Gry na Netfliksie. Wszystko, co chcielibyście wiedzieć, ale boicie się zapytać

Ostatnio kupiłem sobie iPada Mini. Ani się nie chwalę, ani nie żalę. Wspominam o tym fakcie, ponieważ zakup iPada zmotywował do wypróbowania biblioteki gier Netfliksa. Na moje nieszczęście (żegnaj, praco po godzinach) okazało się, że usługa jest kapitalna, a różnorodność i jakość dostępnych tytułów robi wrażenie. W związku z tym przygotowałem dla Was małe vademecum korzystania z gier na platformie Netflix i odpowiedzieć na najczęściej pojawiające się pytania związane z usługą.

Gry na Netflix. O co w ogóle chodzi?

Czym jest Netflix? Tego chyba nikomu tłumaczyć nie trzeba. W skrócie: to taka platforma VOD, na której można obejrzeć arcymistrzowskie dzieła kinematografii na bazie prozy Blanki Lipińskiej.

Nie każdy natomiast wie, że od jakiegoś czasu Netflix jest również platformą gamingową. I to taką, którą przy przymrużeniu oczu i odrobinie dobrej woli da się porównać, na przykład, do Game Passa. Korzystając z usługi możemy zagrać w takie tytuły, jak Hades czy Grand Theft Auto: The Trilogy – The Definitive Edition.

Co prawda nie na pececie ani nie na konsoli, lecz na urządzeniach mobilnych na systemach Android, iOS i iPadOS, ale i tak to nadal jest kapitalna opcja.

Szczególnie, gdy weźmie się pod uwagę cenę za korzystanie z gier na platformie Netflix…

Gry Netflix

Czy gry z platformy Netflix są darmowe?

I tak, i nie. Tak, ponieważ, aby korzystać z gier Netflix trzeba mieć aktywną subskrypcję Netfliksa (dowolnie którą). I nie, gdyż pobieranie i ogrywanie tytułów z biblioteki platformy nie generuje dodatkowych kosztów. Pod pewnymi względami możemy więc traktować usługę w charakterze darmowych gier na telefon.

W praktyce wygląda to zwykle tak, że nie subskrybujemy Netfliksa dla gier. Robimy to głównie dla filmów, seriali i innych materiałów filmowych udostępnionych na zasadach VOD. Natomiast skoro już mamy płatny plan, to wierzcie mi lub nie, ale żal nie skorzystać z gamingowej oferty Netfliksa. Oferty, która – będę to powtarzać do znudzenia – jest naprawdę warta uwagi.

Netflix Games

Czy granie w gry Netflix wymaga połączenia z Internetem?

Znów muszę powiedzieć, że i tak, i nie. W tym przypadku jednak konieczność bycia online nie zależy tyleż od Netfliksa, ile od konkretnej gry. W bibliotece usługi zdarzają się tytuły mobilne, które wymagają połączenia z Internetem podczas rozgrywki. Na szczęście są też takie, w które z powodzeniem da się grać offline.

Czy możliwe jest ogrywanie gier z Netflix Games na telewizorze?

Globalnie póki co nie jest to możliwe. Natomiast w ubiegłym roku Netflix wypuścił w ramach testów specjalną przystawkę, dzięki której gry z Netfliksa dało się ogrywać na telewizorze. Niestety testujących była ledwie garstka, a w dodatku składały się na nią osoby wyłącznie z Kanady i Wielkiej Brytanii, a w dalszej fazie testów – również z USA.

Na obecną chwilę nie wiadomo, kiedy (i w ogóle czy) Netflix planuje wprowadzić swoją przystawkę TV na rynek.

netflix

Co wyróżnia netfliksowe gry z grona innych produkcji mobilnych?

W największym skrócie:

  • Rozgrywka bez reklam: żadne wyskakujące okienka nie odwracają naszej uwagi od samej gry, co jest zbawieniem, gdy weźmie się pod uwagę inne (głównie darmowe) tytuły mobilne.
  • Atrakcyjna cena: równa subskrypcji Netfliksa, którą – jako fani seriali – i tak opłacacie.
  • Różnorodność gier: Netflix uzbierał w swojej bibliotece ponad 80 gier do wyboru. Niezależnie, czy jesteście fanami gier strategicznych, łamigłówek, gier akcji czy opartych na fabule popularnych franczyz Netfliksa, jest bardzo prawdopodobne, że w bibliotece znajdziecie coś dla siebie.
  • Łatwy dostęp: Korzystanie z Netflix Games jest proste. Wszystko odbywa się w samej aplikacji – wystarczy kliknąć na grę, pobrać ją i zainstalować. To wszystko.
  • Regularne aktualizacje: Netflix regularnie dodaje do biblioteki nowe tytuły.
Netflix gra wideo

Jakie platformy obsługuje Netflix Games

Na początku usługa była dostępna wyłącznie dla urządzeń z systemem Android. Z biegiem czasu jednak udostępniono ją również na iOS oraz iPadOS. Kto wie, być może tylko kwestią czasu jest przeniesienie Netflix Games na PC i konsole.

Polecane gry Netflix

Od razu muszę się usprawiedliwić. Netfliksowych gier jest ponad 80, a ja nie przetestowałem nawet jednej czwartej. Mimo to mam swoje typy, którymi chętnie się podzielę.

Hades

Nie zliczę, ile godzin spędziłem z tym tytułem na Xboksie i Switchu. Najlepszą rekomendacją tego roguelike’a niech będzie fakt, że drugie tyle zamierzam spędzić przy nim na iPadzie. Mobilny Hades jest naprawdę świetny. A jeśli dalej czujecie się nieprzekonani, dodam, że na Metacritic gra uzbierała 93/100 punktów od recenzentów i średnią ocenę 8,7/10 od graczy.

Hades gra

GTA Trilogy: The Definitive Edition

Wiem, jakie szambo wylało się na Rockstar za sprawą definitywnej edycji remasterów GTA 3, Vice City i San Andreas. Ograłem dwie z trzech części na Xboksie, więc sam miałem okazję sprawdzić, z jakim scamem mamy tu do czynienia. Natomiast co by nie mówić, to wciąż są trzy kultowe tytuły Rockstara. Na smartfon. Bez dodatkowych opłat. Jeśli podejdziecie do tego w ten sposób, optyka odbioru tych remasterów zmienia się diametralnie.

Grand Theft Auto San Andreas – The Definitive Edition CJ

Football Manager 2024 Touch

Legedna głosi, że ktokolwiek przekroczy próg wejścia serii Football Manager, nie będzie już drogi odwrotu. Coś o tym wiem, bo w FM-a gram od 2003 roku, kiedy jeszcze był Championship Managerem. W tamtym czasie, ponad dwadzieścia lat temu, jako dumny posiadacz Nokii 3311 nie mogłem nawet wymarzyć, że nadejdzie dzień, w którym zagram w Football Managera na telefonie.

Ten dzień nadszedł.

I co? I jest pięknie: moja broda jest coraz dłuższa, kilogramów coraz więcej, za miesiąc się rozwodzę, ale najważniejsze, że prowadzony przeze mnie Manchester United odzyskał chwałę na ziemi angielskiej po ponad dekadzie upokorzeń i klęsk.

football manager 2024 logo

Townsmen – A Kingdom Rebuilt

Wciągający, złożony i świetnie wykonany City Builder. Co prawda nie wyobrażam sobie, jak miałbym w to grać na smartfonie, na szczęście nie musiałem sobie wyobrażać, ponieważ grę uruchomiłem na iPadzie Mini. I cóż mogę rzecz – zmyślnie poprowadzona kampania, różne scenariusze, wiele nieprzewidzianych sytuacji podczas rozbudowy miasta… od tej gry naprawdę trudno się oderwać.

Townsmen – A Kingdom Rebuilt

Stranger Things: The Game

Niech Was nie zniechęci oprawa rodem z GameBoya Advance. Ta gra gwarantuje wiele godzin świetnej zabawy. Szczególnie jeśli jesteście fanami serialowego pierwowzoru. Wtedy kilka godzin powinno zamienić się w kilkanaście. Co najmniej.