Half-Life: Alyx – jest oficjalny zwiastun, data premiery i garść szczegółów

Valve długo kazało nam czekać na kolejną część swojego flagowego tytułu. Dziś wiemy już, czego tak naprawdę możemy się spodziewać po Half-Life: Alyx, jakimi założeniami kieruje się producent i w jaki sposób będziemy właściwie grać w ten tytuł. A po tym, co zobaczyłem na zwiastunie stwierdzam, że jest na co czekać!

Rise and shine, Alyx… Rise and shine

Fabuła gry toczyć będzie się pomiędzy wydarzeniami z Half-Life i Half-Life 2. Na ten moment nic nie wiadomo o bezpośredniej fabularnej kontynuacji Half-Life 2: Episode 2. Naszym zadaniem ma być zbudowanie ruchu oporu w mieście City 17, wraz z ojcem Alyx, doktorem Eli Vance. 

Do dyspozycji zostanie oddany szereg różnorakich broni, od pistoletów po karabiny i strzelby. Na dłoniach Alyx widać również rękawice z zamontowanym urządzeniem, działającym na podobnej zasadzie, co gravity gun. Będziemy mogli więc przyciągać przedmioty, rzucać nimi bądź wytrącać broń z rąk przeciwników. 

Oprócz walki będziemy również hakować urządzenia bądź rozwiązywać zagadki. Ruch postaci wygląda na stosunkowo swobodny, nie wiem jednak, jak ostatecznie będzie wyglądać kwestia przemieszczania się po planszy. Wykorzystanie zwykłego sposobu przemieszczania się, czyli przesuwania się do przodu, do tyłu i na boki korzystając z gałek, wymieszana ze swobodnym poruszaniem się w przestrzeni pokoju może wywołać u niektórych silną chorobę lokomocyjną. 

I tak, jest to tytuł całkowicie stworzony pod okulary wirtualnej rzeczywistości, nie liczcie więc na możliwość ogrania nowego Half-Life’a bez porządnego zestawu VR. Na szczęście lista wspieranych gogli jest dość długa, chociaż oczywiście najbardziej promowane są okulary Valve Index, czyli autorska konstrukcja producenta.

Całościowo jednak wierzę, że będzie to dobra gra. Dzięki wykorzystaniu technologii VR poznamy miasto City 17 od nowej strony, a zaawansowana fizyka otoczenia przyniesie nowy poziom imersji w ten świat. To, co jeszcze rzuciło mi się w oczy, i to dosłownie, to niezwykle szczegółowo wyglądające otoczenie i ogólnie świetna grafika. Silnik Source 2 daje tutaj z siebie wszystko. 

Data premiery Half-Life: Alyx i bonus dla posiadaczy Valve Index 

W przygody Alex Vance zagramy już w marcu 2020 roku. Co ciekawe Valve postanowiło obdarować wszystkich posiadamy Valve Index darmową kopią gry wraz z bonusami. O zawartości tych ostatnich jeszcze nic nie wiadomo.

Half-Life Alyx nowy g-man

Pozostało tylko czekać, uzbroić się w dobrej klasy okulary VR, złapać łom w dłoń i przygotować się na atak headcraba.