„Indiana Jones 5” – premiera, materiały i nie tylko

Już niebawem legendarny poszukiwacz przygód i skarbów Indiana Jones po raz piąty pojawi się na srebrnym ekranie. Kogo jeszcze, prócz Harrisona Forda, zobaczymy? Co wiadomo o fabule? Jakie materiały na temat filmu „Indiana Jones 5” zostały już upublicznione?

Przypomnijmy – kim jest Indiana Jones?

Doktor Henry Jones Junior. Woli by nazywać go Indianą – po swoim rodzinnym psie. Profesor archeologii, a także poszukiwacz zaginionych skarbów. Rozpoznać go można po kapeluszu, biczu, skórzanej kurtce oraz nietypowych metodach rozwiązywania problemów. W swojej karierze odnalazł między innymi starotestamentową Arkę Przymierza (pierwszy film – Poszukiwacza zaginionej Arki (1981), kamienie Sankary (Indiana Jones i świątynia zagłady (1984) czy świętego Graala (Indiana Jones i ostatnia krucjata (1989).

Indiana Jones ostatni raz na ekranie kinowym pojawił się w 2008 roku, w filmie Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki. Film spotkał się z dość chłodnym przyjęciem. Narzekano między innymi na brak klimatu, niektóre postaci, kiepskie CGI czy pewne pomysły – przetrwanie nuklearnego wybuchu w lodówce (jakkolwiek na tle wcześniejszych wyczynów Indiany nie było to coś aż tak szalonego).

Przedtem mówiliśmy o srebrnym ekranie. Indy był także bowiem bohaterem serialu TV Kroniki młodego Indiany Jonesa. Do tego dochodzą jeszcze gry, a także książki czy komiksy.

Co wiemy o piątym filmie?

To pierwszy film z serii, którego nie reżyseruje Steven Spielberg. Słynny twórca jest producentem. Pozostali to Kathleen Kennedy, Frank Marshall i Simon Emanuel. Za kamerą stoi James Mangold, który ma na swoim koncie takie tytuły, jak Cop Land z Sylvestrem Stallone, Przerwana lekcja muzyki z Winoną Ryder i Angeliną Jolie, remake 3:10 do Yumy czy Wolverine’a oraz Logana ze słynnym marvelowskim mutantem. Jest on także scenarzystą, wraz z Jezem i Johnem-Henry’m Butterworthami.

W produkcję nie jest zaangażowany drugi z ojców Indiany – George Lucas. Natomiast twórcą muzyki jest, jak w poprzednich częściach, legendarny John Williams.

Obsada

Oprócz Harrisona Forda na ekranie zobaczymy Phoebe Waller-Bridge, Maddsa Mikkelsena, Antonio Bandersa, Thomasa Kretschmanna, Boyda Holbrooka, , Shaunette Renée Wilson, Toby’ego Jonesa i Oliviera Richtersa. A także Marka Killeena, Martina McDougalla czy Nassera Memarzię.

Indiana Jones 5 Harrison Ford Antonio Banderas
Antonio Banderas i Harrison Ford, źródło: IMDB.com

Fabuła

Brak jest szczegółów dotyczących fabuły czy przedmiotu, którego Indy tym razem będzie poszukiwał. Powstało kilka wersji scenariusza. Autorem pierwszej był David Koepp, na podstawie historii, którą stworzyli ze Spielbergiem. W 2016 roku Spielberg zapowiadał, że Jones nie zginie na ekranie. W 2017 roku mowa była o tym, że nie powraca syn Indiany, Mutt, w którego w Królestwie Kryształowej Czaszki wcielił się Shia LaBeouf. Zainteresowanie powrotem wyrażali aktorzy z poprzednich części – Karen Allen (ukochana, a wreszcie żona Indy’ego – Marion Ravenwood) i John Rhys-Davies (Sallah). W 2020 roku Ford powiedział, że nie ujawni szczegółów, ale przyznał, że widzowie zobaczą rozwiązanie części historii Indiany.

Indiana Jones 5 Harrison FoRD Phoebe Waller-Bridge
Harrison Ford i Phoebe Waller-Bridge, źródło: IMDb.com.

Zdjęcia do filmu

Nieco światła na fabułę mogą rzucić informacje związane z filmowaniem. Zdjęcia zaczęły się 2 czerwcu 2021 roku, a ukończono je 26 lutego 2022 roku. Filmowano w Zjednoczonym Królestwie, między innymi na zamku Bamburgh w Anglii czy zabytkowej kolei North Yorkshire Moors Railway przy Grosmont. Widziano tam repliki niemieckich pojazdów z czasów II wojny światowej. Wnioskuje się z tego, że przynajmniej część filmu może osadzona w tamtym okresie. Zasadniczo akcja rozgrywać się jednak będzie w latach 60. W filmie będzie scena parady na cześć astronautów z misji Apollo 11. Nowy Jork „zagra” w tej scenie Glasgow. Zdjęcia realizowano również we Włoszech, na Sycylii. Zauważono tam aktorów przebranych w stroje rzymskich żołnierzy. Stąd pojawiły się spekulacje, że może pojawić się motyw podróży w czasie.

Harrison Ford ma zostać cyfrowo odmłodzony na potrzeby części filmu. Wcześniej Spielberg zaprzeczał, że do czegoś takiego dojdzie. W filmie wiek Indiany ma bowiem odgrywać rolę, a nie być ukrywany. Właśnie wiek Harrisona Forda (w 2023 roku aktor skończy 81 lat) jest czynnikiem, który u części osób wywołuje wątpliwości. Podobnie jest choćby z brakiem zasadniczego wkładu Spielberga i Lucasa. Wcześniej, w 2008 roku, Ford wspominał, że powróci, jeśli produkcja filmu nie potrwa kolejnych 20 lat – nawiązywał tu do długiego czasu powstawania Królestwa Kryształowej Czaszki. By przygotować się fizycznie do roli aktor odbywał przejażdżki rowerowe i spacery.

Kiedy premiera Indiana Jones 5?

Premiera była wielokrotnie przekładana. Obecnie Indiana Jones 5 ma trafić do kin 30 czerwca 2023 roku. Data została potwierdzona podczas panelu Lucasfilmu na Star Wars Celebration. Pojawił się na nim sam Harrison Ford oraz John Williams. Nie zabrakło kultowego Raiders March, czyli motywu przewodniego serii.

Zaprezentowano także pierwsze oficjalne zdjęcie z filmu:

Indiana Jones 5 zdjęcie promocyjne Indiana słabe oświetlenie
Źródło: Disney/Lucasfilm via Anonimowy Grzybiarz

Aktualizacja po D23 Expo

Co nieco nowych informacji pojawiło się przy okazji wrześniowego D23 Expo. Zaprezentowano między innymi zwiastun Indiana Jones 5. Został on jednak pokazany tylko uczestnikom wydarzenia i nie wiadomo, kiedy trafi do sieci. Z informacji osób, które go zobaczyły wynika, że jest tam wiele pościgów (na samolotach, pociągach czy konnych – np. Indiana jedzie na koniu przez tunel i kogoś uderza; Indy ma również jechać na koniu przez Nowy Jork). Pojawiają się też sceny z poprzednich filmów, które przeplatają się z Indy’m wykładającym na uniwersytecie. Inny moment, który nawiązuje do przeszłości, to scena w opustoszałym mieście, po którego ulicach przechodzi Indiana, dumający nad tym, co już było.

Poznaliśmy też imię postaci Waller-Bridge – Helen (sama aktorka przyznała, że dotrzymywanie kroku Harrisonowi Fordowi jest wyczerpujące). Ma ona być chrześniaczką Jonesa.  Wiemy też na 100 procent, że Rhys-Davies powraca jako Sallah. Możliwe, że Helen będzie jego córką.

Na stoisku poświęconym Indianie pokazywane były także kostiumy oraz grafiki koncepcyjne. Pojawia się na nich m.in. ktoś w stroju, który ewidentnie nawiązuje do gestapowca z Poszukiwaczy zaginionej Arki – majora Tohta. Możliwe, że to Madds Mikkelsen, który ma wcielić się w rolę antagonisty. Aktora widać również w trailerze. A także Indy i Helen przy sarkofagu czy pościg rikszą-tuk-tukiem (jak w Bondzie Ośmiorniczka).

W evencie wziął udział sam Ford (on i Waller Bridge otrzymali owacje na stojąco). Aktor potwierdził, że jest to ostatni projekt z Indianą Jonesem, w którym bierze udział. Przy okazji doszło też do ponownego spotkania Harrisona z Jonathanem Ke Quanem, który w 1984 roku w Świątyni zagłady wcielił się w pomocnika Indy’ego – Short Rounda. Nie wiadomo natomiast, czy aktor pojawi się także w piątej części Indiany Jonesa, by wspomóc archeologa lub przejąć po nim schedę.

Czekacie na kolejne przygody Indy’ego? Dajcie nam znać w komentarzach.

Źródła: Wikipedia, IMDb.com, Deadline, Anonimowy Grzybiarz, The Hollywood Reporter, The Variety, The Rotten Tomatoes, The Critical Drinker, TheRaider.net, CBR, Game Rant, IGN, GamesRadar, IJ Adventure Outpost, The IndyCast: Indiana Jones News and Commentary

Dziękuję również koledze-fanowi Wojtkowi Kowalskiemu za cynki i spostrzeżenia