FIFA 22 – poradnik na PS5 i Xbox Series X. Jak grać, żeby wygrywać (i nie musieć rozbijać pada o ścianę)?

1 października swoją premierę miała gra, której gracze nienawidzą, a mimo to lojalnie kupują każdą kolejną odsłonę. FIFA 22, bo o niej mowa, wprowadziła trochę gameplayowych zmian, do których trzeba przywyknąć i dostosować styl grania. W poniższym poradniku przedstawimy kilka porad i trików, które są skuteczne podczas rozgrywania spotkań w nowej Fifie. Przynajmniej na chwilę po premierze gry. A zatem, jak grać w FIFA 22, żeby zwiększyć swoje szanse na zwycięstwo?

Jak grać w FIFA 22? Przede wszystkim nie spamować trikami

W tym roku EA mocno znerfiło sztuczki techniczne. Animacje trików trwają odczuwalnie dłużej niż dotychczas, więc naturalnie przeciwnik jest w stanie szybciej zareagować i w konsekwencji odebrać nam piłkę.

Wiadomo, niektóre sztuczki są bardziej skuteczne, inne mniej, generalnie jednak w FIFA 22 bardziej niż indywidualne popisy gratyfikowana jest gra zespołowa, rozrzucanie piłek na skrzydła, umiejętne przetrzymywanie piłki przez napastników czy tworzenie sobie przestrzeni na oddawanie strzałów zza pola karnego.

Jeśli już korzystać ze sztuczek technicznych, to koniecznie z markowania strzału

Autobloki nie są już tak irytujące, jak w poprzedniej odsłonie, niemniej ciągle potrafią utrudnić życie. W tym roku bardzo OP są strzały z daleka, ale żeby oddać taką soczystą bombę z 25-30 metrów, trzeba się dobrze ustawić względem bramki i zostawić za sobą zawodnika (lub zawodników), którzy wywierają na nas pressing.

Markowanie strzałów – czyli wciśnięcie przycisku odpowiedzialnego za strzał lub dośrodkowanie i od razu podania – w FIFA 22 naprawdę nieźle się sprawdzają w wielu sytuacjach. Przy zejściu skrzydłowego do środka na lepszą nogę, przy atakach z głębi pola, gdy szuka się przestrzeni do strzału lub podania w uliczkę, a nawet do zatrzymywania rozpędzonego skrzydłowego, aby zaraz potem zmienić kierunek biegu.

Anulowanie uderzeń działa dobrze we wszystkich wariantach, a najlepiej chyba z wciśniętym klawiszem LB na Xboksie i L1 na PlayStation. Wtedy nie dość, że markujemy uderzenie, to jeszcze pozwalamy naszemu zawodnikowi nabrać prędkości.

Kylian Mbappe FIFA 22 HyperMotion

Sprint tylko w ostateczności

Są gracze, którzy odruchowo trzymają palec na klawiszu odpowiedzialnym za sprint zawodnika. W FIFA 22 jednak bardziej od ataków w stylu „rąbać, siekać i uciekać” istotniejsze wydaje się przemyślane i wolniejsze rozgrywanie piłki w celu znalezienia luki w obronie przeciwnika.

Gdy nasz zawodnik biegnie sprintem, znacznie trudniej nam go kontrolować. Wypuszcza piłkę przed siebie dalej, z automatu staje się mniej zwrotny i trudniej mu radykalnie zmienić kierunek biegu. Nawet sytuacje sam na sam z bramkarzem są łatwiejsze, gdy nasz zawodnik nieco zwolni, by oddać precyzyjniejszy strzał.

Również gdy bronimy, ze sprintem trzeba obchodzić się z rozwagą. Rozpędzony obrońca jest dość łatwy do ominięcia, a do tego często też wybiegając przed linię defensywy, tworzy luki, które przeciwnik łatwo może wykorzystać.

Warto wspomnieć też o tym, że w FIFA 22 zmienił się trochę model podań. Zawodnicy, szczególnie ci półkę lub dwie niżej niż top, częściej oddają niecelne podania, nawet krótkie. Sprint przy rozegraniu jedynie podnosi ryzyko tego, że nasze zagrania zostaną zablokowane lub przechwycone.

Dobrą praktyką, którą sam wypracowałem, jest nazwany przeze mnie roboczo „półsprint”. Polega on na wciskaniu klawisza sprintu jedynie do połowy albo jeszcze lżej. Zawodnik biegnie wtedy szybciej niż bez sprintu w ogóle, ale pozostaje na tyle zwrotny, że łatwiej jest dryblować, zmieniać kierunki biegu, a podania są precyzyjniejsze.

Sprawdźcie FIFA 22 w x-kom


Klawisz LT (L2) najlepszym przyjacielem rozgrywającego

Dość długo zajęło mi nauczenie się rozgrywania piłki w FIFA 22. Standardowe podania (bez wciskania żadnego dodatkowego przycisku poza tym odpowiedzialnym za pass) są wybitnie niecelne, wolne i łatwe do zablokowania. LB (L1) w tym roku też bywa kłopotliwy, jeśli chodzi o kreowanie akcji.

Za to wybitnie dobrze piłkę rozgrywa się z wciśniętym klawiszem LT. Nasz zawodnik wtedy drepcze jak żółw, ale cały czas ma futbolówkę blisko stopy. Przy okazji wciśnięcie tego przycisku uruchamia zastawianie się, więc rywal ma często problem, aby skasować nasze akcje.

Same podania z wciśniętym LT są bardzo wypieszczone i szybkie. Warto jednak pamiętać, by LT nie wciskać w ostatniej chwili, w momencie podania, bo wtedy zawodnik wykona po prostu efektownego passa, który niekoniecznie musi być dokładny.

Rozgrywanie z pomocą klawisza LT jest bardzo przydatne szczególnie wtedy, gdy przeciwnik pressuje, a my gramy na małej przestrzeni. Co ciekawe, przy odrobinie wprawy szybko stanie się kluczem do skutecznego dryblingu, zwłaszcza w polu karnym rywala, gdy trzeba wypracować sobie trochę wolnej przestrzeni do oddania strzału.

FIFA 22 XSX tryb fotograficzny

Gra w obronie w FIFA 22: kluczem zwarta linia defensywna

W FIFA 22 zaczynałem grać przede wszystkim na bota. Wybrałem sobie poziom „legendarny”, co by nie wyjść na ostatniego leszcza, i miałem piekielnie dużo problemów choćby z oddaniem strzału. Przeciwnik miał bardzo szczelną defensywę, bronił się aktywnie prawie wyłącznie przy użyciu środkowych pomocników i cofających się skrzydłowych. Linia defensywna pozostawała zwarta, cofnięta i trochę zawężona. Atak pozycyjny momentalnie stawał się mission impossible.

Gdy grałem online, próbowałem kopiować zachowania bota i wychodziło mi to na dobre. FIFA 21 wymagała bardzo aktywnego bronienia. Pozostawieni sami sobie defensorzy stali jak kołki, więc trzeba było sprawnie i szybko przełączać się między zawodnikami. FIFA 22 dała w tym aspekcie trochę oddechu, a do tego HyperMotion poskutkowało co najmniej kilkunastoma dodatkowymi punktami IQ dla obrońców.

Warto dbać o to, by linia obrony była cały czas dobrze ustawiona. Pressujemy głównie środkowymi pomocnikami oraz skrzydłowymi. Przy tym wszystkim nie wolno zapominać o tym, że przeciwnik nie może mieć zbyt wiele miejsca, nawet w okolicach 30. metra, bo strzały z daleka są w tej edycji często skuteczniejsze niż stuprocentowe sytuacje sam na sam z bramkarzem.

FIFA 22 XSX Petrasek

Jak atakować w FIFA 22? Strzelając z daleka

Bramkarze w nowej Fifie to dziwne stworzenia. Gdy jest się w polu karnym, trudno ich pokonać, bo wyprawiają cuda na linii. Ale wystarczy ustawić się przed polem karnym, oddać strzał z mocą dwóch, trzech „pasków”, ominąć autoblok i już głupieją.

EA mocno wzięło sobie do serca skargi graczy, jak bezużyteczne były w FIFA 21 strzały z daleka. No i teraz zza pola karnego wchodzi co drugi strzał. Prawdopodobnie niedługo wyjdzie aktualizacja, która nieco w tym temacie namiesza. Na razie jednak po prostu strzelajcie, ile wlezie. Nawet z 30–40 metrów.

Najskuteczniejsze są strzały finezyjne (z RB na Xbox Series X|S lub R1 na PS5), ale standardowe strzały też bardzo często naciągają siatkę w bramce, aż miło.

Przewidywanie zagrań przeciwnika

Niektórzy gracze stosują podczas meczów dość wąską paletę zagrań, przez co szybko można odczytać styl gry. To o tyle istotne, że pewne zagrania możemy wtedy przewidywać. Jeśli rywal notorycznie zaczyna grę od własnej bramki, podając do najbliższego obrońcy, pressujmy go. Albo kryjmy środkowych pomocników, bo to ich w takich sytuacjach rywal będzie szukać jako pierwszych.

Jeśli podczas rozgrywania nastawia się na prostopadłe passy, zamykajmy „uliczki” prowadzące do jego napastników, by dać sobie więcej szans na przechwycenie piłki. Warto przy tym znać zawodników, których ma się w swoim zespole i wiedzieć, który dysponuje odpowiednim przyspieszeniem, odbiorem i ustawianiem się.

Haaland Fifa 22

Ustawiajcie zawodników z uwzględnieniem tego, czy są prawo-, czy lewonożni

To bardzo istotna rzecz. Najlepiej mieć w składzie mniej więcej po równo zawodników lewonożnych i prawonożnych. Generalnie obowiązuje zasada, że lewonożny środkowy pomocnik powinien biegać bliżej lewego skrzydła i na odwrót. Podobnie rzecz ma się ze stoperami i napastnikami, jeśli akurat gramy dwójką snajperów.

Wyjątek, szczególnie w tej edycji, stanowią skrzydłowi lub boczni napastnicy. Wielokrotnie już wspominaliśmy, jak istotne w FIFA 22 są uderzenia z daleka, więc często bardzo skuteczną taktyką w ofensywie jest ścinanie do środka przez skrzydłowych i szukanie pozycji do oddania strzału. Wtedy dobrze dysponować lewonożnym prawoskrzydłowym i prawonożnym lewoskrzydłowym.

fifa 22 trent alexander arnold

Prostopadłe piłki w obrębie pola karnego to fatalny pomysł

Wiem, to często jest nawyk, którego trudno się pozbyć, że finalne podanie przed oddaniem strzału musi być podaniem na dobieg. W FIFA 22 to niestety nie działa. A przynajmniej nie zawsze. Lepiej oddać standardowe podanie lub to z wcześniejszym przytrzymaniem LT (L2). Zwrotny napastnik przyjmie piłkę kierunkowo i odda czysty strzał z większym prawdopodobieństwem niż wtedy, gdybyśmy go poczęstowali podaniem prostopadłym.

Co więcej, w drugim przypadku dajemy bramkarzowi rywala więcej czasu na wyjście, skrócenie kąta i wykonanie skutecznej parady.

Prostopadłe podania w pole karne do skrzydłowych

W FIFA 22 podania są bardziej manualne niż w poprzednich odsłonach. Tj. musimy mocniej przyłożyć się do wskazania konkretnego kierunku, w jakim piłka ma podążać. Podania prostopadłe w polu karnym nie mają sensu, o czym już powiedzieliśmy.

Natomiast świetną taktyką, głównie w przypadku kontrataków, jest puszczanie podań w uliczkę do skrzydłowych. Ale nie tak, by rozrzucić ich do linii bocznej. Chodzi o to, by dać taką piłkę w okolice linii pola karnego, żeby zawodnik ścinał do środka bez piłki i docierał do niej już w polu karnym albo jego okolicach.

Takie zagrania dają sporo możliwości. Nasz skrzydłowy ma wtedy zwykle sporo miejsca przed sobą. Może oddać strzał z pierwszej piłki, po długim albo po krótkim rogu, może podbiec jeszcze trochę, by poszukać lepszego miejsca do uderzenia. Może również ściągnąć na siebie obrońców i zrobić przestrzeń w okolicy 11. metra i tam podawać do ofensywnych kolegów, którym pozostanie jedynie dołożenie stopy.

FIFA 22 XSX zmiana meczowa

Szybkie dośrodkowania z RB (R1) podczas kontrataków

Nowoczesny futbol stopniowo odchodzi od modelu, w którym skrzydłowy holuje piłkę do linii końcowej, stamtąd dośrodkowuje, a siermiężny napastnik w stylu Emila Heskeya walczy w powietrzu o oddanie jak najlepszego strzału głową. W FIFA 22 taka taktyka również nie należy do najskuteczniejszych.

Skuteczne są za to szybkie, mocne dośrodkowania z użyciem klawiszy RB na Xbox Series X|S i R1 na PlayStation 5. Piłka jest wówczas wstrzelana w pole karne i skoordynujemy takie zagranie z odpowiednim ustawieniem napastnika, bramkarz jest raczej bez szans.

Niestety (lub stety) o połączenie jednego z drugim jest zwykle ciężko. Dlatego tego typu dośrodkowania sprawdzają się przede wszystkim podczas wyprowadzania kontrataku przez jednego ze skrzydłowych lub bocznych obrońców.