Jak prawidłowo ustawić telewizor marki Sony?

Z punktu widzenia jakości obrazu fabryczne ustawienia telewizora są często dalekie od optymalnych. W związku z tym warto zapoznać się z niniejszymi wskazówkami, które wyjaśnią, do czego służą niektóre ustawienia obrazu i które opcje warto aktywować, a których nie.

Telewizory Sony 2021

Podobnie jak telewizory innych marek również i Bravie firmy Sony z gamy modelowej na rok 2021 nie są idealnie ustawione zaraz po instalacji. W związku z tym niezbędne są pewne zmiany i modyfikacje ustawień, aby przybliżyć parametry wyświetlanego obrazu do obiektywnych norm branżowych. Niniejszy poradnik został opracowany na podstawie testów 10 modeli:

Chociaż telewizory te różnią się od siebie pod względem technicznym (różne matryce, inne procesory itp.), podajemy najpierw ogólne propozycje ustawień, które można zastosować do wszystkich modeli. Dopiero potem, na końcu niniejszej sekcji, podajemy kilka propozycji ustawień dla konkretnych serii i/lub modeli.

konfiguracja nóżek sony xr55a90j
Źródło: Sony

I jeszcze jedno. Poniższe zalecenia nie dotyczą telewizora Sony 32W800, który nie jest własnym opracowaniem Sony, lecz produktem ODM. Część informacji o tym jak ustawić ten model znajdziecie w jego recenzji.

Poniżej krok po kroku opisujemy, co zmienić zaraz po instalacji telewizora Sony z gamy na rok 2021.

Zmiana trybu obrazu na właściwy

Najlepszy fabryczny tryb obrazu powinien mieć temperaturę barwową bieli jak najbardziej zbliżoną do wzorcowej wartości 6505 kelwinów. Zobaczmy zatem, jak wypadł pomiar dla poszczególnych trybów (dla Sony 43X80J).

 1. żywy 10790K,
 2. standardowy 9904K,
 3. własny 7226K.

Jak widać, najlepszym trybem jest własny.

Z kolei dla treści HDR najlepszym wyborem jest:

 • dla treści HDR10: własny,
 • dla treści Dolby Vision: Dolby Vision ciemny,
 • dla treści HLG: własny.

Wyłączenie irytujących dźwięków klawiszy (do pominięcia, jeśli ktoś je lubi)

 • wybieramy: menu -> ustawienia -> system -> dźwięki systemowe,
 • wyłączamy dźwięki systemowe (przesuwamy niebieski suwak w lewo).

Eliminacja sztucznego wyostrzania

 • wybieramy: menu -> ustawienia obrazu -> czystość -> tworzenie realizmu,
 • zmieniamy z „ręcznie” na „wył.”.

Funkcja tworzenie realizmu wyostrza obraz oraz w niektórych modelach (zwłaszcza z procesorami XR) przetwarza go, uwypuklając konkretne obiekty (np. w drodze rozmycia tła). Choć działanie tej opcji może się podobać niektórym konsumentom, jest to ingerencja i zmiana oryginalnego sygnału, w związku z czym osobom stawiającym wysoko wierność obrazu radzę tworzenie realizmu wyłączyć.

Z drugiej strony funkcja ta może poprawiać obraz ze źródeł niższej jakości, więc w takich wypadkach jest stosowanie ma sens.

sony 65x95j wygląd
Źródło: Sony

Upłynnianie ruchu

Telewizory Sony A.D. 2021 mają w ustawieniach fabrycznych trybu własny wyłączone upłynnianie ruchu. Aby je włączyć lub aby dopasować upłynnianie ruchu do własnych upodobań, wchodzimy w:

 • menu -> ustawienia obrazu -> motionflow,
 • wybieramy albo „automat.”, albo, lepiej „własny”,
 • opcja „własny” daje nam możliwość regulacji dwóch podopcji:
  • gładkość, która zasadniczo reguluje płynność (choć także ma wpływ na ostrość obrazów ruchomych),
  • czystość, która reguluje tylko ostrość obrazów ruchomych.
 • Zalecane kombinacje opcji gładkość/czystość (g/c):
  • g=1, c=1 – najbardziej uniwersalna dająca zauważalny przyrost ostrości i lekkie upłynnianie (choć nie gwarantuje maksymalnej ostrości),
  • g=2, c=1 – daje przyrost płynności i ostrości, choć dla wielu płynność będzie nieco zbyt duża; niestety, inaczej niż u rywali, w większości telewizorów Sony maksymalna ostrość obrazów ruchomych jest zawsze związana z pewną nadpłynnością ruchu, którą daje g=2 lub większe.
 • Aby funkcja upłynniania w ogóle działała, funkcja „tryb kliszy”(nawiasem mówiąc fatalne tłumaczenie) musi być w opcji „duża”.

Szczegółowe ustawienia dotyczące konkretnego modelu znajdziecie w jego recenzji.

Wyłącz czujnik światła

Jeżeli chcesz mieć pełną kontrolę nad telewizorem:

 • menu -> ustawienia obrazu -> podstawowe -> czujnik światła,
 • wybierz: „wył”,
 • kliknij „OK”, gdy pojawi się komunikat o zwiększeniu zużycia energii.
sony 55x90j wygląd
Źródło: Sony

Ustaw jasność obrazu

 • menu -> ustawienia obrazu -> jasność -> jasność,
 • domyślną wartością jest 40/50,
 • do kina domowego (całkowicie ciemne pomieszczenie) warto ustawić niższą (np. dla 43X80J już 6/50 daje wzorcowe 120 cd/m^2),
 • gdy oglądasz treści HDR, upewnij się, że ustawiono jasność równą 100/100; Bravie zazwyczaj ustawiają domyślnie tę właśnie wartość.

Ustaw gammę

 • menu -> ustawienia obrazu ->jasność -> gamma,
 • ustaw „-2” lub „-3” do ciemnego pomieszczenia; „-2” to wartość domyślna;
 • ustaw „0” lub więcej do jasnego pomieszczenia.

Gamma ustawia krzywą jasności.

Kwestie dotyczące poszczególnych serii/modeli

„Zaawansowane” zwiększenie kontrastu w seriach X80J/X85J

Aby cieszyć się dobrym, nieprzekłamanym obrazem w seriach X80J/X85J, trzeba koniecznie wyłączyć opcję „zaawansowane zwiększenie kontrastu” (ZZK), która zazwyczaj zbyt mocno ściemnia obraz w celu poprawy głębi czerni. Niestety, ubocznym skutkiem działania ZZK jest istotny spadek jasności, w tym w jakże ważnym trybie HDR.

ZZK działa różnie w różnych modelach Bravii i może mieć pewną przydatność w przypadku matryc IPS/ADS, kiedy to trochę maskuje ich wady. Jednakże w modelach z wysokokontrastowymi matrycami typu VA nie ma takiej potrzeby, tak więc stosowanie ZZK nie ma większego sensu.

Oto jak wyłączyć ZZK:

 • menu -> ustawienia obrazu -> jasność -> zaawansowane zwiększenie kontrastu,
 • zmień z „małe” na „wył”.

Niewłaściwe (zbyt blade lub mało nasycone) kolory w 65X95J

Z powodu błędu w oprogramowaniu może się zdarzyć, że na danym sygnale 4K HDR z szeroką paletą barw telewizor załączy tylko węższą, tj. standardową paletę, co sprawi, że kolory będą wyglądać na zbyt mało nasycone. Inaczej mówiąc, domyślne ustawienie „automat.” funkcji „przestrzeń kolorów” czasem nie spełnia swojej roli. Aby temu zaradzić, należy wejść w:

 • menu -> ustawienia obrazu -> sygnał wideo -> przestrzeń kolorów,
 • zmienić z „automat.” na „BT.2020”.

Telewizory Sony 2020

Szanujemy prawo każdego konsumenta do wyboru ustawień zgodnych z własnymi upodobaniami i preferencjami, dlatego też niniejszy poradnik niczego nie narzuca – co najwyżej proponuje. Rzecz w tym, że wielu konsumentów nie wie, do czego służą pewne opcje oraz czy w ogóle warto cokolwiek zmieniać w stosunku do ustawień fabrycznych. Co gorsza, niektórzy producenci opisują opcje w sposób niejasny, a niekiedy nawet błędny.

Dlaczego ustawienia fabryczne nie są optymalne?

Jest tak, ponieważ dominujący w ustawieniach fabrycznych tryb standardowy, normalny, dynamiczny lub żywy nie pokazuje obrazu zgodnie z branżową normą, lecz ma za zadanie, poprzez maksymalizację jasności i kontrastu, pokazać jasny, ostry obraz o przesadnie żywych barwach aby przyciągnąć w sklepie wzrok konsumenta.

Czy można ustawić telewizor na oko?

Można, ale będzie to czysto subiektywne i najczęściej błędne.

Poniżej lista wybranych opcji i funkcji telewizorów marki Sony wraz z krótkim opisem, lokalizacją danej opcji oraz proponowanymi zmianami ustawień domyślnych. Opcje prezentujemy w podziale na te:

 1. które koniecznie trzeba zmienić lub przynajmniej sprawdzić, jak są ustawione;
 2. które można ewentualnie zmienić – zależnie od potrzeb;
 3. których lepiej „nie ruszać”;

Ustawienia, które trzeba zmienić

Jasność

W przeciwieństwie do telewizorów innych marek, gdzie opcja jasność oznacza tak naprawdę poziom czerni, w telewizorach LCD Sony rzeczywiście działa ona zgodnie z nazwą, regulując jasność podświetlenia. W ustawieniach fabrycznych jest ona ustawiona zazwyczaj nieco zbyt wysoko, dlatego do wieczornego lub nocnego oglądania warto jasność zmniejszyć. Jest to szczególnie ważne w przypadku telewizorów z naprawdę zaawansowanym, a nie tylko nominalnym HDR-em, bowiem potrafią one świecić bardzo jasno, nawet przy oglądaniu treści SDR (standardowych).

jak prawidłowo ustawić telewizor sony

Aby to zilustrować, posłużę się przykładem telewizora Bravia 55XG8505, wyposażonego w matrycę IPS i posiadającego ponadprzeciętnie jasny HDR. W ustawieniach fabrycznych trybu własny, przy wyłączonym czujniku światła (fabrycznie jest on włączony), zmierzona na pełnoekranowej planszy luminancja ekranu wynosi aż 422 cd/m^2. To bardzo wysoki wynik, który może być niekomfortowy dla wielu użytkowników. Jeżeli jasność zredukujemy do zera, luminancja spadnie do 166 cd/m^2. To mniejszy, ale nadal nieco zbyt wysoki wynik do oglądania w warunkach kina domowego, ale, jak już wspomniałem, Bravia 55XG8505 jest telewizorem z ponadprzeciętnie jasnym HDR-em.

Muszę przyznać, że choć generalnie tego nie robię i nie polecam, w tym przypadku do oglądania w ciemnym pomieszczeniu byłem zmuszony ponownie włączyć czujnik światła, po którym to zabiegu luminancja (przy jasności ustawionej na 0) spadła ze 166 cd/m^2 do łagodniejszych dla oczu 101 cd/m^2.

Należy pamiętać, że na materiałach HDR opcja jasność jest ustawiona na maks. i nie należy jej zmieniać.

Lokalizacja: ustawienia/ ustawienia obrazu/obraz/tryb obrazu.

>

Kino Pro

Zdecydowanie najlepszy tryb obrazu w telewizorach Bravia zapewniający najmniejsze odstępstwo od norm branżowych i obraz najbliższy zamierzeniom reżysera lub, jak kto woli, najmniej odbiegający od tych wizji twórców filmu.

Lokalizacja: ustawienia/ustawienia obrazu/obraz/tryb obrazu.

Pole wyświetlania

Jedna z najważniejszych i zarazem najmniej docenianych opcji. To ona decyduje o tym, czy będziemy oglądać obraz niepełny, z obciętymi krawędziami (czyli z tzw. overscanem), czy pełny. Jeżeli ktoś nie chce oglądać niecałego i lekko rozmytego obrazu, bezwzględnie warto opcję pole wyświetlania przestawić z fabrycznej opcji „normalne” na „+1”.

Lokalizacja: ustawienia/obraz i dźwięk/ustawienia ekranu.

tryb obrazu telewizora sony

Standardowy

Tryb obrazu, który ma zniekształconą kolorystykę i wyostrzony obraz, a ze standardami branżowymi nie ma wiele wspólnego. Koniecznie należy zmienić na własny lub kino pro.

Lokalizacja: menu/ustawienia/obraz i dźwięk/obraz (starsze telewizory) lub szybkie ustawienia/obraz (nowsze telewizory).

Tworzenie realizmu

Opcja ta jest domyślnie włączona w najlepszych fabrycznych trybach obrazu jak np. własny czy kino pro. Znajdujący się obok opcji opis informuje: „wyreguluj ostrość i zakłócenia, aby uzyskać realistyczny obraz”. Problem w tym, że powyższy opis może użytkownika wprowadzić w błąd. Otóż tworzenie realizmu tak naprawdę wprowadza kilka niepożądanych zmian w oryginalnym obrazie, w tym sztuczne wyostrzenie, co widać na poniższym zdjęciu.

tworzenie realizmu sony

O ile opcja ta może mieć zastosowanie przy oglądaniu materiałów gorszej jakości, zalecam ją wyłączyć, aby oglądać materiał w oryginalnej jakości.

Lokalizacja: ustawienia/ustawienia obrazu/obraz/czystość.

Własny

Obok kino pro, jeden z najlepszych trybów obrazu w telewizorach Bravia. Zobacz opis pod hasłem kino pro.

Zaawansowane zwiększenie kontrastu

Opcja ta jest domyślnie włączona, lecz działa w różny sposób w różnych modelach telewizorów Bravia. Na przykład w modelach z wyświetlaczami LCD typu IPS, które z samej natury mają jasną czerń i niski kontrast, opcja ta powoduje (zwłaszcza przy wartości średnia lub wyższa) sztuczne wyeksponowanie tonów średnich tak, aby odcinały się od tonów ciemnych, które w matrycach IPS są i tak przedstawione zbyt jasno.

zwiększenie kontrastu w telewizorze sony

Ten zabieg poprawia obraz w telewizorach z matrycami IPS, ale stanowi ewidentne odstępstwo i zaburzenie sygnału źródłowego. Zalecam albo korzystać z tej opcji w sposób umiarkowany, albo ją w ogóle wyłączyć, zwłaszcza w telewizorach z matrycami typu VA (wysokokontratowymi). Zależnie od modelu, opcja ta może załączać również ściemnianie całej ramki obrazu (frame/global dimming), co nie jest zjawiskiem pożądanym, jeśli chcemy oglądać oryginalny, niezniekształcony sygnał źródłowy.

Lokalizacja: ustawienia/ustawienia obrazu/obraz/jasność.

zwiększenie kontrastu telewizor sony - jak ustawić

Żywy

Tryb obrazu, który ma mocno zniekształconą kolorystykę i wyostrzony obraz, a ze standardami branżowymi nie ma wiele wspólnego. Koniecznie należy zmienić na film.

Lokalizacja: ustawienia/ustawienia obrazu/obraz.

Opcje, które warto przynajmniej sprawdzić (i ewentualnie zmienić)

Czystość i gładkość

Ww. opcje występują jako część składowa układu Motionflow, który, ogólnie rzecz biorąc, odpowiada w telewizorach Sony za poprawę ostrości i płynności ruchu.

funkcje czystość i głaskość w telewizorze sony

Co robią te opcje? Jeżeli zapoznamy się z ich krótkim opisem w menu, okaże się, że:

 • gładkość – „ustawia siłę wygładzenia, korzystając z interpolacji klatki na wejściowym materiale wideo”,
 • płynność – „ustawia siłę wyrazistości obrazu, wstawiając czarną klatkę, która redukuje rozmycie w przypadku ruchu”.

Oba ww. opisy pochodzą z najnowszego modelu Sony Bravia 55XH9505 i są tłumaczeniami wersji angielskiej. Problem w tym, że działanie tych opcji jest dużo bardziej złożone, niż sugerują to opisy, a ponadto polskie tłumaczenie nie jest moim zdaniem najlepsze. Choć lepszym rozwiązaniem byłoby zastąpienie obu terminów innymi, tj.:

 • gładkość – płynność,
 • płynność – ostrość…

…to problem w tym, że gładkość, która reguluje płynność ruchu, reguluje też i… ostrość ruchu. To rozwiązanie jest unikalne dla telewizorów Sony, bowiem w przypadku innych marek, które również mają dwa suwaki do regulacji ruchu, opcje te działają niezależnie. Aby lepiej przedstawić, o co mi chodzi, posłużę się przykładem.

Załóżmy, że dany użytkownik, nazwijmy go pan Adam, chce ustawić jak najwyższą ostrość obrazów ruchomych, natomiast nie zależy mu na ich dodatkowym upłynnieniu, ponieważ jest purystą i chce oglądać filmy w oryginalnym klatkażu. Wydawać by się mogło, że w tym celu wystarczy po prostu opcję gładkość zmaksymalizować (Maks.), a opcję czystość pozostawić w pozycji Min.

Otóż nic bardziej błędnego! W telewizorach Bravia opcje te są ze sobą powiązane i zależne od siebie, w związku z czym, jak to ma miejsce w modelu 55XH9505, dopiero przesunięcie gładkości na 2 lub 3 zapewnia największą rozdzielczość dynamiczną (ostrość ruchu). Inaczej mówiąc, aby w tym konkretnym modelu (a także w innych Braviach) mieć maksymalnie ostry obraz w ruchu, trzeba go też upłynnić. Po prostu jedno nie działa bez drugiego.

Warto zatem o tym pamiętać, aby wycisnąć z telewizora maksimum.

ustawienia motionflow w telewizorze Sony

No dobrze, a co w sytuacji odwrotnej, tj. gdy zależy nam na maksymalnej płynności, a nie na ostrości? Tu jest znacznie prościej: możemy ustawić sobie płynność opcją gładkość, a opcję czystość pozostawić bez zmian lub nawet w pozycji Min.

Warto tylko pamiętać, że nawet jeśli ustawimy gładkość na maksimum, ale wyłączymy opcję tryb kliszy, upłynnianie nie zadziała. Opcja tryb kliszy musi być włączona, aby upłynnianie w ogóle zaczęło działać. Wiem, że ustawienia układu Motionflow w telewizorach Sony nie są może najprostsze, ale działają dobrze i skutecznie, choć zupełnie inaczej niż w innych telewizorach. Po prostu taki już jest urok japońskich Bravii.

I jeszcze jedno: w tańszych modelach Bravii, tych bez systemu Android, działanie ww. opcji może być nieco inne.

Opcje, których lepiej nie zmieniać

Nie zalecam w ogóle „ruszać” takich opcji, jak:

 • kontrast,
 • zaawansowana temperatura barw,
 • regulacja pojedynczych kolorów.

Są one (zwłaszcza te dwie ostatnie) przeznaczone dla zaawansowanych użytkowników, ekspertów i kalibratorów, a ich użycie wymaga specjalistycznego sprzętu pomiarowego. No chyba że ktoś chce ryzykować i zepsuć sobie obraz, który przecież w telewizorach Bravia nie należy do najgorszych, i to już w ustawieniach fabrycznych.

opcje dla zaawansowanych w telewizorze sony

Co zrobić gdy zmiany pogorszyły obraz i nie wiemy, jak wrócić do poprzednich ustawień?

W takiej sytuacji można skorzystać z opcji zresetuj ustawienia obrazu. Jej lokalizacja to: ustawienia/ ustawienia obrazu/obraz/.