Premiera Intel Alder Lake-S za kilka miesięcy, a już można kupić go w kosmicznej cenie

Intel nie ma szczęścia. Procesory z serii Intel Alder Lake-S dość niespodziewanie trafiły do sprzedaży kilka miesięcy przed oficjalną premierą. Mowa o flagowcu Intel Core i9-12900K, który jest dostępny tylko na czarnym rynku w Chinach w cenach przekraczających 1000 dolarów. Jak to się stało?

Sprzedaż Intel Alder Lake-S przed premierą – jak to możliwe?

Moje palce szykowały się do napisania na klawiaturze: tego jeszcze nie grali. Potem przypomniałem sobie, że to nie pierwszy przypadek, gdy można kupić procesor Intela przed premierą. Niemiecki sklep MindFactory.de uruchomił sprzedaż Intel Rocket Lake-S (11. generacji) niemal miesiąc przed rynkowym debiutem. Egzemplarze procesorów trafiły do szczęśliwców, w tym do redakcji serwisu AnandTech, która opublikowała test Intel Core i7-11700K już na początku marca 2021 roku (zamiast dopiero 30 marca).

Przypadek Intel Alder Lake-S to inna historia, ale i ona wydarzyła się przy okazji innych generacji Intel Core. „Niebiescy” od tygodni wysyłają do swoich partnerów biznesowych próbki kwalifikacyjne nowych CPU. Wybrane osoby mają więc je w swoich rękach. Przedpremierowy dostęp do procesorów wymaga jednak umowy z Intelem, a złamanie embargo grozi wysoką karą.

intel alder lake

Jeszcze bardziej dotkliwa w skutkach może być nielegalna sprzedaż próbek kwalifikacyjnych, a tak się stało się w przypadku Intel Alder Lake-S. Nie zraziło to jednak wybranych chińskich sprzedawców, którzy pozyskali wczesne wersje procesorów Intel Core 12. generacji i postanowili handlować nimi na czarnym rynku.

Intel Alder Lake-S na czarnym rynku – w jakiej cenie?

Według informatora figurującego na Twitterze pod pseudonimem Yuuki_AnS testowe próbki Intel Core i9-12900K są sprzedawane na czarnym rynku w Chinach nawet za 8100 juanów (ok. 1250 dolarów amerykańskich).  Początkowa cena była nieco niższa – 6900-7400 juanów (ok. 1060-1160 dol.). Nie ma w tym niczego zaskakującego – w końcu to produkt przedpremierowy, który nie jest przeznaczony do sprzedaży. Chętnych nie brakuje, bo CPU wyprzedają się błyskawicznie mimo kosmicznych cen.

Na czarnym rynku pojawiły się też płyty główne oparte na chipsecie Intel 600. W jakiej cenie? 7400 juanów (ok. 1140 dol.). Za cały zestaw trzeba zapłacić nawet ponad 9300 zł. „Trochę” dużo, nieprawdaż? Intel Core i9-12900K powinien być dostępny w cenie porównywalnej do Intel Core i9-11900K, czyli 539 dolarów (2799 zł), a płyta główna z chipsetem B660 to nie jest najdroższa i najlepsza płyta główna pod Intel Alder Lake-S.  

Bez platformy z gniazdem LGA 1700 nie ma możliwości uruchomienia nowej generacji procesorów „niebieskich”. Liczba egzemplarzy na czarnym rynku jest mocno ograniczona, co znacznie zwiększa ryzyko wykrycia źródła próbek kwalifikacyjnych. Z tego powodu chińscy sprzedawcy nie chcą dzielić się zdjęciami nowych CPU. Informacje o sprzedaży próbek kwalifikacyjnych Intel Alder Lake-S potwierdziła redakcja serwisu VideoCardz, co zwiększa wiarygodność tych doniesień.

msi lga 1700

Intel Core i9-12900K – czy będą wycieki kolejnych wyników testów wydajności?

Sprzedaż topowego procesora Intel Core i9-12900K przez chińskich handlarzy może zaowocować wkrótce wysypem różnego rodzaju testów wydajności, w tym w grach.  Wyniki mogą się jednak różnic od tych, które zapewni finalny produkt, który trafi za kilka miesięcy do sklepów. Jesteś ciekaw, czego można spodziewać się po Intel Core 12. generacji? Poznaj specyfikację Intel Alder Lake-S.

O ile premiera konsumenckich procesorów Intel Alder Lake-S odbędzie się w czwartym kwartale 2021 roku, o tyle biznesowe modele vPro (tak desktopowe, jak i mobilne) mają według harmonogramu z początku 2021 roku trafić sprzedaży w pierwszym kwartale 2022 roku. Dostępność próbek kwalifikacyjnych sugeruje, że uda się Intelowi dotrzymać terminów premiery.

Źródło: VideoCardz, Tom’s Hardware, Hardware Times, AnandTech, Twitter (Yuuki_AnS)

Przeczytaj koniecznie: