Jak prawidłowo ustawić telewizor marki Sony?

Z punktu widzenia jakości obrazu fabryczne ustawienia telewizora są często dalekie od optymalnych. W związku z tym warto zapoznać się z niniejszymi wskazówkami, które wyjaśnią, do czego służą niektóre ustawienia obrazu i które opcje warto aktywować, a których nie.

Szanujemy prawo każdego konsumenta do wyboru ustawień zgodnych z własnymi upodobaniami i preferencjami, dlatego też niniejszy poradnik niczego nie narzuca – co najwyżej proponuje. Rzecz w tym, że wielu konsumentów nie wie, do czego służą pewne opcje oraz czy w ogóle warto cokolwiek zmieniać w stosunku do ustawień fabrycznych. Co gorsza, niektórzy producenci opisują opcje w sposób niejasny, a niekiedy nawet błędny.

Dlaczego ustawienia fabryczne nie są optymalne?

Jest tak, ponieważ dominujący w ustawieniach fabrycznych tryb standardowy, normalny, dynamiczny lub żywy nie pokazuje obrazu zgodnie z branżową normą, lecz ma za zadanie, poprzez maksymalizację jasności i kontrastu, pokazać jasny, ostry obraz o przesadnie żywych barwach aby przyciągnąć w sklepie wzrok konsumenta.

Czy można ustawić telewizor na oko?

Można, ale będzie to czysto subiektywne i najczęściej błędne.

Poniżej lista wybranych opcji i funkcji telewizorów marki Sony wraz z krótkim opisem, lokalizacją danej opcji oraz proponowanymi zmianami ustawień domyślnych. Opcje prezentujemy w podziale na te:

  1. które koniecznie trzeba zmienić lub przynajmniej sprawdzić, jak są ustawione;
  2. które można ewentualnie zmienić – zależnie od potrzeb;
  3. których lepiej „nie ruszać”;

Ustawienia, które trzeba zmienić

Jasność

W przeciwieństwie do telewizorów innych marek, gdzie opcja jasność oznacza tak naprawdę poziom czerni, w telewizorach LCD Sony rzeczywiście działa ona zgodnie z nazwą, regulując jasność podświetlenia. W ustawieniach fabrycznych jest ona ustawiona zazwyczaj nieco zbyt wysoko, dlatego do wieczornego lub nocnego oglądania warto jasność zmniejszyć. Jest to szczególnie ważne w przypadku telewizorów z naprawdę zaawansowanym, a nie tylko nominalnym HDR-em, bowiem potrafią one świecić bardzo jasno, nawet przy oglądaniu treści SDR (standardowych).

jak prawidłowo ustawić telewizor sony

Aby to zilustrować, posłużę się przykładem telewizora Bravia 55XG8505, wyposażonego w matrycę IPS i posiadającego ponadprzeciętnie jasny HDR. W ustawieniach fabrycznych trybu własny, przy wyłączonym czujniku światła (fabrycznie jest on włączony), zmierzona na pełnoekranowej planszy luminancja ekranu wynosi aż 422 cd/m^2. To bardzo wysoki wynik, który może być niekomfortowy dla wielu użytkowników. Jeżeli jasność zredukujemy do zera, luminancja spadnie do 166 cd/m^2. To mniejszy, ale nadal nieco zbyt wysoki wynik do oglądania w warunkach kina domowego, ale, jak już wspomniałem, Bravia 55XG8505 jest telewizorem z ponadprzeciętnie jasnym HDR-em.

Muszę przyznać, że choć generalnie tego nie robię i nie polecam, w tym przypadku do oglądania w ciemnym pomieszczeniu byłem zmuszony ponownie włączyć czujnik światła, po którym to zabiegu luminancja (przy jasności ustawionej na 0) spadła ze 166 cd/m^2 do łagodniejszych dla oczu 101 cd/m^2.

Należy pamiętać, że na materiałach HDR opcja jasność jest ustawiona na maks. i nie należy jej zmieniać.

Lokalizacja: ustawienia/ ustawienia obrazu/obraz/tryb obrazu.

>

Kino Pro

Zdecydowanie najlepszy tryb obrazu w telewizorach Bravia zapewniający najmniejsze odstępstwo od norm branżowych i obraz najbliższy zamierzeniom reżysera lub, jak kto woli, najmniej odbiegający od tych wizji twórców filmu.

Lokalizacja: ustawienia/ustawienia obrazu/obraz/tryb obrazu.

Pole wyświetlania

Jedna z najważniejszych i zarazem najmniej docenianych opcji. To ona decyduje o tym, czy będziemy oglądać obraz niepełny, z obciętymi krawędziami (czyli z tzw. overscanem), czy pełny. Jeżeli ktoś nie chce oglądać niecałego i lekko rozmytego obrazu, bezwzględnie warto opcję pole wyświetlania przestawić z fabrycznej opcji „normalne” na „+1”.

Lokalizacja: ustawienia/obraz i dźwięk/ustawienia ekranu.

tryb obrazu telewizora sony

Standardowy

Tryb obrazu, który ma zniekształconą kolorystykę i wyostrzony obraz, a ze standardami branżowymi nie ma wiele wspólnego. Koniecznie należy zmienić na własny lub kino pro.

Lokalizacja: menu/ustawienia/obraz i dźwięk/obraz (starsze telewizory) lub szybkie ustawienia/obraz (nowsze telewizory).

Tworzenie realizmu

Opcja ta jest domyślnie włączona w najlepszych fabrycznych trybach obrazu jak np. własny czy kino pro. Znajdujący się obok opcji opis informuje: „wyreguluj ostrość i zakłócenia, aby uzyskać realistyczny obraz”. Problem w tym, że powyższy opis może użytkownika wprowadzić w błąd. Otóż tworzenie realizmu tak naprawdę wprowadza kilka niepożądanych zmian w oryginalnym obrazie, w tym sztuczne wyostrzenie, co widać na poniższym zdjęciu.

tworzenie realizmu sony

O ile opcja ta może mieć zastosowanie przy oglądaniu materiałów gorszej jakości, zalecam ją wyłączyć, aby oglądać materiał w oryginalnej jakości.

Lokalizacja: ustawienia/ustawienia obrazu/obraz/czystość.

Własny

Obok kino pro, jeden z najlepszych trybów obrazu w telewizorach Bravia. Zobacz opis pod hasłem kino pro.

Zaawansowane zwiększenie kontrastu

Opcja ta jest domyślnie włączona, lecz działa w różny sposób w różnych modelach telewizorów Bravia. Na przykład w modelach z wyświetlaczami LCD typu IPS, które z samej natury mają jasną czerń i niski kontrast, opcja ta powoduje (zwłaszcza przy wartości średnia lub wyższa) sztuczne wyeksponowanie tonów średnich tak, aby odcinały się od tonów ciemnych, które w matrycach IPS są i tak przedstawione zbyt jasno.

zwiększenie kontrastu w telewizorze sony

Ten zabieg poprawia obraz w telewizorach z matrycami IPS, ale stanowi ewidentne odstępstwo i zaburzenie sygnału źródłowego. Zalecam albo korzystać z tej opcji w sposób umiarkowany, albo ją w ogóle wyłączyć, zwłaszcza w telewizorach z matrycami typu VA (wysokokontratowymi). Zależnie od modelu, opcja ta może załączać również ściemnianie całej ramki obrazu (frame/global dimming), co nie jest zjawiskiem pożądanym, jeśli chcemy oglądać oryginalny, niezniekształcony sygnał źródłowy.

Lokalizacja: ustawienia/ustawienia obrazu/obraz/jasność.

zwiększenie kontrastu telewizor sony - jak ustawić

Żywy

Tryb obrazu, który ma mocno zniekształconą kolorystykę i wyostrzony obraz, a ze standardami branżowymi nie ma wiele wspólnego. Koniecznie należy zmienić na film.

Lokalizacja: ustawienia/ustawienia obrazu/obraz.

Opcje, które warto przynajmniej sprawdzić (i ewentualnie zmienić)

Czystość i gładkość

Ww. opcje występują jako część składowa układu Motionflow, który, ogólnie rzecz biorąc, odpowiada w telewizorach Sony za poprawę ostrości i płynności ruchu.

funkcje czystość i głaskość w telewizorze sony

Co robią te opcje? Jeżeli zapoznamy się z ich krótkim opisem w menu, okaże się, że:

  • gładkość – „ustawia siłę wygładzenia, korzystając z interpolacji klatki na wejściowym materiale wideo”,
  • płynność – „ustawia siłę wyrazistości obrazu, wstawiając czarną klatkę, która redukuje rozmycie w przypadku ruchu”.

Oba ww. opisy pochodzą z najnowszego modelu Sony Bravia 55XH9505 i są tłumaczeniami wersji angielskiej. Problem w tym, że działanie tych opcji jest dużo bardziej złożone, niż sugerują to opisy, a ponadto polskie tłumaczenie nie jest moim zdaniem najlepsze. Choć lepszym rozwiązaniem byłoby zastąpienie obu terminów innymi, tj.:

  • gładkość – płynność,
  • płynność – ostrość…

…to problem w tym, że gładkość, która reguluje płynność ruchu, reguluje też i… ostrość ruchu. To rozwiązanie jest unikalne dla telewizorów Sony, bowiem w przypadku innych marek, które również mają dwa suwaki do regulacji ruchu, opcje te działają niezależnie. Aby lepiej przedstawić, o co mi chodzi, posłużę się przykładem.

Załóżmy, że dany użytkownik, nazwijmy go pan Adam, chce ustawić jak najwyższą ostrość obrazów ruchomych, natomiast nie zależy mu na ich dodatkowym upłynnieniu, ponieważ jest purystą i chce oglądać filmy w oryginalnym klatkażu. Wydawać by się mogło, że w tym celu wystarczy po prostu opcję gładkość zmaksymalizować (Maks.), a opcję czystość pozostawić w pozycji Min.

Otóż nic bardziej błędnego! W telewizorach Bravia opcje te są ze sobą powiązane i zależne od siebie, w związku z czym, jak to ma miejsce w modelu 55XH9505, dopiero przesunięcie gładkości na 2 lub 3 zapewnia największą rozdzielczość dynamiczną (ostrość ruchu). Inaczej mówiąc, aby w tym konkretnym modelu (a także w innych Braviach) mieć maksymalnie ostry obraz w ruchu, trzeba go też upłynnić. Po prostu jedno nie działa bez drugiego.

Warto zatem o tym pamiętać, aby wycisnąć z telewizora maksimum.

ustawienia motionflow w telewizorze Sony

No dobrze, a co w sytuacji odwrotnej, tj. gdy zależy nam na maksymalnej płynności, a nie na ostrości? Tu jest znacznie prościej: możemy ustawić sobie płynność opcją gładkość, a opcję czystość pozostawić bez zmian lub nawet w pozycji Min.

Warto tylko pamiętać, że nawet jeśli ustawimy gładkość na maksimum, ale wyłączymy opcję tryb kliszy, upłynnianie nie zadziała. Opcja tryb kliszy musi być włączona, aby upłynnianie w ogóle zaczęło działać. Wiem, że ustawienia układu Motionflow w telewizorach Sony nie są może najprostsze, ale działają dobrze i skutecznie, choć zupełnie inaczej niż w innych telewizorach. Po prostu taki już jest urok japońskich Bravii.

I jeszcze jedno: w tańszych modelach Bravii, tych bez systemu Android, działanie ww. opcji może być nieco inne.

Opcje, których lepiej nie zmieniać

Nie zalecam w ogóle „ruszać” takich opcji, jak:

  • kontrast,
  • zaawansowana temperatura barw,
  • regulacja pojedynczych kolorów.

Są one (zwłaszcza te dwie ostatnie) przeznaczone dla zaawansowanych użytkowników, ekspertów i kalibratorów, a ich użycie wymaga specjalistycznego sprzętu pomiarowego. No chyba że ktoś chce ryzykować i zepsuć sobie obraz, który przecież w telewizorach Bravia nie należy do najgorszych, i to już w ustawieniach fabrycznych.

opcje dla zaawansowanych w telewizorze sony

Co zrobić gdy zmiany pogorszyły obraz i nie wiemy, jak wrócić do poprzednich ustawień?

W takiej sytuacji można skorzystać z opcji zresetuj ustawienia obrazu. Jej lokalizacja to: ustawienia/ ustawienia obrazu/obraz/.