Indiana Jones and the Great Circle jako miks FPP i TPP! Pierwszy pokaz gry rozpala nadzieje

Indiana Jones and the Great Circle (Indiana Jones i Wielki Krąg) to wielki powrót Indy’ego do świata gier wideo po wielu latach przerwy. I to może być wręcz wymarzony powrót każdego wielkiego fana przygód słynnego archeologa. Pierwszy zwiastun z fragmentami rozgrywki z jednej strony (nie) zaskakuje trybem FPP (z oczu postaci), ale z drugiej jest wypełniony scenami, za które uwielbia się filmy. Przeczytaj, co już wiadomo o Indiana Jonesie i Wielkim Kręgu, a wiadomo całkiem dużo.

Zapowiedź Indiana Jones and the Great Circle. Wielki powrót Indy’ego po latach!

Filmowy powrót Indy’ego okazał się (komercyjną i artystyczną) klapą. Mam więc nadzieję, że chociaż w świecie gamingu poradzi sobie lepiej. W końcu to pierwsza wielka gra o tym bohaterze od czasów Indiana Jones and the Emperor’s Tomb z 2003 roku (nie liczę LEGO Indiana Jones). W międzyczasie do powrotu szykował się LucasArts, ale każdy fan Indy’ego wie, jak to się skończyło – skasowaniem.

Indiana Jones and the Great Circle to projekt, który powstaje od kilku lat w szwedzkim studiu MachineGames, które możesz kojarzyć z ostatnich odsłon serii Wolfenstein (bardzo udane New Order i mniej udane New Colossus). Tam pracują jednak także autorzy świetnych Kronik Riddicka (bardzo udane Escape from Butcher Bay i mniej udane Assault on Dark Athena). Poznaj pierwsze szczegóły o tym ambitnym projekcie.

Fabuła Indiana Jones and the Great Circle

Akcja Indiana Jones and the Great Circle rozegra się w 1937 roku pomiędzy wydarzeniami z filmów Raider of the Lost Ark (Poszukiwacze zaginionej Arki) oraz The Last Crusade (Ostatnia krucjata). Głównego bohatera nie trzeba przedstawiać, ale warto podkreślić, że ma on aparycję Harrisona Forda, ale mówi głosem Troya Bakera (znanego światu jako Joel z The Last of Us).

Głównym szwarccharakterem będzie Emmerich Voss (głos podłoży mu Marios Gavrillis), mistrz psychologicznej manipulacji. Jego celem jest poznanie sekretu starożytnej mocy związanej z Wielkim Kręgiem i zrobi wszystko, by go osiągnąć. Przeszkodzić w tym ma mu naturalnie Indy. Kto jak kto, ale MachineGames potrafi robić czarne charaktery, a pierwsze sceny z Vossem prezentują się na zwiastunie lepiej niż dobrze.

Akcja gry rozpocznie się od włamania w Marshall College w Connecticut, gdzie Indiana Jones wykłada. Potem bohater musi udać się do samego serca Watykanu, a następnie trafi między innymi do Egiptu, by zwiedzić tamtejsze piramidy i obić nazistów, oraz zatopionych świątyń w Sukhothai. W przygodzie Indy’ego ważną rolę odegra także Gina, reporterka, której również zależy na poznaniu sekretu z pobudek osobistych. Odwiedzisz więc z Indym różne zakątki świata.

Fabuła czerpie więc schemat z filmowych odsłon Indy’ego i… dobrze! Czuć tutaj zdecydowanie klimat tych przygód, a podobieństwa należy zaliczyć na plus. Pomysł na historię i grę o Indym miał sam Todd Howard z Bethesdy, który udał się do LucasFilmu po zgodę i błogosławieństwo. Jest więc jej producentem wykonawczym. To może budzić obawy, ale spece ze studia MachineGames są wręcz gwarancją przynajmniej przyzwoitej gry.

Indiana Jones and the Great Circle w FPP!

Chyba trudno być zaskoczonym, biorąc pod uwagę, jakie gry robiło do tej pory MachineGames. Były to w końcu FPS-y. W studiu są twórcy Kronik Riddicka i one były także w konwencji pierwszoosobowej, ale ze sporadycznym przełączaniem w trzecioosobową. I dokładnie tak będzie też w Indiana Jonesie i Wielkim Kręgu.

Cała rozgrywka powstała z myślą o modelu FPP (strzelaniny, rozwiązywanie zagadek, walki wręcz i przy użyciu bicza), ale ikoniczna postać będzie widoczna podczas niektórych animacji (np. wspinaczki). Indiana Jones and the Great Circle będzie dość tradycyjną przygodową grą akcji o mocnym nacisku na fabule, skradaniu czy rozwiązywaniu łamigłówek. Ma ona stanowić połączenie narracyjnej, liniowej rozgrywki z bardziej otwartymi, zachęcającymi do eksploracji mapami.

Szykuje się więc poważna konkurencja dla serii Uncharted czy Tomb Raider. Jednak model FPP wyróżnią ją na tle przygód Nathana Drake’a i Lary Croft. Obie serie udały się na długi urlop, więc Indiana Jones wypełni – oby doskonale – tę lukę.

Gameplay trailer Indiana Jones and the Great Circle. Są też screeny

Pokaz Indiana Jonesa i Wielkiego Kręgu w ramach Xbox Developer Direct 2024 na szczęście obfitował w materiały wideo, które pokazują rzeczywistą rozgrywkę i omawiają, czego można spodziewać się po gameplayu i scenariuszu. Jest na co czekać – właśnie na taki powrót Indy’ego czekałem!

Kiedy premiera Indiana Jones and the Great Circle?

Studio MachineGames nie podało daty premiery, ale Indiana Jones and the Great Circle ma wyjść do końca 2024 roku (Microsoft podobno przymierza się do wydania gry dopiero w grudniu). Docelowymi platformami sprzętowymi są konsole Xbox Series X/S oraz PC. Co ważne, w dniu premiery trafi do Game Passa.

Indiana Jones i Wielki Krąg będzie dostępny w pełnej polskiej wersji językowej.

Wersja na PS5 póki co nie jest planowana. Nie wiadomo, czy ten stan się zmieni w przyszłości.

Źródło: Microsoft, Bethesda, Steam

Zobacz także: