustawienia nie mają sensu. Najważniejszą rzeczą jest upewnienie się, czy telewizor pracuje w trybie domowym czy też sklepowym/demonstracyjnym. Jeżeli w tym drugim, to po pewnym czasie telewizor może co kilka minut zmieniać tryb obrazu na przewidziany dla sklepu i anulować nasze ustawienia.

Aby sprawdzić, w jakim trybie pracuje nasz telewizor marki Philips:

 • wchodzimy do menu (Ustawienia),
 • wybieramy Ustawienia ogólne/Lokalizacja,
 • wybieramy opcję Dom.

Tryb obrazu SDR

Wybór trybu obrazu (lub, jak to woli Philips, „stylu obrazu”) to również jedna z najważniejszych decyzji podejmowanych przez użytkownika. Typowa lista stylów obrazu w telewizorze LCD Philipsa z gamy na rok 2019 wygląda następująco:

menu telewizora philips z gamy na 2019

W bardziej zaawansowanych modelach telewizorów tej marki (np. OLED-ach) mogą pojawić się dodatkowe tryby:

 • Gra,
 • Monitor,
 • ISF Dzień,
 • ISF Noc.

O ile stosowanie trybu Gra do grania na konsoli jest oczywiste, o tyle wybór trybu do oglądania filmów już tak oczywisty nie jest. Okazuje się, że tryby ISF nie zawsze oferują obraz wyższej jakości od trybu Film. Dlaczego? Mimo iż jakość odwzorowania barw jest zazwyczaj podobna, różnica sprowadza się do sztucznego wyostrzania obrazu. W wielu (choć nie we wszystkich) telewizorach tej marki zastosowano niewyłączalne wyostrzenie obrazu (jednym z wyjątków jest np. 55OLED754). Ogólnie rzecz biorąc, wyostrzenie jest niewielkie, większość użytkowników go nie zauważy i nie będzie im przeszkadzać. Pomimo tego zaawansowani użytkownicy, zwłaszcza koneserzy i puryści, z łatwością dostrzegą wyostrzenie, ponieważ wiedzą na co patrzeć, aby znaleźć skutki jego działania.

Wyostrzenie nie jest takie samo we wszystkich trybach. Co ciekawe, w trybach ISF jest nieco większe (!) niż w trybie Film. Wiem, że to zaskakujące, że profesjonalny tryb do kalibracji obrazu ma w ogóle sztuczne wyostrzenie, i to większe niż w trybie Film, ale to prawda (cały czas mówimy o bardzo małym stopniu wyostrzenia). Tak jest np. w telewizorach 55OLED804 i 55OLED934. I właśnie z tego powodu warto wybrać tryb Film, który, dzięki minimalnemu sztucznemu wyostrzeniu, oferuje obraz najbliższy wzorcowi.

Inaczej mówiąc, jeśli nie wiesz, jaki tryb obrazu wybrać, zdecyduj się na Film.

Tryb obrazu HDR

Telewizory marki Philips automatycznie rozpoznają sygnał HDR i same przełączają się w jeden z trybów obrazu przewidzianych dla treści HDR. Problem w tym, że domyślne tryby dla treści HDR mają albo niewłaściwą temperaturę barwową bieli, albo stosują niewłaściwą krzywą jasności (a niekiedy i jedno, i drugie). W związku z tym, w przypadku materiałów HDR zapisanych w formacie HDR10 wybieramy tryb HDR – film, a nie domyślny HDR – naturalny.
ustawienia trybu HDR w telewizorze marki Philips

Z kolei dla materiałów HDR zapisanych w formacie Dolby Vision wybieramy tryb Dolby Vision – ciemny, a nie domyślny Dolby Vision – jasny.

wybór trybu HDR w telewizorze Philips

Problem w tym, że w niektórych OLED-ach marki Philips tryb Dolby Vision – ciemny gubi często szczegóły w cieniach. Choć chwilowym ratunkiem w takiej sytuacji może być przełączenie się w Dolby Vision – jasny, najlepsze rezultaty da tu profesjonalna kalibracja.

Wyłączenie overscanu

Nie wszyscy użytkownicy telewizorów zdają sobie sprawę z tego, że korzystając z telewizora w ustawieniach fabrycznych, widzą na ekranie nie cały obraz, lecz tylko jego część. Ktoś powie: „To niemożliwe!”. A jednak to prawda. Wiele telewizorów, czy to w ustawieniach fabrycznych, czy to w sytuacji gdy źródłem jest sygnał SD, „obcina” brzegi obrazu, pokazując tylko jego część. Włączony overscan (bo tak fachowo nazywa się ta funkcja) powoduje nie tylko obcięcie brzegów obrazu, lecz także jego rozmycie, czyli utratę rozdzielczości, gdy obcięty obraz jest przeskalowywany aby wypełnić cały ekran. To oczywiście negatywne zjawisko.

W związku z tym, aby wyłączyć overscan, wykonujemy następujące czynności:

 • wchodzimy do menu (Ustawienia),
 • wybieramy Obraz,
 • wybieramy Format obrazu,
 • wybieramy opcję Oryginalny,
jak wyłączyć overscan w telewizorze marki Philips

Niekiedy, na przykład podczas odtwarzania plików z USB, w ustawieniu Oryginalnym obraz może mieć niewłaściwe proporcje. W takim wypadku wybieramy inną opcję, np. Wypełnij ekran. To swego rodzaju kompromis, ale właściwe proporcje są zazwyczaj ważniejsze niż obcięte brzegi obrazu. W takich sytuacjach decyzja będzie zależeć od osobistych preferencji użytkownika.

Warto pamiętać, że nie zawsze (tj. nie na wszystkich źródłach) opcja Oryginalny będzie widoczna lub dostępna. Gdy jest przyszarzała i nie można jej zmienić, oznacza to, że producent nie przewidział takiej możliwości jej wyboru lub zmiany i nie pozostaje nic innego, jak tylko się z tym pogodzić.

Ustawienie płynności ruchu

W telewizorach marki Philips do opcji kontroli płynności ruchu możemy dostać się w następujący sposób:

 • wchodzimy do menu (Ustawienia),
 • wybieramy Obraz,
 • wybieramy Zaawansowane,
 • wybieramy Ruch,

Płynność ruchu możemy regulować na dwa sposoby:

 1. Wybrać jeden z fabrycznych stylów ruchu, który ma określony stopień upłynnienia.
 2. Wybrać styl Osobisty, aby dopasować płynność ruchu do własnych upodobań.
opcje upłynniania ruchu w telewizorze marki Philips

W pierwszym przypadku do filmów najlepiej nadaje się, jak sama nazwa wskazuje, styl Film, natomiast osobom preferującym mocne upłynnienie można polecić styl Płynny.

Jeżeli chcemy dopasować stopień upłynnienia ruchu do własnych upodobań:

 • wybieramy styl Osobisty,
 • przechodzimy do opcji Natural Motion (NM) lub Perfect Natural Motion (PNM)

Czym różnią się NM od PNM? Na pewno nie „perfekcją” lub jej brakiem. Otóż:

 • NM to regulacja płynności w telewizorach z matrycą klasy 60Hz.
upłynnianie ruchu w telewizorze philips 60 Hz
 • PNM to regulacja płynności w telewizorach z matrycą klasy 120Hz.
upłynnianie ruchu w telewizorze marki philips

Niezależnie od tego, czy w naszym telewizorze mamy NM, czy PNM, wybieramy jedną z opcji:

 • Wyłącz,
 • Minimum,
 • Średnio,
 • Maksimum,

Choć ustawienie stopnia upłynnienia ruchu to rzecz subiektywna, warto pamiętać, że w telewizorach marki Philips już najsłabszy stopień Minimum praktycznie eliminuje drgania i zacięcia ruchomego obrazu (ang. judder) na materiałach 24kl/s. Brak tu niestety możliwości wybrania stopni pośrednich pomiędzy zupełnym brakiem upłynnienia a całkowitą eliminacją drgań. Jeżeli stopień upłynnienia Minimum będzie dla kogoś zbyt „mocny”, można albo całkowicie wyłączyć upłynnianie, albo skorzystać z opcji predefiniowanych (Film, Sport, Płynny itp.).

Na koniec warto wspomnieć, że opcja Minimum działa w Philipsach znakomicie – dużo lepiej od upłynniacza zastosowanego u niektórych rywali. Co prawda, taki stopień upłynnienia ruchu nie każdemu będzie odpowiadać, ale ponieważ mamy wybór, dlaczego nie sprawdzić samemu?

Telewizory marki Philips są do kupienia w sklepie x-kom