GlobalLogic IoT Lab – laboratorium internetu rzeczy na Politechnice Krakowskiej

100 tysięcy dolarów. Tyle kosztuje uruchomione 26 listopada na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji Politechniki Krakowskiej laboratorium dydaktyczne internetu rzeczy. Jego fundatorem jest współpracująca z jednostką od 2019 roku firma GlobalLogic z siedzibą w Dolinie Krzemowej. Czy prowadzone w tym laboratorium zajęcia i projekty pomogą odpowiedzieć na rynkowe zapotrzebowanie na specjalistów w dziedzinie IoT?

Czym jest GlobalLogic?

GlobalLogic to istniejąca od 2000 roku firma (w 2021 r. weszła do grupy Hitachi), zajmująca się projektowaniem i rozwojem oprogramowania. Z jej usług korzystają branże motoryzacyjna, komunikacyjna, mediów i rozrywki, produkcyjna, usług finansowych, półprzewodników i technologii, a także opieki zdrowotnej. Polski oddział (GlobalLogic Poland) specjalizuje się w cyfrowej transformacji oraz tworzeniu oprogramowania dla systemów wbudowanych, które są podstawą internetu rzeczy.

Ufundowane przez GlobalLogic laboratorium IoT na PK nie jest pierwszym projektem dydaktycznym współtworzonym na uczelniach w Polsce. Poprzednie laboratoria powstały na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie oraz w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu.

laboratorium IoT Politechnika Krakowska internet rzeczy
Źródło: Politechnika Krakowska, fot. Jan Zych

Laboratorium internetu rzeczy – nauka, projekty, kariera

W tym na PK studenci mają do dyspozycji stanowiska komputerowe wraz z monitorami, laptopami oraz zestawami mikrokontrolerów. Służą one do programowania systemów wbudowanych o różnego rodzaju zastosowaniach.

Na odbywających się w laboratorium zajęciach studentom informatyki tłumaczone będą zagadnienia podstaw elektroniki oraz techniki cyfrowej. A także dotyczące mikroprocesorów, mikrokontrolerów, systemów wbudowanych i platform sprzętowych czy budowy sieci telekomunikacyjnych i systemów informatycznych o wysokim stopniu rozproszenia (do tworzenia na przykład inteligentnych systemów analitycznych i kontrolno-pomiarowych czy układów sterowania).

Studenci będą również mogli realizować tutaj różne swoje własne projekty. Wliczają się w to też prace dyplomowe. Jak mówi Marcin Szydełko z GlobalLogic Poland, uczący się będą również mieli możliwość poznania specyfiki firmy i współpracy z klientami z całego świata. Mowa jest też o uczestnictwie w programach stażowych GlobalLogic oraz korzystaniu z przyśpieszonej ścieżki aplikacji o pracę.

Laboratorium IoT GlobalLogic PK
Źrodło: Politechnika Krakowska, fot. Jan Zych

Specjaliści są potrzebni

Laboratorium internetu rzeczy to niejako odpowiedź na światowy rozwój IoT oraz zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie. Jak wynika z raportu Ministerstwa Cyfryzacji z 2019 roku, niewystarczający obecnie napływ kadr może poważnie ograniczać rozwój firm, produktów i usług związanych z internetem rzeczy w Polsce.

Dlatego też, jak tłumaczy Oleg Onufriienko z GlobalLogic, firma angażuje się w projekty, które pomagają od strony praktycznej przygotować studentów na obcowanie z technologiami IoT w przyszłości. Na potrzebę wykształcenia specjalistów do tworzenia i obsługiwania urządzeń internetu rzeczy wskazuje też dziekan Wydziału Informatyki i Telekomunikacji PK dr hab. inż. Paweł Pławiak, prof. PK.

Źródła: Politechnika Krakowska, Wikipedia