GTA 6 bez tajemnic. Wszystko, co musisz wiedzieć o nowej grze Rockstara

Oficjalna zapowiedź GTA 6 nie poszła po myśli firmy Rockstar Games. Niespodziewany wyciek zniweczył przygotowane od dawna plany. Gra – podobnie jak zresztą poprzednie tytuły studia – ma przesunąć kolejne granice. Raczej nikt nie wątpi w to, że Grand Theft Auto 6 będzie największą grą z otwartym światem. Oto, co już wiemy, a czego jeszcze nie o GTA VI.

Wyciek GTA 6 popsuł… wszystko

Pierwszy trailer GTA 6 miał pojawić się 5 grudnia o godz. 15:00 czasu polskiego, tymczasem przez wyciek zwiastuna firmę Rockstar zmuszono do tego, by opublikować go 10 minut po północy… Brak aktualizacji oficjalnej strony mówi wszystko.  Wpisanie gta-6 w pasku adresu na witrynie Rockstar Games przekierowuje… do trailera z oficjalnego kanału firmy na YouTubie.

Co zdradza pierwszy zwiastun GTA 6?

Pierwszy zwiastun Grand Theft Auto 6, który trwa dokładnie półtorej minuty, pokazuje świat gry i postacie, a to wszystko na (autorskim) silniku RAGE (jej kolejnej wersji). W trailerze przygrywa piosenka Love is a Long Road Toma Petty’ego.

Zwiastun zdradza też termin premiery i wiele więcej. Ale po kolei.

Kiedy premiera GTA 6?

GTA 6 zadebiutuje w bliżej nieokreślonym okresie 2025 roku. Według raportu finansowego firmy Take-Two premiera ma odbyć się do 31 marca 2025 roku. Najwidoczniej Rockstar Games wyciągnęło wnioski z poprzednich gier (GTA 5 i RDR2) i nie zapowiedziało szóstej pełnoprawnej odsłony Grand Theft Auto na wcześniejszy termin, którego nie byliby w stanie dotrzymać.

Daty z raportu finansowego nie należy traktować jako ostatecznej. Równie dobrze gra może wyjść dopiero pod koniec 2025 roku.

logo gta 6

Na jakie platformy sprzętowe trafi GTA 6? Czy GTA VI będzie na PC?

Rockstar Games zapowiedziało GTA 6 wyłącznie na konsole PS5 i Xbox Series X/S. Nie jest to żadna niespodzianka – tylko naiwni gracze liczyli na równoczesną premierę na PC. Ta zapewne odbędzie się przynajmniej rok lub dwa lata po wydaniu wersji konsolowych. W zależności od tego, kiedy gra ostatecznie wyjdzie na konsole, w wersję PC możemy zagrać nawet dopiero w 2027 roku.

GTA 6 podniesie graficzną poprzeczkę

Zwiastun GTA VI jest na silniku gry, widać też w nim rzeczywiste przerywniki filmowe (np. scena w więzieniu). Ujęcia miasta też wyglądają jakby były „ustrzelone” bezpośrednio w grze. Wygląd modeli postaci niezależnych (np. na plaży) i zasięg rysowania budynków robią naprawdę spore wrażenie. Widać, że Rockstar postawi jeszcze wyżej poprzeczkę.

Niestety obawiam się, że w związku z tym gra będzie działać na konsolach w 30 fps i nie będzie żadnego trybu wydajności (40 fps w najlepszym razie).

Fabuła, miejsce i czas akcji GTA 6. Rockstarowskie wydanie Bonnie i Clyde’a

Akcja gry przeniesie graczy z powrotem do słonecznego Vice City w stanie Leonida, które wzorowane jest na rzeczywistym mieście Miami. W przeciwieństwie jednak do kultowej odsłony serii tym razem będzie to współczesność.

W sumie miast w grze ma być kilka, z czego aż trzy ogromne, a do tego przecież tereny okoliczne, w tym bagna. Nie jest jasne, czy trafimy do innych krajów. Kolumbia czy Brazylia w obliczu tego, co zdradza zwiastun, wydają się mało prawdopodobne.

Lucię poznajesz… za kratkami, bo prowadzi bandyckie życie u boku Jasona, drugiego głównego bohatera GTA 6. Było kilka skrajnie różnych przecieków na temat historii w nowej odsłonie Grand Theft Auto i wygląda na to, że GTA 6 to będzie rockstarowskie wydanie Bonnie i Clyde’a.

Wcielimy się więc w parę kochanków, które prowadzi skrajnie przestępczy żywot, przeprowadzając napad za napadem. Do tych informacji dotarł już ponad rok temu Jason Schreier, znany dziennikarz agencji Bloomberga, który ma najlepsze źródła w całej branży gier.

Sądząc po tym, jak długie było RDR2, GTA 6 może przekroczyć kolejną granicę. Nie zdziwiłaby mnie kampania fabularna na 50-60 godzin, a wszelkie poboczne zadania i aktywności starczą nawet na setki godzin. A gdzie jeszcze multiplayer?

Kim są bohaterowie GTA 6?

Zgodnie z wieloma plotkami, w GTA 6 pojawi się dwójka bohaterów: Lucia i Jason. Tym samym będzie to pierwsza gra Rockstara, w której główną rolę zagra kobieta. W grze podobno może pojawić się jej dziecko.

Niestety, na razie nie znamy historii tych postaci. Poza tym, że łączy je bliska relacja i prowadzą przestępcze życie, które nie zawsze kończy się dla nich dobrze (Lucia w jednej scenie przebywa w więzieniu).

Jak duża będzie mapa w GTA 6?

Według przecieku rozmiar mapy w GTA 6 ma być dwa razy większy niż Los Santos z GTA 5. Na nią mają składać się 3 duże miasta oraz 4 pomniejsze. Jak widać na zwiastunie, odwiedzisz nawet bagna pełne aligatorów.

Podobno nawet 70% budynków ma być dostępna dla graczy, tzn. będzie można do nich bez problemu wejść i zobaczyć, co jest w ich wnętrzu.

Tak może wyglądać mapa GTA 6:

Wciąż wiele niewiadomych o GTA 6

Być może jak Rockstar w końcu zaktualizuje oficjalną stronę, dowiemy się nieco więcej o świecie gry i głównych bohaterach oraz o nowościach w silniku RAGE. Jak tylko pojawi się w sieci więcej informacji, zaktualizuję ten wpis.

Źródło: Rockstar, Take-Two